Sıtma Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Bu yazımızda sıtma hastalığına yakından bakacağız. Sıtma nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Nasıl geçer? Sıtma tedavisi nedir? Evde sıtma tutunca ne yapılır? Sıtmanın nedenleri, sıtma belirtileri ve tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık. Sıtmayla ilgili bilmeniz gereken önemli bilgiler bu yazımızda olacak.

25.01.2023
Sıtma Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Sıtma hastalığı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Bu sayfamızda sıtma nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Nasıl geçer? Sıtma tedavisi nedir? Evde sıtma tutunca ne yapılır? Görülme sıklığı hızla artan hastalıklardan biri olan sıtmanın nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık. Bu hastalıkla ilgili bilmeniz gerekenler bu yazımızda olacak.

Sıtma Nedir?

Plasmodium parazitlerinin neden olduğu sıtma hastalığı, günümüzde insanların sıklıkla karşılaştığı bir hastalık türüdür. Sıtma nedir sorusunun cevabını kısaca, Plasmodium adında bir parazitin neden olduğu bir hastalık olarak tanımlayabiliriz. Bu hastalık, farklı durumlarda kendini gösterir. Bazen nöbetlerle birlikte görülür.

Sıtma sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşır.

İnsanlarda bir kez ortaya çıktıktan sonra bile daha sonra çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Sivrisinekler tarafından çeşitli yollarla bulaşabilir. Sıcak ve nemli ortamlarda bulaşmayı seven bir hastalıktır. Bu nedenle, bazı ülkelerde daha yaygındır. Umarım sıtma nedir sorusuna bir yanıt verebilmişizdir.

Belirtileri Nelerdir?

Sıtma neden olur

Sıtma neden olur

Sıtma belirtileri ataklar sırasında ortaya çıkar. Enfeksiyona neden olan durumlar, hastalık semptomlarının ve semptomlarının şiddetini değiştirir. Sıtma belirti ve bulguları atak başlamadan 2 veya 3 gün önce başlar. Sıtma olan kişilerde bazı belirtiler ortaya çıkar. Bunlar aşağıda listelenmiştir. Başlıca belirtileri şu şekildedir;

 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Yorgunluk
 • Öksürük nöbetleri
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İştahsızlık
 • Kafa karışıklığı
 • Yyuşukluk
 • Nefes darlığı
 • Hırıltı
 • Ruh hali değişiklikleri

Yukarıdaki semptomları yaşıyorsanız, bunlar sıtmanın belirtileri olarak görünür. Hemen bir doktora gidip muayene olmanızı öneririz.

Sıtma Neden Olur?

Sıtmaya parazitler neden olur. Plasmodium cinsinin küçük mikroskobik parazitleri bu hastalığa nedeni olarak gösterilir. En yaygın iki türü, vivax ve falciparum’dur. Bu iki parazit sıtmanın ana nedenidir. Bu parazitlerin dışında sıtma da Anafel sivrisineğinin ısırması ile insanlara bulaşmaktadır. Bu nedenle parazitler ve sivrisinek ısırıklarından insanlara bulaşır.

Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sıtma teşhis edildikten sonra tedavi edilmelidir. Sıtma, dikkate alınması gereken ciddi bir hastalıktır. Kişinin bir an önce hastaneye başvurması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalık uzmanlar tarafından tedavi edilmelidir.

Sıtma nasıl geçer

Sıtma nasıl geçer

Sıtma tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi süresi 2 ile 3 hafta arasında değişmektedir. Sıtma tedavisi sürecinde sıtmaya neden olan faktörlere göre tedavi uygulanır. Tedaviden sonra insanlar tekrar sağlıklı hale gelir. Ancak, bazı ileri vakalarda bu hastalığın ölüme yol açabileceğini bilinir.

Tedavi Edilmezse Ciddi Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor

Sık Sorulan Sorular

Sıtma ile ilgili sık sorulan soruları sizler için derledik.

Sıtma Olan Bir Kişi Ne Yapmalıdır?

Yukarıda yer verdiğimiz sıtma belirtileri gösteren bir kişi fazla zaman kaybetmeden doktora gözükmelidir. Bundan sonra doktorun size yazdığı sıtma önleyici ilaçları düzenli olarak kullanmalı ve tedaviyi aksatmamalısınız. Kesinlikle sıtma tutunca evde ne yapılır yada evde bitkisel olarak iyileşirim demeyin! Hemen doktorunuza başvurun. Sıtma, ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.

Ne Kadar Sürer?

Sıtmanın başlangıcı 7 gündür. Sıtma hastalığı vücuda girdikten sonraki ikinci hafta içinde belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler genel olarak 7 ile 30 gün arasında ortaya çıkar. Sıtma hastalığı vücuttan atıldıktan birkaç ay sonra tekrar ortaya çıkabilir.

Sıtma Neden Olur? Nasıl Bulaşır?

Sıtmaya vücudumuza bulaşan parazitler neden olur. Özellikle de Plasmodium adı ile bilinen parazit sivrisinek ısırıkları ile insanlara bulaşıyor. Bunun sonucunda sıtma dediğimiz hastalık ortaya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Nasıl Tedavi Edilir?

Sıtma aşı veya ilaç ile tedavi edilebilir. Bunun için doktorunuz durumunuza ve özelliklerine göre size en uygun ilacı yazacaktır. İlaçlarındaki asıl amaç sıtmada paraziti öldürmektir. Bu ilaçları düzenli olarak ve doktorunuzun tavsiye ettiği dozlarda alırsanız sıtma hastalığından kurtulabilirsiniz.

Sıtmaya Benzer Titremelere Sebep Olan Durumlar Nelerdir?

Sıtma belirtileri

Sıtma belirtileri

Titremelerin birçok nedeni vardır. Vücut titremeleri stres, B12 eksikliği, düşük kan şekeri, yorgunluk, heyecan, kaygı, aşırı kafein tüketimi, öfke, tiroid disfonksiyonu, multipl skleroz, Parkinson hastalığı ve insülin direnci gibi pek çok nedenden dolayı gelişebilir.

Ateşsiz Sıtma Nedir?

Ateşsiz sıtma; Sıtmaya neden olan parazitler vücuda girdiklerinde bazı belirtiler üretirler. Ateş, halsizlik, üşüme gibi bulgular bu belirtilerin en sık görülenleridir. Bazı durumlarda sıtma hastalığı daha hafif görünür ve ateş belirtisi görülmez. Bu durum aynı zamanda ateşsiz sıtma olarak da bilinir.

Evde Sıtma Tutunca Ne Yapılır?

Evde sıtma hastalığı belirtileri gösterdiğinizde derhal en kısa sürede hastaneye başvurmanızı öneririz. Evde sıtma nasıl geçer diye düşünmeyin. Sıtmanın ciddi bir hastalık olduğunu sıtma nedir açıklamasında belirtmiştik. Sıtmanın tedavisi için ilaç takviyesi yapılmalıdır. Bunun için doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.