Sivilce Tedavisi İçin Maske Önerileri, Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Bu yazımızda özellikle genç kızların korkulu rüyası sivilceler hakkında bilgiler paylaşacağız. Sivilce neden çıkar? Sivilceli cilt bakımı için neler yapılabilir? Sivilce tedavisi için evde uygulanabilen maske tarifleri nelerdir? Sivilcelere ne iyi gelir? Sivilce sorunu olan kızlar/kadınlar için sivilce ve tedavisini ele alacağız. Sivilcelerden kurtulma yöntemlerini inceleyeceğiz.

27.05.2023
Sivilce Tedavisi İçin Maske Önerileri, Sivilceli Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Gençlik döneminde başlayan aşırı yağ tüketimi, hormonsal değişimler, yanlış beslenme gibi sebeplerden dolayı oluşan sivilceler, kimi zaman hemen geçiyor, kimi zaman ise yaş fark etmeksizin peşimizi bırakmıyorlar. Bu makalemizde ise sizlere sivilce ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

Sivilce neden çıkar? Sivilce tedavisi için evde uygulanabilen maske tarifleri, sivilceli cilt bakımı için nelerden faydalanılabilir? Sivilcelere ne iyi gelir? Sivilce sorunu olan kızlar/kadınlar için sivilce ve tedavisini ele alacağız.

Sivilce Neden Çıkar?

Sivilcelerin Çıkma Sebepleri;

 • 1-) Fazla Şeker Tüketimi

Şeker ve rafine gıda tüketimleri yüzünüzde sivilce oluşmasının sebebi olabilir. Şeker ve rafine gıdalar, direkt sivilce oluşumuna sebep olmasalar bile vücudunuzdaki yağ oranını arttırır ve sivilce oluşumunu tetiklerler. Bu nedenle sivilce çıkmasını istemiyorsanız, şeker içeren hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Özellikle çikolata ve hamur tatlılar en fazla uzak durmanız gerekenler.

 • 2-) Sivilceleri Kurcalamak

Elimizde birçok bakteri bulunmaktadır. Tırnaklarınızla sivilcelerinizi koparmanız aslında bir çözüm değildir. Aksine, sivilceleri sıkmak, bakteri oluşumunu arttır ve daha çok sivilcenizin oluşmasına sebep olursunuz.

Eskilerden kurtulmaya çalışırken daha fazlasının oluşmasına neden olmakta olduğunuzun farkına varmalı ve yüzünüzde çıkan sivilceleri ellememelisiniz. Sonra sivilce neden çıkar? diye araştırma yapmak zorunda kalırsınız.

Sivilce neden olur

Sivilce neden olur

 • 3-) Yanlış Fondöten Kullanımı

Çoğu kadınlar dışarıya makyaj yaparak çıkıyor ve eğer bu makalemizi okuyorsanız büyük bir ihtimalle fondöten de kullanıyorsunuz demektir. Fondöten derinin gözeneklerden dışarı atılmasını engellediği ve dışarı atılması geren yağın atılmaması sebebiyle size sivilce olarak geri dönmektedir.

Bu sebepten fondöten sürmeden önce nemlendirici sürmeniz tavsiye edilir. bir de fondöten kalitesinin çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu bağlamda yüzümüze direk temas eden makyaj malzemelerinin kalitesine dikkat edilmelidir.

 • 4-) Çevresel Faktörler

Ünlü Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, bir demecinde sivilce oluşumu hakkında şöyle bir söz söylemişti; “Kirli havanın içindeki partiküller cildi kaplayarak gözenekleri kapatır. Bu da sivilce oluşumunu tetikler. Hafif orta şiddetli sivilcesi olanların yumuşak formüllü pH dengeli bir temizleyici kullanarak cildini günde 2 defa yıkanması gerekir.”

Cilt temizliği ve doğru cilt bakımı, sivilce tedavisi için olmazsa olmaz kuralların ilk şartlarından biridir. Ancak yüzünüzü her sabun veya temizlik malzemesiyle yıkayamazsınız. Eğer yıkarsanız da cildinizin buna reaksiyon vermeyeceği özel temizleme maddeleri tercih etmelisiniz.

Uzmanlar sivilce neden çıkar konusunda tıbbi terimler kullanarak açıklamalarda bulunacaklardır. Ama biz de herkesin anlayabileceği dilde yazarak sağlıklı beslenme ve temizliğin önemine vurgu yaparak cevap vermek istedik. Umarız buradaki açıklamaları uygulayarak sivilcelerinizden kısa sürede kurtulursunuz.

Sivilce Tedavisi İçin Evde Bakım Önerileri

Sivilce lekeleri nasıl geçer

Sivilce lekeleri nasıl geçer

Sivilce, her yaştan kadının karşı karşıya kaldığı oldukça ciddi bir problemdir. Birtakım hormonsal problemlerin yanı sıra aynı zamanda görünüm açısından da son derece can sıkıcı bir durum olabilmektedir. Sivilceli ciltler, genellikle kişilerin yağlı bir cilt yapısına sahip olmasından kaynaklanabildiği gibi aynı zamanda sağlıksız beslenme ve stres gibi nedenlerden de kaynaklanabilmektedir.

Yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde geçmeyen sivilcelerin muhakkak tedavi edilmesi son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Kimse sivilce tedavisi için doktora gitmek istemez. Aşağıda saydığımız sivilceli ciltler için maskeleri cildinize uygulayabilirsiniz.

Sivilceli Ciltler İçin Maske Önerileri

İlginizi Çekebilir: Kimsenin Bilmediği Güzellik Sırları

Sivilce problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin en büyük problemlerinden birisi de sivilce izleri olmaktadır. Sivilce izlerinin oluşmaması için kişilerin sivilcelerine elle müdahalede bulunmamaları, patlatmamaları ve kanatmamaları son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Bu gibi yanlış hareketlerin yapılması, kişilerin yüzlerinde geçmesi çok zor olan sivilce izlerine sebep olmaktadır. Günümüzde birçok kadın sivilcelerini ya da sivilce izlerini makyaj ile kapatmayı tercih eder. Fakat bu konuda da birbirinden farklı kürler ve çeşitli markanın da ürünü bulunmaktadır.

Genellikle sivilce tedavisi evde yapılır. Çeşitli kremler, kürler, sivilcelere faydalı bazı şifalı bitkiler kullanılır. Biz de sivilce tedavisi için evde bakım önerileri hazırladık.

Sivilce tedavisi için maskeler

Sivilce tedavisi için maskeler

Kadınlar, yaşadıkları birkaç problemin üstesinden evde hazırlayabilecekleri kolay maskeler ile gelebilmektedir. Sivilce tedavisine yönelik olarak da birbirinden farklı, evde hazırlanabilen sivilce maskeleri mevcuttur. Evde birkaç malzeme ile yapılabilecek sivilce izleri için kürler ise şöyledir:

 • Limon Kürü: İki tatlı kaşığı limon, ikişer tatlı kaşığı bal ve hakiki badem yağ ile bir yemek kaşığı süt homojen bir kıvam alana kadar iyice karıştırılır. Sivilce izlerinin olduğu bölgelere bu kür sürülür ve yaklaşık 20 dakika boyunca bekletilir. Belirtilen sürenin sonunda ise ılık bir su ile cilt iyice temizlenir. Bu kürün uygulanmasından sonra güneşe çıkılmaması gerekmekte ve bu sebepten dolayı da akşamları uygulanması önerilmektedir. 10 gün boyunca her gün uygulanması halinde 2 haftanın sonunda sonuçlar alınmaya başlanmaktadır.
 • Domates Kürü: 2 orta boy domates, bir adet avokado ve yine bir orta boy salatalık, bu kür için gerekli olan malzemelerdir. Salatalık ve avokado, rendelenerek suları çıkarılır. Domateslerin de kabukları soyulduktan sonra bir kaşık yardımı ile ezilir. Bütün malzemeler birbirine karıştırılır ve sivilce izlerinin olduğu bölgelere nazik hareketler ile sürülür. Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra cilt iyice temizlenir. Bu kür, haftada yalnızca bir kez uygulanmalıdır.
 • Aspirin Kürü: Aspirin, içerisinde bulunan birtakım maddelerden dolayı sivilce tedavilerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kürün hazırlanmasında da 3 adet aspirin, 1 tatlı kaşığı bal ve birkaç damla da su kullanılmaktadır. Aspirinler toz haline gelene kadar ezilir ve üzerine bal ile su ilave edilir. Macun kıvamına gelen bu kür, sivilce üzerine sürülür ve yaklaşık 15 dakika bekletilir. Ilık su ile iyice temizledikten sonra da cilde bolca nemlendirici sürülerek nemlendirilir. Haftada iki kere uygulanması önerilen bu kür, düzenli kullanılması halinde son derece etkilidir.
 • Pirinç Unu Kürü: İki adet yumurtanın akları bir kâsenin içerisine alınır. Yumurtanın cıvıklığı gidene kadar azar azar pirinç unu eklenir ve cilt üzerinde leke bulunan her türlü bölgeye uygulanır. Bu kür, yalnızca sivilce izlerine değil güneş sonrasında oluşan koyu renkli lekelerde de büyük bir gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Uygulanan kür cilt üzerinde yaklaşık 8 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkanarak temizlenir.

Alakalı Yazılar: Dudak Çatlaması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce Tedavisinde Eşek Sütü Sabununun Faydaları

Sivilceli ciltler için tedavi yöntemleri

Sivilceli ciltler için tedavi yöntemleri

Sivilceler, özellikle ergenlik çağında pek çok gencin hayatını karartmış, sosyalleşmesini engellemiştir. Özgüven eksikliğine neden olan bu sorundan sadece sabun ile tamamen kurtulmak mümkün değildir. Beslenme ve uyku düzenine dikkat etmek, hijyene önem vermek gereklidir. Zaman zaman uygulanan peelingler cildin dış katmanını, detokslarla da içten temizlik yapmak şarttır.

Eşek sütü sabunu ile sivilcelerden kurtulmak çok kolay. Kadın, erkek fark etmeden herkesin ortak derdi belirli aralıklar ile bedenlerinde çıkan sivilceler olmaktadır. Daha çok ergenlik döneminde olan kişilerin başlarının belası olarak sorun teşkil eden sivilcelerden artık kurtulmak çok kolay. Sadece sivilceler için değil, birçok noktada faydası olan eşek sütü sabunu ile sizler de birçok sağlık sorunlarından kurtulacaksınız.

Eşek sütü sabunu, sivilce tedavisi için kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Sivilceli cilt bakımı için eşek sütü sabunundan faydalanabilirsiniz.

Eşek Sütü Sabununun Özellikleri

Alakalı Yazılar: Akne Hakkında Bilinen Yanlışlar

Eşek sütü sabunu, sivilce tedavisi için her ne kadar ilk dikkati çeken sivilceleri yok etmesi olmasa bile sadece bu kadarı ile sınırlı kalmaz. Dertlerden sıkıntılardan dolayı bedenlerde yer alan egzama pek çok insanın ortak derdidir. Kaşıntı ve sulanmadan ziyade görüntüsü insanı psikolojik olarak kısır bir döngüye sokmaktadır.

Bundan böyle artık sivilceler ve sivilce izleri, eşek sütü sabunuyla yok olacak ve ilaçlarla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Eşek sütü sabununun sivilceleri yok etmek dahil belli başlı faydalarını sayılacak olur isek;

 • Sivilceleri kurutur. Bunun için sabah akşam günde iki kere sivilce olan bölgeleri yıkamak ve temiz bir havlu ile kurulamak gerekir.
 • Egzama gibi cilt hastalıklarını yok etmeye yardımcı olur. Bunu ortalama on beş gün ile bir ay arasında düzgün bir şekilde kullanmak yeterli olacaktır.
 • Saçların bir numaralı dostu olarak yer almaktadır. Şu an saç köklerini beslemede en etkili yöntemlerden biridir. Her duş sırasında kullanmak saçların köklerini besleyecek ve hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Sadece bununla sınırlı kalmayacak, saç derisinde oluşan kabuklanma ve kepek gibi sorunlar için etkili bir çözüm yoludur. Sıradan şampuanlar yerine eşek sütü sabunu ile saçları yıkamak en etkili yöntemlerden biri olarak bilinir.
 • Vücutta yer alan yara ve kabukları eşek sütü sabunu ile temizlemek, yaraların ve kabukların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.
Sivilceli cilt bakımı nasıl olmalı

Sivilceli cilt bakımı nasıl olmalı

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.