Gökyüzünde kaç tane yıldız var?

22.12.2022
Gökyüzünde kaç tane yıldız var?

Özellikle kalabalık şehirlerde şehir içinde kullanılan aydınlatmalardan dolayı gece saatlerinde gökyüzüne baksak bile ne yazık ki çok fazla yıldız göremiyoruz. Şehirdeki tüm ışıkları kapatıp gökyüzüne bakacak olursak aslında orada bizi bekleyen binlerce yıldız olduğunu anlayabiliriz. Gelişmiş bir teleskop ile gökyüzüne baktığımızda ise görebildiğimiz yıldız sayısının birkaç milyon olduğunu anlayabiliriz.

Peki, gerçekten gökyüzünde kaç tane yıldız var?

Milky Way yurtdışında uzay ile ilgili çalışmalar yapan en donanımlı bilim insanlarından bir tanesidir. Way’e göre içinde bulunduğumuz galaksi sisteminde 100 ile 200 milyar arasında yıldız yer alıyor. Ve unutmayın bu sayılar sadece bizim galaksimiz içerisinde geçerli. Bilim insanları diğer galaksilerde de milyarlarca yıldız olduğunu düşünüyor.

 

Avrupa Uzay Ajansı geçtiğimiz aylarda bugüne kadarki komşu galaksi ve yıldız sistemleri gösteren en kapsamlı haritayı yayınladı. 2013 yılından beri geliştirilen bu harita sistemine göre etrafımızdaki ve bize uzaklığı en fazla 1.5 milyon kilometre olan yıldızların hangileri olduğunu biliyoruz. Etrafımızdaki yıldızların kaç tane olduğunu anlamak için hazırlanan bu hareket sistemini ele almayı çok isterdik fakat günümüzde sahip olduğumuz teknolojik araçlar uzayın yalnızca bir bölümüne kadar gözlem yapma imkânı sunduğu için etrafımızda ne kadar yıldız olduğunu net bir şekilde ifade edemeyiz.

Bu konuda araştırma yapan astronotların yaptığı tahminlere göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde dünyanın etrafında bulunan bütün yıldız ve yıldız sistemleri tespit edilecek ve bu sistemler isimleriyle beraber birçok haritada yer alacak.

 

Yıldızlar ile ilgili dünya üzerinde yapılan ilk çalışmalar bilinen kaynaklara göre 2000 yıl öncesinden başlamıştır. Eskiden teknoloji günümüzdeki kadar gelişmiş olmadığı için insanlar teknolojik araçlar yerine özellikle gece saatlerinde tüm ışıkları kapatarak gökyüzüne bakıyor ve tahminde bulunmaya çalışıyorlardı.

Uzay hakkında araştırma yapan bilim adamlarının merak ettiği diğer bir konu ise dünyaya benzer herhangi bir gök cisminin olup olmadığıdır. Bildiğiniz gibi yaşamsal faaliyetlerini düzenli bir şekilde devam ettiği dünya kutuplardan basık ve ekvatordan şişkin fiziksel görüntüsü ile diğer birçok gezegen ve yıldızlar ayrılıyor.

 

Uzay ile ilgili hala bilim adamlarının cevaplayamadığı birçok soru var. Uzayda bulunan yıldız sayısına net bir cevap vermek mümkün değil. Fakat bu konuda uzman kişilerin yaptığı açıklamalara bakacak olursak bugüne kadar elde edilen haritalar sayesinde dünyamıza komşu sayılabilecek yaklaşık olarak 1 milyar yıldız yer alıyor.

 

Hazır konumuz yıldızlarken son olarak yıldızlar bile ilgili ilginç bir bilgiyi size aktarmak istiyoruz. Her gece gökyüzünde parlayıp sönen yıldızlar aslında biz baktığımız anda orada değiller. Bildiğiniz gibi ışık inanılmaz hızlı bir şekilde yol kat edebilir. Fakat yeryüzünden gördüğümüz yıldızların bizden ne kadar uzak olduğunu düşünecek olursak yıldızların yaydığı ışık dünyamıza gelene kadar günler haftalar hatta kimi zaman aylar geçiyor. Gece saatlerinde gökyüzüne baktığımızda ise aslında haftalar önce orada olan bir yıldızın izlerini görüyoruz. Gözümüzle gördüğümüz yıldızlar bile gerçekten orada değilse belki de bilimsel araştırmalar ne kadar yapılırsa yapılsın gökyüzünde bulunan yıldızların sayısı hiçbir zaman tahmin edilemeyecek olabilir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.