PRP Nedir? PRP Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

20.02.2023
PRP Nedir? PRP Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kişinin kendi vücut kanından alınarak yeniden vücuduna enjeksiyon edildiği bir yöntem olarak PRP hangi hastalıklara iyi gelir? Günümüzde PRP tedavisi, tendon, diz ve dirsek yaralanmaları gibi ortopedik rahatsızlıklarda uygulanırken, farklı alanlarda da uygulama alanı bulabiliyor.

PRP Nedir?

PRP tedavisi, kişinin kendi kanında bulunan zengin plazmadan enjeksiyon yöntemi ile alınarak yeniden vücuda enjekte edilip hasar onarımı için uygulanıyor. Peki PRP tedavisi hangi alanlarda, nasıl ve kimlere uygulanır, sorusunun cevabını merak edenler için birtakım bilgiler şöyle verilebilir.

PRP Tedavisi Nedir?

Trombosit zengini plazma adı verilen PRP tedavisi nedir? Zengin trombosit plazmanın vücuda enjeksiyon edildiği yöntem olarak uygulanan PRP tedavisi, vücut hasarını onarma ve iyileştirme sağlamak amacıyla tercih ediliyor.

Hastanın vücudundan enjeksiyon yolu ile alınan kana santrifüj uygulandıktan sonra trombosit plazma ediliyor. Ardından hastanın vücuduna enjekte edilen trombosit plazma sayesinde genellikle varisli bölgelerde oluşan ve ortopedik tedavi gerektiren diz ve dirsek bölgeleri onarılabiliyor.

 

PRP Hangi Tedavilerde Kullanılır?

PRP Hangi Tedavilerde Kullanilir

Tıbbın birçok alanında uygulama bulan PRP hangi tedavilerde kullanılır? PRP tedavisi günümüzde tıp alanında birçok branşta uygulanan bir tedavi yöntemi olarak karşınıza çıkıyor. PRP tedavisi, tenisçi dirseği, tendom yaralanması ve varislerden kaynaklı ortaya çıkan bacak hasarlarında uygulanıyor.

PRP tedavisi ortopedik tedavi gerektiren alanlarda yaygın kullanım alanı buluyor. Bu anlamda diz ve kalça bölgelerinde kireçlenme yaşayan hastalar için PRP tedavisi sıklıkla kullanılıyor. Aynı zamanda kaslarda sert bir yapı olarak varlığını sürdüren tendon yaralanmalarında da PRP tedavisinin iyileştirici etkilerinden bahsetmem mümkün olabiliyor.

PRP Tedavisi Başka Hangi Alanlarda Uygulanır?

PRP ortopedik tedavi gerektiren hastalıklar dışında uygulanabileceği birçok tıp alanı bulunuyor. PRP tedavisinin uygulandığı hastalıklar ve tıp alanları şöyle sıralanıyor:

  • Cilt yenileme ve gençleştirme: PRP tedavisi yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan cilt sarkmalarında etkili bir tedavi yöntemi olarak tercih ediliyor. PRP tedavisi ile cilt yeniden elastikiyetine kavuşup, kırışıklıklardan kurtulma imkanına sahip olabiliyor.
  • Saç dökülmeleri: Erkeklerde yaygınlık gösteren genetik kaynaklı saç dökülmeleri için, saç derisine PRP tedavisi uygulanıyor. PRP enjeksiyonunun saç derisine uygulanması ile birlikte günümüzde birçok kişi istediği sonucu elde edebiliyor.
  • Sivilce, yara izi ve çatlaklar: Kişilerin yaşadığı akne, yara izi ve çatlaklar için lazer tedavilerine ek olarak PRP tedavisi de uygulanıyor. Uygulama sonrası çatlak görünümünde, sivilcelerde azalma ve yara izinde belirgin kapanmalar meydana geliyor.

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kişinin kendi vücudunda tromposit adı verilen zengin bir plazma kaynağı bulunuyor. Trombosit plazma kaynağının enjekte edilmesi olarak tanımlanan PRP tedavisi nasıl yapılır? PRP tedavisi, zengin trombosit plazmanın deri altına enjekte edilmesi ile uygulanıyor.

PRP tedavisi için Trombosit plazma şırınga yardımı ile alınıp, vücut enjeksiyon işlemi için hazırlanıyor. Tedavi öncesi hastanın sağlıklı beslenmesi plazmanın daha kaliteli olmasını sağlıyor. Bu nedenle hasta tedavinin olumlu sonuçlanması için tedaviye başlamadan önce sağlıklı beslenmeye özen göstermesi gerekiyor. Hastanın vücudundan alınan Trombosit plazma, kana enjekte edilerek vücutta yer alan hasarlı doku ve organların onarılmasına yardımcı oluyor. Böylece Trombositin yenileme ve onarıcı özellikleri sayesinde cildinizde yer alan hasarlı dokular kısa süre içinde iyileşme gösterip, cildiniz arzuladığınız tazeliğe ve esnekliğe kavuşuyor.

PRP Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Tamamen doğal bir yöntem olarak uygulanan PRP kaç günde etkisini gösterir? PRP tedavisinden sonra iyileşme göstermesi beklenen bölgenin dinlendirilmesi oldukça önem taşıyor.

PRP tedavisi eğer yara izi veya hasarlı doku için uygulanıyorsa etki süresi büyüme hormonlarının da devreye girmesi ile birlikte birkaç haftayı bulabiliyor. Fakat dermatolojik nedenlerle uygulanıyorsa, cilt üzerinde gözle görülür anlık sonuçlar elde etmeniz mümkün olabiliyor. PRP hangi hastalıklara iyi gelir? Diye merak edenler için öncelikle ortopedik tedavi gerektiren yara ve hasarlı doku onarımı için uygulansa da zamanla dermatolojik alanında kayda değer sonuçlar ortaya koyduğu söylenebiliyor.

Bu yazımızı da okuyun:

Çabuk Zayıflama, Hızlı Kilo Vermenin 3 Kolay Yolu!

Bitter Çikolatanın Sizi Mutlu Edecek 10 Faydası

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.