Adet Ağrısı Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

24.06.2023
Adet Ağrısı Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Çoğu kadının bu dönemde yaşadığı Adet ağrısı sorunu, rahim duvarındaki kasların sıkışmasından dolayı yoğun bir şekilde karın içi kramplara ve pelvik ağrıları neden olabiliyor. Halk arasında regl, ay başı olarak adlandırılan adet dönem buluğ çağına girildiğinden itibaren sağlık sorunu olmayan tüm gen kız ve üreme dönemindeki her kadının ayda bir kez yaşaması gereken 40’lı yaşlardaki menopoz olarak adlandırılan döneme kadar yaşanması mümkün olağan bir durumdur.

Kadınlarda üreme, doğurganlık için düzenli olarak her ay yaşanması gereken bu hal için eksik ve yanlış bilgiler ile uygulanan bir takım hatalar ciddi kalıcı sağlık sorunlarına sebebiyet verebileceğinden dikkatli olmak gereklidir.

Adet Dönemi Neler Yaşanır?

Menstrüasyon, hayız ve regl olarak da söylenen Adet dönemi kadınların üremesi, hamile kalabilmesi için kadın vücudunun hazırlanma süreci olarak hayatlarında büyük bir öneme sahiptir. Her ay bu süreçte bir birkaç gün süren bazı hormonsal değişikliklere bağlı fiziksel ve ruhsal eksiklikler sorunlarda görülebiliyor. Bu dönemde fiziksel ve hormonsal olarak görülen değişikliklere eşlik karın krapmları ve kasılmalar en yaygın görülen sorunlardandır. Herkezde aynı etkilere sahip olmamakla birlikte bazı kişilerde stres, sinirlilik hali gibi sıkıntılar olabilir.

Adet Dönemi Neden Sancılı Olur?

Bazı kişiler bu süreçte yoğun şekilde Adet sancısı tecrübe edebilmekte. Rahimdeki bu kanamanın atılabilmesi için rahim belli aralıklar ile kasılır iken rahmin kan ve oksijen seviyesi azalması dolayısıyla da şiddetli ağrılar yaşanabilmekte. Bazen de yoğun ve şiddetli süren bu durumun altında farklı nedenler bulunabilir. Üreme organındaki enfeksiyon halleri yada rahimde teşhis edilememiş tümörlerden neden olan ağrılar oluşabildiği için tetkik amaçlı böyle zamanlarda uzman bir hekimden destek alabilmekte fayda vardır.

Adet Dönemini Daha Rahat Nasıl Geçirilebilir?

Bu süreçte her sağlıklı kadının düzenli olarak yaşaması gereken bu hali mümkün olduğu kadar evlerinin konforlu alanlarında dinlenerek Adet dönemini daha rahat geçirebilme daha sakin atlatabilme açısından yardımcı olabilir. Kimilerini sıcak su torbaları, kimilerini bitki çaylaları rahatlatabilir. Her bünyede çeşitlilik gösteren sıkıntılar farklı ve doğru yöntemler ile kadınların bu günleri daha sakin ve daha az ağrılı geçirmelerine destek olabilir. E vitamini takviyesi ve bazı ağrı kesicilerde uzman doktorlar tarafından adet ağrıları için tavsiye ediliyor.

Adet Ağrısı Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Bu döngüsel durumu hem psikolojik hem de fiziksel açıdan sıkıntısız atmak için kimi kişiler ilaç kullanarak çözüm bulurken, çoğunluk kesimi ise evde Adet ağrısını doğal yöntemlerle geçirme çabasındadır. Evde uygulanabilecek sıcak su torbaları ağrıların şiddetini hafifletebilir. Özellikle dinlendirici etkiye sahip bitki çayları en çok tercihler arasında yer alabilmekte. Ödem attırıcı özelliği ile bilinen maydanoz, kabuk tarçın ve yeşil sebzeler, ağrı kesici etkiye sahip zerdeçal da evde uygulanabilen yöntemlerdendir.

Adet Döneminde Yaşanan Ruhsal Sorunlar Nelerdir?

Hormonlardaki yoğun değişimlerden dolayı meydana gelen bazı olumsuz düşünceler karamsar bir yapıya dönüşürken, karamsar bir yapıda Adet döneminde ruhsal sorunlar nedeni olabilmekte. Aşırı gerginlik, aşırı duygusallıklar, anksiyete ve kendini beğenmeme gibi travmalar görülebiliyor. Sürekli değişim gösteren ruh hali ilişkilerde, iş ortamı ve arkadaş grupları içinde çatışmalara mahal verebilir. Bazı kişilerde iştah kaybı yaşanırken,  pek çok kişide de aşırı yeme isteği hususu görülebilir. Mutsuzluk hallerine bağlı sürekli ağlama halleri yada öfke nöbetleri baş gösterebilir. Böyle durumlarda ise kişinin bir psikoloji doktoru  ile iletişime geçmesi ruh sağlığı açısından önemlidir.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.