40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı İçin İpuçları

11.12.2022
40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı İçin İpuçları

Cilt vücudumuzun en büyük organı olarak kabul edilse de, 40 yaşından sonra alabileceğiniz bazı önleyici adımlar vardır.

Cilt bakımı 30’ların sonu ve 40’ların başında daha da önem kazanır. Bazı kadınlar yaşlanma düşüncesinden rahatsız olurken, bazıları ise 40’lı yaşlarında bile cildine özen gösteriyor.

 • Kollajen ve Elastin Üretimini Artırır

  Yaşla birlikte kollajen ve elastin üretimi yavaşladığında güzel cilt kaybolur. Bu yüzden kolajen ve elastin üretimini peptidler ve antioksidanlarla desteklememiz gerekiyor. Tanınmış dermatolog Dr. Marnie Nussbaum bu önerileri yaparken, yaşlandıkça cildin önemli değişikliklere uğradığını, kurumaya ve kırışmaya başladığını söylemiştir.
  Ölü cilt hücrelerinin oluşturduğu ekstra tabaka nedeniyle nem ihtiyacı başlar. Bu yüzden yağsız bir yüz kremi ile cildinizi gençleştirin. Bu arada, retinol kullanmak cildinizin daha sağlıklı ve taze görünmesini sağlayacaktır.

 • Peeling Yapın
  Cildinizin 40’lı yaşlarda dahi parlamasını istiyorsanız, 20 ve 30’lu yaşların aksine daha sık bakım yapmanız gerekiyor.Ünlülerin estetisyeni Angela Caglia, peeling, Retin-A, peptid ve C vitamini gibi maddelerin yaşlanmayı engellediğini söylerken, yaşınızı da genç gösterdiğini söylüyor.
 • Bol Su İçin
  Her gün bol su içmek sağlığınıza, organlarınıza iyi gelir, enerjinizi arttırır ve tabii ki cildinizi de güzelleştirir. Tıbbi estetisyen ve lazer teknisyeni Jean Rossolillo, bol su içerek cildinizin nem seviyesini arttıracağınız ısöylüyor.Yaşlandıkça cilt eskisi kadar nem biriktirmiyor ve bu yüzden her gün bolca su içmeyi ihmal etmeyin.
 • Boynunuza Dikkat Edin
  Sadece yüzünüze değil, aynı zamanda boynunuza da dikkat etmelisiniz. Yüzünüze olduğu gibi güneş kremlerini ve nemlendiricileri boynunuza da uygulamanız gerekiyor.Bunu kozmetik uzmanı Maricela Lewis Watson da önerirken, aksi takdirde yüzünüz ve boynunuz arasında ciddi farklılıklar olacaktır. Dolayısıyla boyun bakımınızı da ihmal etmeyin.
 • Lazer Tedavilerini Değerlendirin
  Görünür yaşlanma tedavilerini önlemek için lazer tedavisini dikkate almıyor olabilirsiniz fakat sektörün önemli isimlerinden Diane Gillin, bu yöntemi de öneriyor.Gillin, 40’lı yaşlardaki kadınlara IPL lazeri önerirken, bu sayede güneş yanıkları, kırık kılcal damarlar ve lekeler de ortadan kayboluyor. Kademeli lazer tedavileri kırışıklıkları, akne yaralarını ve diğer kolajen kaynaklı bozulmaları minimize ediyor.
 • Güneş Kremi Kullanın
  Kozmetik dermatologu Neekan Rivera, diğer cilt bakım seçeneklerine gelmeden önce her gün mutlaka güneş kremi kullanılmasını öneriyor.Rivera, ‘Güneşi ne kadar engellersek, cildimiz o kadar iyi hâle gelecektir’ derken, 20 yıl önceki hâle geri dönmenin mümkün olmadığını fakat sıradaki 5-10 yılı kurtarabileceğinizi söylüyor.
 • Antioksidanlar ve Nemlendiriciler Şart
  Nussbaum, 40’lı yaşlarda kullanılacak cilt bakım ürünlerinin mutlaka nemlendirici ve antioksidan madeli olması gerektiğini söylüyor. Nemli cilt yeterli antioksidan alınca daha sağlıklı duruyor.Bu maddeler her yaşta oksidatif stresi önlerken, cilt hücrelerini yenileyerek daha parlak gözükmelerini sağlıyor.
 • Dermaterapi
  40’lı yaşlarda cildinizi daha sık yenilemeniz gerekirken, Neekan Rivera’nın önerilerinden birisi de micro-needling olarak da bilinen dermaterapi yöntemi.Bu yöntem herkesin uygulayacağı, güvenli bir yolken cildinizi tedavi ediyor ve zaman içinde ciddi bir kolajen artışı sağlıyor. Yaşlanan kadınlar, 20’li ve 30’lu yaşlardaki kadar kolajen üretmezken, bu da kırışıklıklara ve sarkık cilde sebep oluyor.
 • Uykunuzu Alın
  Uyku genel sağlığınız için zaten yeteri kadar önemliyken, 40’lı yaşlardaki cildiniz için iyice önem kazanıyor. Geç uyumak veya fazla alkol tüketmek yüzünüze zarar verirken, gece iyice dinlenerek, beslenmenize dikkat ederek cildinizin daha parlak gözükmesini sağlayabilirsiniz.Günlük 7-9 saat arası uyku cildinize doğrudan etki edecektir.
 • Yüz Serumu Kullanın
  Eğer geceleri yüz serumu kullanmıyorsanız, bunu da bir rutin hâline getirmenizi tavsiye ederiz. Bu serumlardaki yaşlanmayı engelleyen maddeler, genellikle klasik bakım ürünlerinde, nemlendiricilerde ve yağarda bulunmuyor.
 • Gözlerinizi Unutmayın
  40’lı yaşlarda gözleriniz de yaşınızı ele verebilir. Bu yaşlardaki kadınların göz kapakları sıklıkla sarkıyor ve kabarıyor. Bunun için de Dr. Fred Fedok, Blefaroplasti yöntemini öneriyor. Blefaroplasti, bir göz ameliyatı türüyken yüzde yara bırakmıyor.
  Eğer estetik müdahaleye karşıysanız, aynı zamanda göz kremlerini de kullanabilirsiniz.
 • Alışkanlık Hâline Getirin
  İlerleyen yaşlarda cildinizi sağlıklı tutmak için mutlaka istikrarlı olmalı ve bakımı elden bırakmamalısınız. İyi bir cilt bakım alışkanlığı 20’li yaşlarda başlarken, bunun etkilerini ilerleyen dönemlerde de görüyorsunuz.Bunun için de düzenli olarak yüzünüzü temiz tutmalı, geceleri makyajınızı silmeli, güneş kremi kullanmalı ve sağlıklı bir hayat tarzı benimsemelisiniz.
 • İyi Ürünlere Yönelin
  Gençken muhtemelen bulduğunuz her bakım – kozmetik ürününü alıyordunuz fakat yaş ilerledikçe, seçeneklerinizi daraltmalısınız.Dolayısıyla bu yaşlarda daha kaliteli, retinol, nemlendirici ve antioksidan içeren ürünlere yönelin.
 • Hem Tedavi, Hem Önlem
  Açıkçası, erken yaşlarda kimse ilerleyen dönemleri düşünmüyor fakat yaş 40’a gelince, hem cildi düzeltmek, hem de ilerleyen yaşlar için önlem almak gerekiyor. Dolayısıyla hiçbir şey için geç değil ve geleceği de düşünerek hareket edin.
  Uykunuzu iyi alın, kolajen ve elastin üretiminizi arttırın, kaliteli bakım ürünleri tercih edin. Zaman içinde yaşınız kaç olursa olsun, etkilerini göreceksiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.