Kişisel Gelişim Uzmanlığı Nedir? Ne İş Yapar?

20.01.2023
Kişisel Gelişim Uzmanlığı Nedir? Ne İş Yapar?

Kişisel Gelişim Uzmanlığı Hakkında Bilgiler

 

Bireylerin kapasitelerini ve motivasyonlarını arttırmaya yönelik çalışmalar kişisel gelişim olarak adlandırılır. Bireylerin olağan kapasitelerini eğitimler ile yükseltip onlara ulaşabilecekleri maksimum kapasiteye ulaştırmaya çalışma alanıdır. Bu alandaki uzmanlar ise bireylere güdü, motivasyon, gerekli bilgi ve eğitimi sağlamaya yönelik alanında uzman çalışanlardır.

 

Kişisel Gelişim Uzmanı Ne İş Yapar?

 

Bireyin kendini tanımaya ve potansiyelinin farkına varmasıyla başlayan süreçtir. Oluşturulan bilinçli değişim ile birlikte pratiğe dökülen bu süreç sonucunda bireyler ilgi alanlarında yetkin olarak yaşantılarına devam ederler. Tüm bu süreçler boyunca bir el feneri edasıyla yardım eden kişisel gelişim uzmanları danışanlarının hedef ve sorumluluklarını belirlemelerinde ve netleştirmelerinde kilit nokta olurlar. Danışanlarının o güne kadar olaylara baktığı pencere dışında farklı pencereler de olduğunu ve bu pencerelerden de olaylara bakmaları gerektiği konusunda yardım ederler. Öz güven arttırıcı çalışmalar yaparak bireyin birey olma konusundaki en önemli adımlardan birini atmasına yardımcı olurlar. Motivasyonları her daim yüksek olmalı, özel hayatını işleriyle karıştırılmamalıdır.

 

Kişisel Gelişim Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Kisisel Gelisim Uzmanligi

Öncelikle üniversitelerin “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik” veya “Psikoloji” bölümlerinden birinden mezun olma şartı esastır. Bunun yanında insan davranışları noktasında belirli bir seviyede olmak, davranışların sebepleri, sonuçları ve olası ihtimalleri üzerinde gözlem yapabilme yeteneğine sahip olmak gerekmektedir. Alınan eğitimler haricinde farklı kurum ve kuruluşlardan alınan sertifikalar ile Kişisel Gelişim Uzmanı olan birey kendini geliştirebilir, mesleki olarak daha kalifiyeli bir eleman olabilir. Bunun yanında aldığı eğitimler üstünkörü değil derinlemesine çalışılmalı, danışanın soracağı her türlü soruya hazırlıklı olunmalıdır.

 

Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimler Gereklidir?

 

Uluslararası alanda tanınan uzman kişilerin kitaplarını okuyarak, online veya yüz yüze koçluk eğitimleri, hipnoz ve eğitici eğitmenliği gibi birçok sertifika programlarına başvurabilirsiniz. Bunların yanında ek olarak NPL tekniklerini öğrenip, beden ve zihin uyumu ve zihinde programlama yapmak gibi temel konularda kendinizi geliştirebilirsiniz. Bilinçaltı seminerlerine katılabilir, danışanınıza sadece bir yönden değil farklı alanlarda hizmet sağlayabilirsiniz. Seminer ve eğitim noktasında Covid-19’dan beri hızla artan online danışmanlık hizmetleri sayesinde sadece bulunduğunuz konumda değil, kendinizden kilometrelerce uzakta olan bireylere ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.