Topuklu Ayakkabı Seçimi ve Topuklu Ayakkabı Modelleri

28.03.2022
Topuklu Ayakkabı Seçimi ve Topuklu Ayakkabı Modelleri

Topuklu ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ayağın tipidir. İnce topuklu ve dolgu topuk tercih ederken bunlar her ayağa uygun olmayabilir. Her ayak tasarımı farklı ayakkabıları taşıyamayabilir.  İkinci bir kural ise ayakkabının içinin sert ve kaygan olmamasıdır. Ayakkabıyı giydiğiniz sırada size problem çıkarmamasını istiyorsanız bu noktaya dikkat etmelisiniz.

 

Aynı zamanda ayakkabı ayağınızın doğal şartlarına uyumlu olmalı uzunluğu ve genişliğine dikkat etmelisiniz.

Kadınlarımız için topuklu ayakkabıların ayrı bir yeri vardır. Topuklu ayakkabılar kadınlara cesaretin yanında özgüven de katar. Topuklu ayakkabı modellerinden birini giyen kadınlar kendilerini çekici, güzel ve güçlü hissederler. Topuklu ayakkabılar kadınları mutlu eder. Her ne kadar ayaklarına acı verse de kadınlar için dişiliğin sembolü olan ayakkabılar için topuklu ayakkabılar vazgeçilmez. Bu durumu acının mutluluğu olarak adlandırabiliriz.

 

Topuklu Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Alacağınız ayakkabıyı akşam saatlerinde almanız daha faydalıdır.

Sabah saatlerinde ayaklarınız şiş olacağı için ayakkabı numarasında yanılabilirsiniz. Topuklu ayakkabı kullanımında rahatlığı tercih ediyorsanız kalın topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Kalın topuklular ince topuklulara oranla daha rahat olduğu söylenebilir. Rahatlık deyince akla sadece kalın topuklu ayakkabılar gelmemelidir. Kalite her zaman yanında rahatlığı da getirir.

 

Topuklu Ayakkabı Modelleri ve Modası

Kadınların bir numaralı tercihi olan topuklu ayakkabıların birçok seçeneği vardır. Bunlar platform topuklu ayakkabılar, ince topuklu ayakkabılar, kalın topuklu ayakkabıların yanında topuk boylarından ayakkabının yapıldığı kumaşlara göre adlandırılır. Topuklu ayakkabı modellerini kıyafetinize göre ve giydiğiniz elbiseye göre tercih edebilirsiniz.

Modelden ziyade kaliteye ve rahatlığa da önem verin. Topuklu ayakkabılar arasında en çok tercih edileni siyah topuklu ayakkabılardır. Bunun sebebi ise pek çok modeller kombin edilebilmesidir.

 

Topuklu Ayakkabıları Nereden Almalıyız?

Satın almak istediğiniz topuklu ayakkabıları çarşıdan pazardan alabileceğiniz gibi online alışveriş sitelerinden de yapabilirsiniz. Hatta online alışveriş sitelerinden yapmak daha avantajlı biraz takip ederseniz çok uygun fiyata ayakkabılar bulabilirsiniz. İnternet sitelerinde sık sık indirimlere gidilmektedir. Bu indirimler sayesinde oldukça iyi indirimlere sahip olmak mümkün.

Topuklu Ayakkabı Tercihinde Sağlığınızı Geri Plana Atmayın

Kadın olarak topuklu ayakkabılardan asla vazgeçemiyoruz. Her kadının dolabında giyse de giymese de mutlaka topuklu ayakkabılar bulunuyor. Topuklu ayakkabılar şıklığı ve zarafeti kadar sağlığı da etkileyen bir giyim ürünü. Bilinçsizce giyilen ayakkabılar sağlık problemi oluşturabilir. Aksine bilinçli bir şekilde giyilen ayakkabı ise bazı sağlık problemlerinin önüne geçebilir.

 

Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçimine Dikkat Edin

Ortopedi uzmanları her zaman ayak sağlığı için ayak şeklinize göre ayakkabılar seçmenizi önerir. Ayak sağlığınız için en ideal boy 5 cm’dir. Bunun dışında ayak parmaklarınızın sığacağı genişlikte olmalıdır. Böylece bir spor ayakkabısı rahatlığına kavuşabilirsiniz. Topuklu ayakkabı tercihlerinizi yaparken 8 cm den yüksek olmamasına dikkat edin. Hele ki birde sivri uca sahipse uzun süreli kullanım sonrası diz, kalça, bel, ayağın ön kısmı ve ayak bileğinde normal dışı yüklenmelere sebep verir.

 

Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymek Postürü Bozuyor

Vücudumuzun yer çekimine göre bir duruş pozisyonu vardır. Çok aşırı yüksek topuklu giyildikten sonra kalçalarda ve dizlerde bükülmeler meydana gelir. Bu durum belde kamburlaşma oluşmasına ve bel çukurunun normalden fazla olmasına sebep olur.

Kalçada, belde, dizde, ayağın ön kısmında ve ayak bileğinde bacak kaslarında kuvvet yoğunlaşması oluşarak bir takım hastalıklara sebep olabilir. Sürekli topuklu ayakkabı giymek sinir hasarına sebep olabilir

 

Daha Sağlıklı Ayaklar İçin Bilinçli Ayakkabı Giyin20

  • Topuklu ayakkabı giyiminde ısrar ediyorsanız ayağınıza uygun ayakkabılar seçmelisiniz.
  • Parmaklarınızın sıkışmayacağı öne eğimi az olan ayakkabıları tercih edin.
  • Kalın topuklu ayakkabılar seçerek daha iyi denge yakalayabilirsiniz.
  • Ayağınızın rahat ettiği ayakkabı numaraları tercih edin.
  • Ayakkabınıza gün içerisinde daha rahat olmak için ortopedik tabanlar yerleştirebilirsiniz.
  • Topuklu ayakkabı ile merdivenden indiğiniz zamanlarda ayakucunuz değecek şekilde basın.
  • Zaman zaman spor ayakkabı ve geniş ayakkabılar tercih ederek ayağınızın rahat olmasını sağlayın.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.