Mutfakta En Güzel Çağdaş Aydınlatma Önerileri

28.01.2023
Mutfakta En Güzel Çağdaş Aydınlatma Önerileri

Mutfaklar, evdeki her bireye hizmet veren ve hepimizin vakit geçirdiği evin merkezleridir. Genel dekorasyonu kadar hijyeni ve aydınlatması da önemlidir. Mutfağınızın büyüklüğüne ve amacına göre mutfağınızda yemeklerinizi hazırlayabilir, ailenizle yemek yiyebilir veya misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz.  Mutfakta aydınlatma mutlaka iyi planlanmalıdır.

 

Mutfak aydınlatması söz konusu olduğunda dekorasyon kadar kullanım alanları da önemlidir. Kesici aletler karanlıkta bırakılmamalı ve yemek hazırlanırken mutfak tezgahı net bir şekilde görülebilmelidir.  Yemek masası varsa iyi aydınlatılmalıdır. Dolap iç aydınlatması, kullanım kolaylığı ve şık görünümünden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Mutfak Aydınlatma Planı Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfak Aydinlatma Plani Tasarlanirken Nelere Dikkat Edilmelidir

Elektrik tesisatından başlamalısınız. Küçük ev aletleri, buzdolapları, çamaşır makineleri ve bulaşık makineleri gibi elektrik bağlantısı olan birçok cihaz mutfaklarda çalışmaktadır. Evinizi taşıyacaksanız ya da tadilat yapacaksanız ilk yapmanız gereken elektrik tesisatı ile seçtiğiniz mutfak aydınlatma ürünlerinin uygunluğunu kontrol etmektir.

Mutfağınıza enerji tasarruflu ışık seçenekleri yerleştirerek elektrik faturalarınızı azaltabilirsiniz. Uzun ömürlü ve enerji tasarruflu LED lambaların birçok farklı seçeneği bulunmaktadır. Aynı zamanda LED ampuller ısınmaz ve gözleri yormaz. Dolap altlarında kullanabileceğiniz şerit ledler de aynı özelliklere sahiptir.

Tül ve perdeleri açık renklerde seçmeniz mutfağınıza daha fazla doğal ışık getirmenizi sağlayacaktır.  Çok fazla ışığa ihtiyaç duyan mutfaklar için en iyi seçim gün ışığından olabildiğince fazla faydalanmaktır.

Mutfaklarda aydınlatma amacına uygun birden fazla kaynaktan sağlanmalıdır. Mutfağın genel aydınlatmasını kullanıp ihtiyaç duyulduğunda uygun ışıkları kullanabilir veya aynı anda açıp kapatarak birbirini tamamlayan aydınlatma seçimleri yapabilirsiniz.  Mutfağınızın büyüklüğüne, genel kullanım amacına ve genel dekorasyonuna göre seçiminizi yapmalısınız.

 

Mutfağınız İçin Hangi Aydınlatma Ürünlerinden Faydalanabilirsiniz?

 

Mutfaginiz Icin Hangi Aydinlatma Urunlerinden Faydalanabilirsiniz

Mutfak için avize seçimi yapılırken ısı ve neme en az maruz kalan ve temizliği en kolay olan avize modellerini seçmelisiniz.  Avizenin iyi aydınlatıldığından emin olmalısınız. Ayrıca yemek masasında sarkıtmalı avizeler ve ilave spot ışıklardan da yararlanabilirsiniz. Yeni mutfak avize modelleri ve ikinci el mutfak avize modellerine göz atarak aralarından seçim yapabilirsiniz.

Mutfağınızın kör noktaları için led şerit kullanmalısınız. Mutfak dolaplarının altına ve tezgah üstüne konulabilir.

Mutfağınız için bir abajur kullanabilirsiniz. Yeterli alan varsa ayaklı ve ayaksız abajur modelleri hem aydınlatmasına hem de dekorasyonuna katkı sağlar. Gezinirken yeni abajur modelleri ile ikinci el abajur modelleri arasında seçim yapabilirsiniz.

 

Genel Dekorasyonun Mutfak Aydınlatması İle Uyumu

Mutfağın geniş ve ferah görünmesi için yeterince aydınlatılmış olması gerekir. Ancak mutfağınızın genel havasını bozmamak için seçeceğiniz aydınlatma ürünleri dekorasyonunuzla uyumlu olmalıdır.  Klasik tarzda bir mutfağa sahipseniz klasik bir avize tercih etmelisiniz. Spor bir mutfağınız varsa avize seçimini buna göre yapmalısınız. Vitrin detayınız varsa cam avizeler görsel bütünlük katar. Yaptığınız seçimler, mutfağınızdaki genel renkler ve kullanılan malzemelerle uyumlu olmalıdır.

 

Mutfak Dolaplarında Işığın Önemi

Mutfak dolaplarınıza takacağınız spotlar, mutfak dolaplarınızın içini çok daha rahat görmenizi sağlar.  Aynı zamanda dilerseniz genel aydınlatmayı kapatıp iç aydınlatmayı kullanarak daha sakin bir ortam yaratabilirsiniz. Ayrıca ışıktan tasarruf etmenizi sağlar.

Mutfaklar yemek pişirmek ve hazırlamak dışında birçok amaca hizmet eder. Bazen aile bireylerini bazen de misafirleri barındıran mutfaklar birer sosyal mekandır. Daha büyük bir mutfağınız varsa, içinde kitap bile okuyabilirsiniz. Siz yemek yaparken çocuğunuz mutfak masasında ders çalışabilir. Bu açıdan mutfaklarda pek çok farklı aydınlatma yöntemi tercih edilebilir.

Mutfak aydınlatmalarının farklı kullanım alanları aşağıda listelenmiştir.

  • Sarkıt lambalar büyük mutfaklarda ada tezgah ya da masa üstü iyi bir seçimdir. Ancak küçük ve alçak bir mutfağınız varsa sarkıt tercih etmemelisiniz.
  • Gömme ışıklar küçük veya büyük herhangi bir mutfak için ek bir ışık kaynağı olarak çalışır.
  • Dolap altı aydınlatması mutfak tezgahınızı aydınlatarak yemek hazırlama kolaylığınızı artırır. İyi aydınlatılmış bir alan ayrıntıları görmeyi kolaylaştırır.

 

Mutfak Aydınlatma İpuçları

Mutfakta beyaz ışık kullanmak daha sağlıklı sonuçlar verir. Mutfaklarda doğrama, yemek pişirme gibi işler yapılırken güvenliğin sağlanması son derece önemlidir. Yemek pişirmeyi izlerken beyaz olmayan bir ışık da yanıltıcıdır.

Açık bir mutfağa sahipseniz salon ile uyumlu bir avize seçmelisiniz. Salonun genel renkleri ve kullanılan malzemeler ile uyumlu bir avize seçerek bütünlüklü bir görüntü elde edebilirsiniz.

Modern bir şekilde dekore edilmiş açık ya da kapalı bir mutfak için avize seçerken zıt renkler tercih edebilirsiniz. Mutfağınız için tek bir ışık kaynağının yeterli olmadığını unutmamalısınız. Mutfaklarda yeterli aydınlatma olmaması mekanı daha küçük gösterir.

Yaratıcılığınızı serbest bırakabilir, farklı kombinasyonlar oluşturabilirsiniz. Gün içinde kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, çay ve kahve saatleriyle yoğun bir şekilde kullanılan mutfağınız için iyi düşünüp doğru aydınlatma seçimlerini yapmalısınız. Gerekirse bir uzmandan yardım alabilirsiniz.  Size doğru yolu gösterecek bir uzmana sahip olmak, mutfak aydınlatmanızı bir bütün olarak planlamak ve doğru ürünleri seçip satın aldığınızdan emin olmak sizi zaman ve para israfından kurtarabilir. Her durumda, stilinizi baştan belirlemeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Ancak istediğiniz tarzın evin bütünü ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Korunması ve temizliği zor olan ürünleri tercih etmeniz mutfak için pek uygun değildir. Bu alanlarda açık ampul seçimi yapmalısınız. Açık ampulleri sık sık silmeniz gerektiğini unutmayın. Aynı zamanda yoğun kokulara, ısıya ve neme maruz kalan mutfak avizesi bu yönden faydalıdır. Tarzınızı belirleyip ihtiyacınız olan ürünlerin listesini çıkardıktan sonra ikinci el avize modelleri ve yeni avize modellerine göz atabilir ve uygun avize seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca hedef bütçenizi önceden belirlemelisiniz ki bütçenize uygun ürünlere bakabilir ve bütçenizi yormayan alışverişler yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz listede, satın aldığınız her ürün için istediğiniz fiyatı belirleyebilirsiniz.

Ürünlerinizi satın aldıktan sonra bir elektrikçi ile anlaşarak kurulumlarının doğru yapıldığından emin olabilirsiniz veya bu konulardan anlıyorsanız kendiniz halledebilirsiniz. Elektrik tesisatının doğru çalışıp çalışmadığından emin değilseniz risk almamalı ve kazalara sebebiyet vermemelisiniz. Bazı aydınlatma ürünlerinin montajı kolay olabilirken bazı aydınlatmalarda da karmaşık kurulum sistemleri bulunabilir. Eğer öyleyse, yardım istemeniz gerekebilir. Seçtiğiniz ürüne göre baştan programlamalısınız. Eğer kiracı iseniz daha ucuz sistemlerden sabit ürünleri tercih edebilir, avize ve abajur gibi daha iyi ürünleri tercih edebilirsiniz.  Ancak kiracı değilseniz sağlam ürünleri en iyilerinden seçmek ilk başta maliyetli gibi görünse de uzun vadede daha karlı bir seçim olacaktır.

Küçük Bir Odayı veya Alanı Büyük Göstermenin Yolları ve Trend ve Çağdaş Ev Dekorasyonu Modelleri yzılarımıza da bakınız.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.