Giyim Tarzınızda Sizi Daha Yaşlı Gösteren Hatalar Neler ?

01.01.2023
Giyim Tarzınızda Sizi Daha Yaşlı Gösteren Hatalar Neler ?

Yaşlandıkça, kozmetik ürünlerinizi uygulama şeklinizi değiştirmenin yanı sıra, giyim tarzınızı da değiştirmelisiniz. Eğer 15 yıl önce size yakışan kıyafet ve aksesuarları giymekte ısrar ederseniz, gerçekte olduğunuzdan çok daha yaşlı görünürsünüz.

Daha Yaşlı Gösteren Giyim Hataları

Sektör profesyonellerinden yaşınıza uygun çağdaş bir giyim tarzını nasıl sürdürebileceğiniz konusunda tavsiyeler almak için okumaya devam edin.

Çoğunluğa uyarak, hataya düşmeyin!

Giyim Tarzınızda Sizi Daha Yaşlı Gösteren Hatalar Neler 02

Giyim Tarzınızda Sizi Daha Yaşlı Gösteren Hatalar Neler 02

Zor kazandığınız paranızı, bir sonraki sezon gelene kadar ortalıkta olmayabilecek modalara harcamak gibi yaygın bir hataya düşmekten kaçının. Herhangi bir sınırı olmayan bir bütçeniz yoksa, birkaç ay içinde güncelliğini yitirecek geçici moda trendlerine yatırım yapmak para israfıdır. Bunun yerine paranızı her zaman zamansız klasikler olarak kabul edilecek ve uzun yıllar boyunca giyilebilecek tasarımlara yatırmalısınız. Ünlülerin gardırop danışmanı Alana Kelen, “Kalıcı trendlere bakın: deri, askeri, koyu çiçekli, ekose ve dar pantolonlar ve kalem etekler gibi daha ince kesimler” diyor. “Deri, askeri, koyu çiçekli, ekose ve özel dikim pantolonlar ve kalem etekler gibi daha ince kesimler.”

Geçmişe bağlı kalmak

Diğer kadınların çoğu gibiyseniz, 16, 21 ya da 29 yaşındayken üzerinizde harika görünen stiller kesinlikle şimdi üzerinizde o kadar iyi durmuyor. Yanlış bölgelerde çok dar olabilirler ya da yanlış yerlerde çok bol ve abes olabilirler. Ya da üzerinize tam oturmasına rağmen gerçekte olduğunuzdan çok daha gençmişsiniz izlenimi verebilir. Eğer bu ürünü koleksiyonunuzda tutmaya kararlıysanız, yapabileceğiniz en iyi şey, bugünkü vücut ölçülerinize daha iyi uyum sağlaması için yetkin bir terziye değiştirtmektir. Ürün size uyacak şekilde değiştirilemiyorsa, o zaman en iyi alternatifiniz ya bağış olarak vermek ya da internet üzerinden veya ikinci el bir mağazaya, o kuruluşta kullanılabilecek kredi karşılığında satmaktır. Çiçek desenli bebek kıyafeti ayrılmak için çok mu değerli? Onu çanta gibi yeni bir giysiye dönüştürün ya da evinizi veya başka bir şeyi süslemek için kullanın. Bazı ipuçları için bu kılavuza göz atmaya devam edin.

Daha geleneksel yöntemlerle bronzlaşma

Gençliğimizde plaj kızı görünümü çok moda olsa da, uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanan yanık ten rengi ve kırışıklıklar kesinlikle geride kaldı. “Bronz Anne” gibi görünmek istemiyorsanız, yüzünüze ve vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine her gün güçlü bir güneş kremi sürdüğünüzden emin olun. Hala o bronz ışıltıyı mı arzuluyorsunuz? Sprey bronzlaşmaya gidin veya yüksek kaliteli bir sahte bronzlaşma losyonuna yatırım yapın. Günümüzün sahte bronzluk formülleri yıllar öncesine göre çok daha iyidir, bu da hala doğal görünümlü bir bronzluk elde edebileceğiniz ve balkabağı gibi görünme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Yanlış bedeni giymek

On yıl önce sorunsuz bir şekilde altı beden giyebiliyor olsanız bile, bugün bunun her zaman böyle olacağının garantisi yoktur. O kot pantolonun içine sıkışabilir ve fermuarını çekebilirsiniz, ancak çok dar veya rahatsızsa, kendinizi garip hissedeceksiniz ve bu sizi daha genç değil daha yaşlı gösterecektir. Etikette yazan beden ölçülerine takılıp kalmayın; bunun yerine rahat bir uyum sağlayan giysiler bulmaya odaklanın. Dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız, mini etekler veya dar kotlar gibi giymekten hoşlandığınız tasarımları giymekten korkmayın, ancak bunları aldığınızda üzerinize tam oturduğundan emin olun! Öte yandan, eğer mecbur değilseniz, toplum içindeyken büyük beden, bol kıyafetlerle örtünmekten kaçının. Formunuzu saran kıyafetler içinde kendinizi güvende hissetmemeniz anlaşılabilir bir durumdur, ancak size büyük gelen kıyafetler giymek sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterecektir.

Yanlış renklerin seçilmesi

Giydiğiniz renkler ile görünen yaşınız arasında önemli bir korelasyon vardır. Yanlış renk tonunu seçerseniz, bu sizi cansız, solgun ve hatta hasta gösterebilir. Sağlıklı bir ışıltıya ve genç bir görünüme sahip olduğunuz izlenimini vermek istiyorsanız, doğal cildinizin ten rengine ve alt tonlarına dikkat çeken tonları seçin.

Dengesiz Kıyafetler Giymeyin!

Modaya uygun bir kıyafet hazırlamak söz konusu olduğunda, denge duygusunu korumak çok önemlidir. Üzerinize büyük gelen kıyafetler giymek bu hassas dengeyi bozar ve sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir. New Jersey’de bulunan kişisel ve ticari stil danışmanlığı ajansı Zahavi & Schwartz’da stilist ve gardırop danışmanı olan Orly Schwartz, birçok kadının vücut hatlarını gizleyen ya da yataktan kalkıp dökümlü bir elbisenin içine girmiş gibi görünecek şekilde büyük beden giyindiğini söylüyor. “Birçok kadın şeklini gizleyen ya da yataktan kalkıp dökümlü bir elbisenin içine girmiş gibi görünecek şekilde büyük beden giysiler giyiyor” diyor. “Doğru giyildiğinde, oversize kıyafetler harika görünme ve hatta daha rahat olma potansiyeline sahiptir. Ancak, dengeli bir stil anlayışınız yoksa ya da kollarınızı veya bacaklarınızı göstermekle çok fazla meşgulseniz, örtünmek sizi eski moda ve rahatsız gösterebilir.”

Modası geçen kot pantolonlardan kaçın

Bu sıradan gösterge, yaşınız hakkında oldukça fazla bilgi sağlayabilir. En son modayı takip etmeye daha az önem verin ve modası asla geçmeyecek zamansız kesimleri seçmeye daha fazla önem verin. Bu şekilde, gerçekten giyinmenizi gerektiren bir oyun oynamıyor olsanız bile asla modası geçmiş ya da kostüm giyiyormuş gibi görünmezsiniz. New York’taki Modnitsa Styling’in sahibi, imaj ve gardırop stilistliğinin yanı sıra kişisel alışveriş konusunda da uzmanlaşmış Dina Scherer’e göre, “Her zaman skinny ve bootcut gibi klasik stillere yatırım yapmanızı öneririm, çünkü bunlar zarif ve eskimezdir ve asla modası geçmez.”
Jean stilleri zaman içinde sık sık kendini tekrarlasa da – örneğin, bootcut silueti 2000’lerde son derece popülerdi ancak o zamandan beri gözden düştü ve bell bottomlar 1970’lerden bu yana bir dizi yeniden canlanma yaşadı – modaya yenik düşmeyecek bir çift seçmek sizin yararınıza olacaktır. Scherer sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Kaynar denim gibi belirli yıkamalar gibi artık popüler olmayan ya da kırpılmış flair veya geniş paça gibi fazla havalı modaları giymek sizi daha yaşlı gösterebilir.”

Parıltılar

Philadelphia bölgesinde kişisel stilistlik yapan arkadaşım Susan Padron, parıltılı kıyafetler giymenin bir sanat ve zanaat projesi üzerinde çalışmaya benzediğini ve bunun da sonuçta gençlerle bağlantılı olduğunu söylüyor. Bu bağlantı sizi otomatik olarak daha genç göstermez; daha ziyade aşırı çaba sarf ettiğiniz izlenimini verir. Konu kıyafet olduğunda yetişkinlere özgü parıltı diye bir şey olmadığı gerçeğini kabul etmek en iyi hareket tarzıdır; dolayısıyla, parıltılı üstler, altlar ve diğer her şeyden uzak durmalısınız! “Cadılar Bayramı olmadığı sürece, yetişkinler yılın herhangi bir zamanında üzerinde sim bulunan giysiler giyerken görülmemelidir. Metaliklerin kullanımı şu anda oldukça moda; bu nedenle, görünümünüze biraz ışıltı katmak istiyorsanız, metalik iplik içeren bir ürün seçmelisiniz” diye açıklıyor.

Büyük boy baskılar

Büyük tasarımlar, özellikle de tayt gibi dar bir giysi üzerine giyildiğinde, her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir stildir. Bunlar çok gürültülüdür ve en iyi şekilde görünmenize yardımcı olacak bir kıyafet değildir. Padron, “LuLaRoe taytları, bir kadının bu çılgın tasarımlara tutunarak daha genç görünmeye çalışıyormuş gibi görünmesine neden oluyor ve sonuç olarak olduğundan daha yaşlı görünüyor,” diyor. “Eğer kışın o muhteşem kazak elbiseyi botlarla giydiğinizde bacaklarınız üşüdüğü için tayt giymek istiyorsanız, bu benim için harika! Siyah gibi nötr bir renk tonu giymeyi tercih ederseniz, yersiz görünmezsiniz.” Bu renkli ve canlı taytlar herkesten çok Y kuşağı için uygun.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.