Kendimi Sürekli Mutsuz ve Yorgun Hissediyorum, Ne Yapmalıyım?

Özellikle son dönemlerde çevremizden kendimi sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum. Sürekli yorgun ve mutsuzum. Kendimi sürekli mutsuz, yorgun ve endişeli hissediyorum. Hiç bir şeyden zevk alamıyorum. Ne yapmalıyım? Sürekli mutsuz ve sinirliyim vb. sözleri sık duyar olduk. Kendini sürekli mutsuz ve yorgun hissetmek, depresyon belirtisi olarak bilinir. Bunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda bu duygulara sahip kişiler için bilgilendirmeler yapacağız.

12.01.2023
Kendimi Sürekli Mutsuz ve Yorgun Hissediyorum, Ne Yapmalıyım?

Kendimi sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum ne yapmalıyım? Sürekli yorgun ve mutsuzum. Daima endişe hali duyuyorum. Her zaman yorgunum, mutsuzum ve sürekli uyumak istiyorum. Kendimi sürekli mutsuz, yorgun ve endişeli hissediyorum. Hiç bir şeyden zevk alamıyorum. Sürekli mutsuz ve sinirliyim vb. Siz de bu durumlara maruz kalıyorsanız, depresyonda olma olasılığınız oldukça fazla sayılır. Bu yazımızda bu gibi duygulara sahip kişiler için bilgilendirmeler yapacağız.

Depresyon ve bitkinlik arasında önemli bağlantılar vardır. Depresyonla yaşıyorsanız, herhangi bir şey yapamayacak kadar yorgun hissetmek muhtemelen sık görülen bir durumdur. Depresyonda olduğunuzda enerji düzeyleriniz düşme eğilimi gösterir. Üzüntü ve mutsuzluk gibi belirtiler yorgunluk hissini daha da şiddetlendirir.

Neden Kendimi Sürekli Mutsuz ve Yorgun Hissediyorum?

Bazı yaşam olayları insanları üzgün veya mutsuz hissettirebilir. Sevilen birinin kaybı veya yokluğu, boşanma, iş veya gelir kaybı, mali sorunlar veya evdeki sorunlar ruh halini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu yazıda, depresyon, mutsuzluk ve yorgunluğun nedenlerini, depresyonun neden yorgunluğa sebep olduğunu tartışacağız. Ek olarak, bu durumların baskın semptomlarından bazılarını vurgulayacağız. Şimdi her zaman daha az yorgun ve üzgün hissetmenize yardımcı olacağını umduğumuz, depresyon yorgunluğuyla başa çıkmak için bazı ipuçları vermeye çalışacağız.

Kendini sürekli mutsuz ve yorgun hissetmek, depresyonun en bilinen belirtilerinden biridir. Bu yüzden önce depresyonun ne demek olduğunu ve belirtilerini bilmek gerekir. Bu yüzden ilk önce depresyon nedir? Neden olur? Depresyonda olmanın belirtileri nelerdir? Bunlara bakalım…

Sürekli yorgun ve mutsuzum

Sürekli yorgun ve mutsuzum

Depresyonun tanımını herkesin anlayabileceği şekilde yapacak olursak; depresyon, sürekli üzgün, mutsuz, olaylara karşı ilgisiz, sürekli kaygı hali, sinirli, alıngan, depresif ve yorgun hissetmenize neden olan bir duygudurum bozukluğu olarak tanımlanabilir. “Klinik Depresyon” veya “Majör Depresif Bozukluk” olarak da adlandırılan depresyon, nasıl düşündüğünüzü, hissettiğinizi ve davrandığınızı etkileyerek bir dizi fiziksel ve duygusal soruna yol açar.

Depresyonun kesin nedenini belirlemek zor olsa da durumun gelişimine çeşitli faktörler katkıda bulunabilir. Klinik depresyon genellikle aşağıdakiler de dahil olmak üzere olayların ve kişisel özelliklerin bir kombinasyonundan kaynaklanır:

Kendimi Yorgun ve Mutsuz Hissediyorum Ne Yapmalıyım?

Uzun süreli izolasyon, uzun süreli iş stresi, uzun süreli işsizlik, taciz edici ilişkiler ve yalnızlık gibi yaşam olayları, zorluklar, sevgisizlik ve ilgisizlik gibi durumlar depresyon duygularına katkıda bulunabilir. Bu, küçük şeylerin bile aşırı tepki vermeye yol açan bir depresyon bitkinlik durumuna yol açabilir.

Depresyon Nedenleri

Uzun süreli yaşam olayları depresyona katkıda bulunsa da tek seferlik trajik olaylar da depresif bir durumu tetikleyebilir. Birçok kişisel faktörler depresyona neden olabilir. Örneğin;

Kişisel Faktörler

 • Uyuşturucu ve alkol kullanımı
 • Kişilik bozukluklar
 • Genetik
 • Ciddi tıbbi durumlar veya hastalıklar
 • Beyindeki Değişiklikler

Beyindeki Değişiklikler

Kendini sürekli mutsuz ve yorgun hissetmek

Kendini sürekli mutsuz ve yorgun hissetmek

Depresyon ve beyindeki kimyasal dengesizlik arasındaki bağlantılar, onlarca yıldır araştırmalara konu olmuştur. Bununla birlikte beyin, karmaşık bir organdır ve beyin kimyasıyla ilgili olarak depresyonun temel nedenlerine yönelik araştırmalar halen devam etmektedir. Kendimi sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum hissi de beyin içerisindeki kimyanın bozulması sonucu ortaya çıkan duygu durumudur. 

 

Depresyon Neden Yorgunluk ve Mutsuzluk Yapar?

Sürekli yorgun ve mutsuzum, sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum gibi söylemler depresyonda olan kişilerin sık kullandığı sözlerdir. Yorgunluk, enerji eksikliğini veya yorgunluk hissini tanımlamak için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. Uykulu veya uykulu hissetmekten farklıdır.

Yorgun hissettiğinizde, uyuşukluk, kaygılı ve düşünceli hal, sürekli uyuma isteği depresyon ve enerjisizlik belirtileri hissedersiniz. Yorgun veya uykulu olmak, yorgunluğun belirtileri olabilir, ancak aynı şey değildirler.

Yorgunluk, hafif ila şiddetli arasında değişen birçok tıbbi durumun yaygın bir semptomudur. Olumsuz yaşam tarzı seçimlerinin doğal sonucu da olabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere yorgunluğu tetikleyebilecek birçok neden vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Diyabet
 • Kalp hastalıkları
 • Bazı kanser türleri
 • Tiroid bozukluğu
 • Obezite
 • Uyuşturucu kullanımı
 • Alkol bağımlılığı
 • Yüksek stres seviyeleri
 • Egzersiz eksikliği
 • Yetersiz beslenme
 • Stres

Kendimi Sürekli Yorgun ve Mutsuz Hissetmek İstemiyorum. Ne Yapmalıyım?

sürekli yorgun ve mutsuzum ne yapmalıyım

sürekli yorgun ve mutsuzum ne yapmalıyım

Depresyonda olan kişilerin ortak sorusu kendimi yorgun ve mutsuz hissediyorum ne yapmalıyım olsa gerek. Kendini sürekli yorgun ve mutsuz hissetme duygusu ile yaşamak, insanın hayat kalitesini oldukça düşüren bir durumdur. Kendimi mutsuz hissediyorum ne yapmalıyım diyorsanız, yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Yorgunluk, keder ve depresyon gibi ruh sağlığı sorunlarının önde gelen belirtilerinden biridir. Depresyon yorgunluğu, motivasyon eksikliği ve sinirlilik dahil olmak üzere başka belirti ve bulgulara sahip olabilir. Yorgunluğa bu faktörlerin birkaçının birlikte çalışması neden olabileceğini unutmayın.

Yapılan araştırmalar sonucu depresyonla yaşayan insanların %90’ından fazlası yorgunluk belirtileri gösteriyor. Diğer depresyon belirtileri arasında konsantrasyon sorunları, geri çekilme ve düşük ruh hali bulunur.

Depresyon ve yorgunluğun ilişkili olmasının nedenlerinden biri, depresyonun uyanıklık ve ödül sistemlerimizle ilişkili nörotransmiterleri etkilemesidir. Bu nedenle, durumun enerji seviyelerimiz üzerinde fizyolojik bir etkisi vardır.

 

Depresyonun uykumuz üzerinde de olumsuz bir etkisi vardır. Depresyon, uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte güçlük çekmeye, derin uyuyamamaya veya çok erken uyanmaya yol açar. Ayrıca, depresyonun motivasyon seviyemizde aldığı bedel var. Basit işler bile hem fiziksel hem de duygusal olarak yorucu hale gelebilir.

İş arkadaşlarını selamlamak, işe hazırlanmak veya market alışverişi yapmak, depresyonla yaşayan biri için muazzam korkular gibi gelebilir. Ek olarak, depresyon karar vermeyi veya görevlere odaklanmayı zorlaştıran bir “beyin sisi” durumuna neden olabilir. Beyinde oluşan bu durum, sizi sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum söylemine iter. Bu semptomlardan bazılarını birleştirdiğinizde binlerce insanın depresyon yorgunluğuyla yaşaması şaşırtıcı değil.

Depresyon ve yorgunluk arasındaki birincil fark, depresyonun çoğunlukla zihinsel bir sağlık bozukluğu olması, kronik yorgunluk sendromunun ise öncelikle fiziksel bir durumdur. Bununla birlikte, ikisi arasında genellikle örtüşme vardır.

Depresyon Nelere Sebep Olur?
 • Motivasyon eksikliği
 • Bir zamanlar zevk aldığınız aktivitelere karşı ilgisizlik
 • Sürekli boşlukta hissetme duygusu
 • Sürekli üzüntü veya endişe duyguları
 • Kendini değersiz hissetme
 • Umutsuzluk veya çaresizlik duyguları
 • Odaklanma (Konsantrasyon) zorluğu çekme
 • Karar vermede zorluk
 • Aşırı veya az yemek
 • Dengesiz beslenme – aşırı abur cubur tüketimi

Fiziksel Semptomlar

 • Mide rahatsızlığı
 • Migren veya baş ağrısı
 • Kramplar
 • Vücuttaki diğer ağrılar

Bu semptomların bir araya gelmesi, gece boyunca uyuma yeteneğiniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve bu da bir bitkinlik durumuna yol açabilir. Bu belirtileri gösteren birinin sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum, kendimi mutsuz hissediyorum, aşırı yorgun hissediyorum gibi söylemler kadar doğal bir şey yoktur sanırım. Sizce de öyle değil mi?

Kronik yorgunluk sendromu söz konusu olduğunda insanlar genellikle depresyonla bağlantılı olmayan fiziksel semptomlar bildirirler. Bunlar şunları içerir:

 • Eklem ağrıları 
 • Kas ağrıları
 • Boğaz ağrısı
 • Lenf düğümlerinde ve çevresinde hassasiyet

Kronik yorgunluk sendromu ve depresyon, insanları günlük aktiviteleri sırasında farklı şekilde etkiler. Depresyonla yaşayan insanlar, gereken çaba veya görevin miktarı ne olursa olsun genellikle sürekli olarak yorgun hissettiklerini ve faaliyetlerde bulunmaya çok az ilgi duyduklarını bildirirler.

Kronik yorgunluk sendromuna sahip kişiler genellikle etkinliklere katılma konusunda heveslidirler ancak başlamak için enerjileri yoktur.

Her iki durum için de resmi bir teşhis almak için doktorunuza danışın. Doktorunuz sizi fiziksel olarak muayene edecek ve zihinsel sağlık durumunuzu anlamak için sorular soracak ve potansiyel olarak benzer semptomlara sahip diğer durumları değerlendirecektir. Doktorunuz depresyonunuz olduğuna inanırsa, muhtemelen sizi bir ruh sağlığı uzmanıyla değerlendirme için sevk edecektir.

Kendimi Sürekli Yorgun ve Mutsuz Hissetmek, Sinirli Olmak İstemiyorum. Ne Yapmalıyım?

Depresyon yorgunluğunu yönetmenin birkaç yolu vardır: Bunların en önemlilerini sayacak olursak;

 • Bol Bol Egzersiz Yapın

Kendimi yorgun ve mutsuz hissediyorum diye dert yananlara düzenli olarak egzersiz yapmaları tavsiye edilir. Egzersiz yapmak, sağlıklı uyku düzenini desteklediği için yorgunluk hissini en aza indirmeye yardımcı olur. Araştırmalar, orta yoğunlukta 20 dakikadan fazla egzersiz yapmanın yorgunluğu azaltabileceğini ve enerjiyi artırabileceğini göstermiştir.

Yetişkinlerin her hafta orta yoğunluk seviyesinde 150 dakika egzersiz yapmasını önermektedir. Bu rakam, zaman çizelgenize uyacak şekilde bölünebilir. Örneğin, 30 dakikalık beş seans veya on dakikalık 15 seans yeterli olacaktır. Sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum şikayeti olan insanların bu egzersiz yönergelerini ellerinden geldiğince takip etmelerini önerir. Ayrıca kas güçlendirme egzersizlerini haftada iki kez tamamlamanızı önerirler .

 • Bir Doktorla Konuşun

Depresyon ve yorgunlukla baş etmenin en iyi yollarından biri, mümkün olan en kısa sürede bir doktorla konuşmaktır. Rahatlama sağlayabilecek bazı başa çıkma yöntemleri olsa da doğru tedavi planına erişmek için profesyonel teşhis ve tedavi şarttır. Seans esnasında doktorunuza kendimi sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum dediğiniz an zaten kendisi teşhisi koyacaktır. Bu da büyük ihtimalle depresyon teşhisi olacaktır.

Doktorunuz, yorgunluğunuzun başka bir tıbbi duruma bağlı olup olmadığını veya antidepresan ilaçlarınızın bir yan etkisi olup olmadığını değerlendirebilecektir. Yorgunluğunuza ilacın neden olduğu anlaşılırsa, doktorunuz alternatif bir antidepresana geçmenize yardımcı olacaktır. Durumunuzu yönetmenize yardımcı olması için psikoterapi görmenizi de önerebilirler.

 • Uyku Kalitenizi Arttırın
kendini yorgun ve mutsuz hissetmek

kendini yorgun ve mutsuz hissetmek

Kendimi mutsuz hissediyorum, gereksiz nedenlerle sinirli olmak istemiyorum diyorsanız uyku kalitenizi arttırmalısınız. Gece iyi uyuyamamak insanı sinirli yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sağlıklı uyku, depresyon yorgunluğunun semptomlarını hafifletmenize yardımcı olabilir. Sağlıklı uyku alışkanlıkları, kaliteli uykuyu teşvik edecek belirli günlük uygulamaların uygulanmasını içerir.

Uyku Düzenini Arttıracak Adımlar
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Yatma saatine yakın büyük öğünler yemekten kaçınmak
 • Her gün aynı saatte uyanmak ve aynı saatte yatmak
 • Yatma saatine kadar geçen saatlerde ekran süresini sınırlamak
 • Gün boyunca şekerlemeleri sınırlamak
 • Yatma saatine yakın alkol ve kafeinden uzak durmak
 • Dizüstü bilgisayarları, cep telefonlarını ve diğer elektronik cihazları yatak odasının dışında tutmak
 • Dengeli beslenmek
 • Zayıf iştah ve düşük motivasyon, sağlıklı yiyecekler yemeyi zorlaştırabilir. Bununla birlikte, şekerli ve işlenmiş gıdaların önemli ölçüde alınması, depresyon ve yorgunluk semptomlarını çok daha kötü hale getirebilir .

Yorgunluğunuzu azaltmanıza yardımcı olacağından, artan enerji seviyeleri ve düzenleyici ruh hali ile ilişkili yiyecekleri yemeye çalışın. Sürekli yorgun hissetmenizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak yiyeceklerden bazıları şunlardır:

 • Meyve ve sebzeler
 • Yeşil çay
 • Zeytin yağı
 • Fındık
 • Balık
 • Kepekli tahıllar

Mutsuzluk ve yorgunluk duygularından kurtulmak, sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum dememek için uzak durulması veya ölçülü olarak yenilmesi gereken yiyecekler şunları içerir:

 • İşlenmiş gıdalar
 • İlave şeker içeren yiyecek veya içecekler
 • Doymuş yağ içeren yiyecekler
 • Kırmızı et
 • İşlenmiş etler
 • İşlenmiş karbonhidratlar

Yiyebileceğiniz en iyi yiyecekler, fiziksel sağlığınızı artırmanıza ve depresyon riskinizi azaltmanıza yardımcı olabileceğinden, antioksidanlar açısından zengindir.

Depresyona bağlı yorgunluk yaşıyorsanız, derhal doktorunuzla konuşmalısınız. Yorgunluğunuz tedavi edilmezse, sosyal taahhütlerden ve iş sorumluluklarından geri çekilme dahil olmak üzere daha fazla komplikasyona yol açabilir.

Kendimi sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum düşüncesi, aşırı karamsarlık, kendinizi değersiz hissetme gibi depresyonda olduğunuzun kesin belirtilerini taşıyorsanız, en kısa zamanda profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Öncelikle neden kendinizi sürekli yorgun ve mutsuz hissediyorsunuz, bunun sebeplerini iyi incelemek gerekir. Bu doğrultuda tedavi yöntemi geliştirilmesi gerekir.

Kendini Sürekli Mutsuz ve Yorgun Hissetmenin Nedenleri ve Çözümleri

Aşağıda yer vereceğimiz videoda neden sürekli yorgun ve mutsuz hissettiğiniz ile alakalı bilgiler ve çözüm yöntemleri nelerdir? Merak edilenlere cevaplar bulabilirsiniz. Sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum diyen kişilerin mutlaka dikkatli dinlemesi gereken konular anlatılmış. 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.