Saçınızı Yıkarken En İdeal Su Sıcaklığı Nasıl Olmalı

11.12.2022
Saçınızı Yıkarken  En İdeal Su Sıcaklığı Nasıl Olmalı

Saç bakımı kurallarının bitmek bilmeyen listesi o kadar uzun ki başımızı döndürüyor.

Saçlarınız ister kırılgan ve ağarıyor, ister dökülüp incelsin, bu sorunlar vücudunuzdaki dikkat edilmesi gereken sağlık sorunlarıyla doğrudan ilişkili olabilir.

Köpürtün, durulayın, tekrarlayın. Saç derisine saç kremi uygulamayın. Mikrofiber bir bezle kurulayın. Saçınızın uçlarına şampuan uygulamayın. Vay! Liste devam ediyor. Ve bu kurallar sadece şampuan günleri için geçerlidir! Duştan sonra ne yapmanız (ve yapmamanız) gerektiğine dair altın kuralları ekleyin ve pek çok kişinin başlıklarını tamamen göz ardı etmeyi seçmesine şaşmamalı.

Bu kılavuzları takip etmek kafa karıştırıcı olabilse de, bu bilgilendirici ipuçları ve püf noktaları sağlıklı saçı destekler ve bu da genel sağlığı destekler. Sonuçta, Doktor’a göre saçınızın durumu, vücudunuzun geri kalanının durumunu doğrudan yansıtabilir.

Sadece bu da değil, kim saç güzelliği için yaşamaz ki? Mükemmel bir sağlık örneği olabilir ve yine de arzu ettiğiniz hacim, parlaklık, hacim ve parlamayan saçlara sahip olabilirsiniz. Sebep? Kaçınılması gereken bu önemli şampuanlama faktörlerinden bazılarına yeterince dikkat etmeyebilirsiniz. Bunlardan biri, saçınızı yıkamak için ihtiyaç duyduğunuz suyun sıcaklığı ile ilgilidir, bu da sonuçta saç hedeflerinizi gerçekleştirebilir veya bozabilir.

Saçınızı sıcak suyla yıkamalı mısınız?

Güzel bir ılık banyo vücudu rahatlatabileceğinden, çoğu insan saçlarını yıkarken ılık su uygundur. Çok fazla saç ürünü kullanma eğilimindeyseniz ve süper temiz, nemli ve hacimli saçlar arıyorsanız, ısıyı artırmak isteyebilirsiniz.

The Health Site’ye göre sıcak su, kafa derinizdeki kiri ve yağı tamamen gidermek için harikadır. Bunun nedeni, yüksek sıcaklıkların gözenekleri ve kütikülleri genişleterek suyun saça tamamen nüfuz etmesini sağlayarak derinlemesine bir temizlik sağlamasıdır. Artı, sıcak su, (SkinKraft aracılığıyla) biraz zıplayan ve daha uzun süre kalıcı tutuşa sahip saç stillerini gerçekten kullanabilenler için harikadır.

Saçınızı ılık suyla yıkamak daha uzun, daha yumuşak ve daha dolgun saçlara neden olabilirken, dikkate alınması gereken bazı uzun vadeli etkiler vardır. Yeni başlayanlar için, su çok sıcaksa yarardan çok zarar verebilir. Health Shots’a göre şiddetli kuruluk, saç dökülmesi, kırılma ve iltihaplanma perma belirtileridir. Sadece bu da değil, saçınızı çok sık ılık suyla yıkarsanız, sonunda saçınızı kurutur.

Soğuk su sizin için sıcaklık mı?

Soğuk bir duş alma düşüncesi ürkütücü olsa da, faydaları herhangi bir geçici rahatsızlıktan daha ağır basabilir. Aslında, soğuk su birçok insan için denenmiş ve gerçek bir güzellik sırrıdır – ve bunun iyi bir nedeni vardır. Refinery29 ile konuşan trikolog Simone Thomas’a göre, soğuk su “saçınıza parlak, sağlıklı ve elektriklenmeden kalma şansı veriyor.”

Sıcak su tırnak etlerinizi açıyorsa soğuk su ne yapar? yakınlaştırın! Aksine, SkinKraft’a göre, saçınızda doğal olarak oluşan yağlar güvenli ve sağlam tutularak buklelerinize ekstra nem parlaklığı verir. Ayrıca saçlarınız kıvırcıksa, yıpranmışsa veya inceliyorsa kırılmayı önleyeceği için soğuk su sizin için doğru sıcaklık olabilir.

Ancak bu, herkesin saçlarını soğuk suyla yıkamaktan fayda göreceği anlamına gelmez. Tüm nemi sağlam tutmada etkili olduğu için saça ekstra ağırlık verebilir, bu nedenle ekstra hacim sevenler için değildir. Ayrıca, soğuk duş almak çoğu insanın düzenli olarak katlanmak istemediği rahatsız edici bir deneyimdir. Ancak, soğuk bir duş hayatınızı gerçekten değiştirebilir ve ekstra parlaklık için para ödemeye değer!

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.