Zayıf Bebeklere Hangi Mama Kilo Aldırır? Evde Bebek Maması Nasıl Yapılır?

Bu sayfada zayıf bebek sahibi anneler için zayıf bebeklere hangi mama kilo aldırır sorusuna, piyasadaki zayıf bebeklere kilo aldıran en iyi bebek maması markaları tavsiyeleri veriyoruz. Ayrıca, evde bebek maması yapılışı ve saklama yöntemleri hakkında da faydalı bilgiler alacağız. Zayıf bebeklerin kilo almalarında etkili mama tavsiyeleri veriyoruz.

16.07.2023
Zayıf Bebeklere Hangi Mama Kilo Aldırır? Evde Bebek Maması Nasıl Yapılır?

Bebekleri normal kilonun altında olan ve süt üretimi sorunu yaşayan yeni anneler, zayıf bebeklere hangi mama kilo aldırır araması yapar. Bebeklere kilo aldıran bebek maması arayışına girerler. Biz de bu sayfamızda zayıf bebeklere kilo aldıran, zayıf bebeklerin kilo almalarında etkili mama tavsiyeleri veriyoruz. Ayrıca, evde bebek maması nasıl yapılır? En iyi şekilde mama nasıl saklanır? Bu gibi soruların cevaplarını arıyoruz.

Yeni anneler için bebeklerin beslenmesi birinci önceliktir. Anne sütünün yanında devam sütü, katı gıda ve mama seçimi oldukça önemlidir. Her mama her bebek için uygun olmayabilir. Bu yüzden annelerin bebeklerine uygun bir mama için biraz çaba sarf etmesi gerekebilir. Farklı mamaları deneyip bebeklerini gözlemlemeleri gerekir. Özellikle zayıf bebeklere hangi mamanın kilo aldırdığını bulmak biraz zahmet gerektirebilir.

Ancak, piyasadaki en iyi bebek mamalarından deneme yanılma usulü ile sonuca ulaşmak mümkün olabilir. Piyasadaki en iyi bebek mamalarını sizin için araştırdık. Dediğimiz gibi zayıf bebeklere hangi mama kilo aldırır sorusuna direkt olarak bir mama markası ya da bebek maması tarifi verilemez. Bir mama çeşidi bir bebeğe oldukça iyi gelirken, başkasında aynı sonucu vermeyebilir. Zayıf bebek sahibi annelerin deneyebileceği bebek mamaları başlıca şunlardır;

Zayıf Bebeklere Kilo Aldıran Mama Tavsiyeleri

 • SMA Optipro: Yeni annelerin sütünün gelmemesi durumunda SMA Optipro en çok tercih edilen bebek maması markalarından biridir. SMA Optipro “Gold” serisi, bebeklerin sindirmesi kolay olduğundan yeni anneler tarafından favori mamalar arasında yer alır.

SMA Optipro

 • Bebelac: Bebek maması markası dediğimizde Bebelac’ı bilmeyen yok. Yıllardır en iyi bebek mamaları arasında yer alan Bebelac, diğer mamalara nazaran da ekonomik oluşu nedeniyle tercih edilen bir markadır. Bebelac, bebeklerde şişkinlik yapmaması, buna bağlı olarak bebeklerde gaz sorununa sebep olmamasından dolayı bir adım öne çıkan mama çeşididir.
 • Humana: Piyasada 60 yıldır var olan Humana markası, zayıf bebeklere hangi mama kilo aldırır sorusuna cevap olarak verilebilecek mama markalarından biridir. Almanya’dan ithal edilen Humana bebek maması, GDO’suz besin olduğunun garantisini veriyor. Doğal beslenme garantisi sebebiyle zayıf bebeklere kilo aldıran mamalar arasına Humana’yı da ekleyebiliriz.
Humana bebek maması

Humana bebek maması

 • Aptamil: Bebek mamaları ve devam sütü arayışında olan ebevenylerin Aptamil markasını duymamış olmalarının imkanı yoktur. Piyasadaki en iyi bebek ürünleri markası olan Aptamil’in mamaları da bebeklere kilo aldıran mamalar arasında gösterilir.

Bazı ebeveynler bebeklerini yalnızca hazır mama ile beslerken, diğerleri bunu emzirmeyi desteklemek için kullanır. Her iki durumda da bebek maması hazırlamayı ve güvenli bir şekilde saklamayı bilmek önemlidir. Aslında zayıf bebeklere hangi mama kilo aldırır sorusu yerine zayıf bebeklere ne kilo aldırır diye soracak olursak, cevabımız kesinlikle anne sütü olacaktır. Çünkü, anne sütünün yerini hiç bir gıda tutamaz.

Fakat, bazı annelerde anne sütü üretiminde bir takım sorunlar çıkabildiğinden hazır mamalar kullanmak zorunda kalabiliyorlar. Anne sütü üretiminde sorun yaşayan anneler için daha önce yayınladığımız “Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Artıran Besinler” başlıklı yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.

Zayıf bebekler için kilo alımında yardımcı olacak hazır mama tavsiyelerini aldıktan sonra şimdi de evde bebek maması nasıl yapılır sorusunun cevabına geçelim. Evde mama yapmak isteyen anneler için bebeklerine kilo aldıran ev yapımı mamanın nasıl yapıldığını öğrenelim.

Evde Bebek Maması Nasıl Yapılır?

Bebeğinizi beslemek için ne tür mama kullanırsanız kullanın mamayı talimatlara göre hazırlamak önemlidir. İşte evde güvenli bir şekilde bebek maması hazırlamak için bazı yapılması ve yapılmaması gerekenler.

zayıf bebeklere kilo aldıran mamalar

zayıf bebeklere kilo aldıran mamalar

 • Emzikleri ve biberonları ilk kullanımdan önce beş dakika kaynar suda sterilize edin. Bundan sonra sıcak su ve sabunla iyice yıkamak iyidir. Bebeğiniz erken doğmuşsa veya bağışıklık sistemi zayıflamışsa, çocuk doktorunuz size yapmamanızı söyleyene kadar biberonları sterilize etmeye devam edin.
 • Şişeleri hazırlamadan önce ellerinizi iyice yıkayın.
 • Konsantre sıvı ve toz formüllerle karıştırmak için temiz su kullanın. (Kuyu suyu veya musluk suyu kullanacaksanız veya suyun temizliğinden emin değilseniz mikropları öldürmek için bir dakika boyunca yüksek ısıda iyice kaynatın. Ancak, mama ile karıştırmadan önce suyun oda sıcaklığına soğumasını bekleyin.
 • Bebeğinizin doğru miktarda mama almasını sağlamak için paketin üzerindeki talimatları tam olarak izleyin.
 • Doğru miktarda suyu ölçün ve şişeye ekleyin. Ardından, sıvı veya toz mama konsantresini ekleyin. Tamamen karıştığından emin olmak için formülü karıştırmak yerine şişeyi sallayın.
 • Şişeyi ılık su altında çalıştırarak veya birkaç dakika ılık su dolu bir kaseye koyarak ısıtın. Bebeğinizin biberonlarını ısıtmanıza gerek yoktur. Ancak, bazı bebekler ılık mama içmeyi tercih edebilir.
 • Şişeyi ısıtıyorsanız, bileğinizin iç kısmına birkaç damla sallayarak formülün sıcaklığını test edin. Ne sıcak ne de soğuk olmamalı.

Zayıf Bebeklere Hangi Mama Kilo Aldırır? Tarifi

Zayıf bebekler için en iyi kilo aldıran ev yapımı bebek maması tercihini yaptıktan ve gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra, şimdi bebek mamasının yapılış aşamalarına geçebiliriz. Aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Kullanıma hazır, zayıf bebeklere kilo aldıran mamaya su ekleyin. Formülü doğrudan şişeye dökebilirsiniz.
 • Paradan tasarruf etmek veya başka bir nedenle konsantre mama için belirtilenden daha fazla su ekleyin. Fazladan su eklemek, bebeğinizin formülden aldığı besin miktarını azaltacaktır. Elektrolit ve mineral dengesizliklerine ve yavaş büyüme ve gelişmeye yol açabilir. Su eklemek isterseniz bunu da göz önünde bulundurmalısınız.
Bebek Maması Nasıl Saklanır?

Buraya kadar zayıf bebeklere hangi mama kilo aldırır? sorusuna zayıf bebeklere kilo aldıran en iyi bebek mamaları tavsiyeleri vermeye çalıştık. Evde bebek maması yapmak isteyenlere mama yapılışı ile ilgili ilgiler aldık. Şimdi ise evde yapılan bebek maması nasıl saklanır? Bu sorunun cevabını da alalım.

İlginizi Çekebilir: Göğüs Pompası Nedir? Ne İşe Yarar?

Bebeğinizin güvenliği için mama saklama kaplarını ve kaç yaşında olduklarını takip etmeniz önemlidir. Hazır formül ile yapılan bebek mamaları 24 saate kadar güvenle kullanılabilir. Bazı ebeveynler her seferinde bir şişe hazırlarken, bazıları her sabah tüm güne yetecek kadar şişe yapmayı tercih ediyor.

zayıf bebeklere hangi mama kilo aldırır

zayıf bebeklere hangi mama kilo aldırır

İşte bebek mamasının nasıl saklanacağına dair bazı ipuçları;

 • Açılmamış formül kutularını kapalı, serin ve kuru bir yerde saklayın.
 • Bir kutu toz formül açtıktan sonra, kapağı sıkıca kapatılmış olarak serin ve kuru bir yere koyun. Buzdolabına koymayın.
 • Hazırlanan her şişeyi, hazırladığınız tarih ve saatle etiketleyin. Böylece bebeğinize çok eskimiş bir biberon vermemiş olursunuz.
 • Toz formül kabının kapağını açtığınızda üzerine tarihi yazın. Açıldıktan sonra bir ay içerisinde kullanmalısınız.
 • Bebeğinize her beslemede yeni bir biberon verin.
 • Hazırladığınız bebek maması oda sıcaklığındaysa hazırlandıktan sonra iki saat içinde kullanın.
 • Bebeğiniz mamayı bitirdiğinde, şişede kalan hiçbir formülü saklamayın. Bebeğinizin tükürüğü mamayla karışabilir ve bakteri üremesine neden olabilir.
 • Bebeğiniz yemek yememeye karar verirse ve biberona dokunmadıysa, mamayı buzdolabında saklayabilirsiniz. 2 saatten daha az oda sıcaklığında kaldıysa, mama sonraki 24 saat içinde kullanılabilir.
 • Oda sıcaklığında iki saatten uzun kalan veya buzdolabında 24 saatten uzun kalan mamaları atın.

Bebeğiniz sütten kesilmeye hazır olana kadar bebeğinizi mamayla beslemek, emzirmeye bir alternatif veya tamamlayıcı olabilir. Bebek maması hazırlamak veya saklamakla ilgili herhangi bir sorunuz varsa çocuk doktorunuza danışabilirsiniz. Umarız zayıf bebeklere hangi mama kilo aldırır? Evde bebek mamasının nasıl yapıldığını ve bebek mamalarının nasıl saklanması gerektiği konularında merak edilen soruların cevaplarını bu sayfamızda bulabildiniz.

İlginizi Çekebilir: Emziren Anne Ne Yemeli?

İlgili Aramalar: Bebek mamaları, en iyi bebek maması markaları, zayıf bebeklere hangi mama kilo aldırır, evde mama yapımı, mama nasıl saklanır

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.