Muhtemelen 20 Yıl Sonra Var Olmayacak Mesleklerin Listesi

10.12.2022
Muhtemelen 20 Yıl Sonra Var Olmayacak Mesleklerin Listesi

İş hayatında yer almaya başlayacak robotlar her geçen gün gelişmeye ve insanların yaptığı işlemleri çok daha hızlı bir şekilde uygulamaya başlıyor. Hiçbir zaman bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz kadar hayatın içine giremeyecek olan robotlar örneğin günümüzdeki sanatçıların veya öğretmenlerin yerini hiçbir zaman alamayacaklar. Bunların yanında yapılacak işin belli olduğu sekreterlik veya ürün satışı gibi alanlarda robot kullanımı büyük firmalar için maddi olarak kazanç sağlayacak. Ayrıca iş dünyasında kullanılan bu robotlar normalde birçok insanın yaptığı işi tek bir robot ile çözebilecek.

20 Yıl Sonra Var Olmayacak Meslekler Hangileridir?

Peki, bahsettiğimiz bu projeler hayata geçerse hayatımızda neler değişecek? Bill Gates bu konu hakkında akla gelmeyecek birçok alanda yenilik yapmamız gerektiği hakkında insanları uyarıyor. Üretim için sadece robotları kullanan büyük firmalar devlete vergi vermek zorunda kalacak mı? Veya bildiğiniz gibi işlerde çalışan insanlara sağlık sigortası yapmak ülkemizde ve dünya genelindeki birçok ülkede mecburidir. Robotların herhangi bir şekilde sağlık kontrolünden geçmesine gerek kalmadığı için bahsettiğimiz bu harcamalarda tamamen ortadan kalkabilir mi?

Kasiyerler

Robot teknolojisi gelişir ve artık hayatımızın içinde yer almaya başlarsa yaklaşık olarak 10 yıl içerisinde tamamen hayatımızdan çıkacak meslek gruplarından birincisi kasiyerlik olacaktır. Kasiyerlerin sabahtan akşama kadar yaptığı iş, herhangi bir mağazada satın alınan ürünleri barkod sisteminden geçirecek ne kadar tuttuğunu müşteriye söylemek oluyor. Yüksek teknoloji ile hazırlanmış bir robotun kolay bir şekilde ürünleri barkod sistemine göstererek ne kadar tuttuğunu müşteriye söyleyebileceğini biliyoruz.

Gişeler değil, gişe çalışanları

Kasiyerler ile benzer olarak çalışan diğer bir meslek grubu da gişe görevlileridir. Ülkemizden örnek verecek olursak İstanbul’da bulunan köprülerden geçerken belirli insanlar tarafından giriş ve çıkışlar kontrol altında tutuluyor. Robot teknolojisi geliştikçe hiçbir şekilde hata payının yer vermeden herhangi bir yere giriş ve çıkışlar robotlar tarafından kolay bir şekilde kontrol edilebilir.

Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde gişe sistemini hızlandırmak için yapılan çalışmalar sonucunda çalışanların yaptığı kontroller artık robotlar tarafından da kontrol ediliyor. Böylece giriş ve çıkışlarda karışıklık olma ihtimali neredeyse minimum seviyeye indiriliyor.

Hakemlik

Olimpiyat alanında veya günlük hayatta yapılan birçok sporun kurallarını belirlemek için hakemler oyunu sürekli izliyor ve yapılan hataları tespit etmeye çalışıyor. Her ne kadar bu işi düzgün bir şekilde yapan birçok insan olsa da yine de insanlık halinden dolayı kural ihlali olup olmadığı konusunda bazı karışıklıklar ortaya çıkabiliyor. Robot teknolojisi ile beraber özellikle tenis maçlarında topun ne kadar hızlı gittiği ve tam olarak çizginin neresine düştüğü kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Üstelik günümüz teknolojisinde bile yapılan robotik tahminleri başarı oranı %98.3 olarak biliniyor. Bugün sadece tenis maçlarında kullanılan bu teknoloji zaman içerisinde futbol gibi sürekli olarak kontrol edilmesi gereken spor dallarında da hayatımıza girecek ve bu durum hakemlik mesleğinin zaman içerisinde ortadan kalkmasına sebep olacak.

Flippy köfteleri çevirecek

Robotlar ve meslek gruplarını düşündüğümüz zaman özellikle gıda sektöründe robotların asla meslek sahibi olamayacağı gibi bir düşünce yer alıyor. 2018 yılının Mart ayında McDonald’s gibi dev bir firma insanları şaşırtacak bir yeniliğe gitti ve burger yapmak için geliştirilmiş bir robotu kullanmaya başladı. Flippy adı verilen bu robot sahip olduğu eklem ve kol sistemi sayesinde köfteleri pişirip daha sonra bunları ekmeklerin arasında koyarak burger haline getirme konusunda tahmin edilenden çok daha başarılı oldu. Bir saat boyunca aktif bir şekilde çalışan bu robot yaklaşık olarak 150 hamburger hazırlamayı başardı.

Hamburger hazırlama konusunda başarı gösteren robotu inceleyen McDonald’s firması daha sonra salata gibi daha çok uğraş gerektiren yiyeceklerin hazırlanması için birçok robotun geliştirileceğini ve meslek sahibi olacağını söyledi.

Çöpleriniz için gelecekler

Droid olarak bilinen robotlar, insanlar gibi ayak ve kol sistemine sahip olarak yürüme, koşma hatta zıplama gibi birçok yeteneği kullanabilir. Dünyaca ünlü Disney Pixar ve Volvo gibi şirketler bahsettiğimiz yeteneklere sahip olan robotların geliştirilmesi için sürekli olarak çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu konuda uzman olan kişiden yaptığı açıklamalara göre Droidler günümüzdeki çöp toplayan kişilerin mesleğini elinden alabilir. Üstelik bu cihazlar topladıkları çöpleri kendi içinde sıkıştırma yeteneğine sahip olursa herhangi bir depo alanını ziyaret etmeden oldukça fazla sayıda çöp toplayabilir.

Fabrikalar ve tam zamanlı robotlar

Seri üretime geçmiş olan firmalar binlerce insan çalıştırmak yerine gelecek de robotları tercih edecekler. Zaten günümüzde de araba üretimi gibi mekanik parçaları sık sık kullanıldığı fabrikalarda insanlarla beraber robotlar da meslek hayatı içerisinde yer alıyor. Kuzey Amerika’da yapılan bir araştırma gösteriyor ki büyük firmaların %85’i yeni ürün üretirken insanlardan daha fazla robotlardan yardım alıyor.

Buna benzer bir diğer örnek de Çin’de gerçekleşti. Dünya devi Samsung ve Apple gibi 60.000 şirket, 2016 yılında bünyesinde tuttuğu işçileri işten çıkararak yeni robotları işe aldı. Yine uzman kişiler tarafından yapılan tahminlere bakacak olursak 10 yıl içerisinde fabrika işçilerinin de büyük bölümü işsiz kalacak gibi görünüyor.

Otopark çalışanları

Ücretli otoparklarda araçların giriş ve çıkışlarını kontrol eden insanların yaptığı tek iş aracın saat kaçta girdiğini belirlemek ve çıkarken içeride kaldığı süre boyunca ücret talep etmek oluyor. Geliştirilen robot sistemleri sayesinde artık u işlemleri yapmak için insanlara ihtiyaç duymayacak ve tamamen robotlarla oluşturulmuş bir sistem içerisinde sorunsuz bir şekilde otopark işletmesi kurma şansına sahip olacağız. Otoparkların girişlerinde ve çıkışlarında bulunan bariyer sistemleri yapılan yazılımlar ve robotlar sayesinde kontrol edilecek. Böylece insanların ne kadar otopark içinde kaldığı tam zamanlı olarak kontrol edilirken aynı zamanda para sayma özelliği sayesinde insanların yaptığı ödemenin yeterli olup olmadığı robotlar tarafından kontrol edilecek.

Robotlar vergilerinizi ödeyecek

Büyük firmaların en çok ihtiyaç duyduğu meslek gruplarının bir tanesi de maddi olarak dengeyi sağlamak için muhasebeciler oluyor. Robot teknolojisi geçtikçe artık muhasebe alanında da robotlar insanlardan çok daha fazla sektöre hâkim olacak gibi görünüyor. Tüm işlemleri insanlardan çok daha yüksek hızlarda gerçekleştiren robotlar sayesinde artık hiçbir şekilde hata olmadan birebir ödemeniz gereken vergi tutarını öğrenebilecek veya yapılacak muhasebe işlemleri için birkaç saniyenizi ayırmanız yeterli olacak.

Sekreterlik

Sekreterler büyük firmalarda çalışır ve iş yoğunluğundan dolayı telefona cevap veremeyen insanlar için ikinci bir beyin olarak görev yapar. Google firması tarafından geliştirilen yapay zekâ sayesinde çok kısa süre içinde artık sekreterlik hizmeti almak için insanlara ihtiyaç duymayacağız. Yapay zekâya sahip olduğu yazılım ve öğrenme kabiliyeti sayesinde insanların ne demek istediğini kolay bir şekilde anlayabilecek ve farklı dillerde insanları mantıklı cevaplar verecek. Aynı zamanda sekreterlik konusunda robotların kullanılması insanlar firmayı aradığı zaman telefonumu meşgul çalma veya yoğun olma ihtimalini de tamamen ortadan kaldıracak. Çünkü yapılan bu yazılımlar tek bir iş ile ilgilenmek zorunda olmadığı için aynı anda yüzlerce kişiye cevap verebilir ve tüm bu işlemler hiçbir karışıklık olmadan yapabilir.

Şoförlük

Bildiğiniz gibi günümüzde Elon Musk tarafından kurulan Tesla firması sayesinde sürücüsüz otomobiller ile çalışmaya başladık. Otomatik olarak aracı kontrol eden bu yazılım sistemleri sayesinde yakın gelecekte artık şoförler arabaları kullanmayacak bunun yerine robotik sistemler yolları ve etraftaki engelleri başarılı bir şekilde algılayarak sorunsuz bir sürüş deneyimi yaşatacak.

Günümüzde popüler olan Uber gibi firmaların büyük bir bölümü sürücüsüz araçlarının geliştirilmesi için büyük miktarlarda yatırım yapıyor. Böylece ulaşım hizmeti veren birçok dev firma insan çalıştırmak yerine yazılım satın alarak büyük oranda kar elde edebilecek. Bu konuda yapılacak güvenlik testlerinden sonra insansız araçların ne kadar kullanılabilir olup olmadığı kontrol edilecek ve eğer tatmin edici bir sonuç elde edilirse bu teknoloji zaman içerisinde hayatımıza girmeye başlayacak.

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.