Altı Şapkalı Düşünme-Öğrenme Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

10.06.2022
Altı Şapkalı Düşünme-Öğrenme Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Altı Şapka Düşünme Tekniği, Altı Şapka Öğrenme Tekniği, Altı Şapka Öğrenme Tekniği, Altı Şapkalı Düşünme Metodu, Altı Şapkalı Öğrenme, Altı Şapkalı Öğrenme metodu, 6 Şapkalı Öğrenme-Düşünme Tekniği, Altı Şapka Düşünme Metodu, Tekniği, Edward De Bono’nun 1985’te yayınladığı kitabının (Six Thinking Hats) adı ve açıklamalarıdır.

1. Beyaz şapka (Boş sayfa):
Temiz bir renktir. Tarafsız şapkadır. Görüşülen konu ile ilgili net bilgi ve raporlar ortaya konur. Objektiftir.

2. Kırmızı şapka (Ateş):
Duygusal şapkadır. Sübjektiftir. Görüşülen konu ile ilgili olarak, kişilere hiçbir dayanağı olmadan, sezgi, fikir ve duygularını söyleme fırsatı verir.

3. Sarı şapka (Güneş):
İyimser şapkadır. Objektiftir. O işin avantajları ortaya konulur. Övgü, olumlu görüşler söylenir.
4. Siyah şapka (Yargıç cübbesi):
Kötümser şapkadır. Objektiftir. Eleştiri, olumsuz görüşler ile görüşülen konunun riskleri, gelecekte doğuracağı problemler ortaya çıkar. modus tollens .

5. Yeşil şapka (Bitki):
Yenilikçi şapkadır. Spekülatiftir. Konuyla ilgili alternatifler ve yeni yaklaşımlar araştırılır. ‘her şey uyar’ Spekülatiftir.

6. Mavi şapka (Gökyüzü):
Serinkanlı şapkadır. Düşünce sistematize edilir. “Büyük Resim,” “İdareci şapka,” “Meta şapka,” “düşünmenin düşünülmesi”, tüm süreci (gözden geçirme)

 

Altı şapkalı düşünme tekniğinin amacı:

1. düşünme sürecine odaklanıp geliştirmek
2. yaratıcılığı cesaretlendirmek, paralel ve lateral düşünme
3. iletişimi iyileştirme
4. karar verme sürecini hızlandırma
5. tartışmalardan kaçınma

Altı Şapkalı Düşünme Nedir
Örneğin, bir sorunun incelenmesi ve çözüm üretilmesine dair bir toplantı düzenlenecek olursa, böyle bir toplantıda, çözüm için, Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinin kullanılması mümkündür.

 

Önce sorun incelenir, sonra çözüm önerileri üretilir ve daha sonra eleştirel değerlendirmelerin sonucunda uygun çözüm seçilir. Toplantı, herkesin, Mavi şapkanın toplantıyı nasıl idare edeceğini, nasıl hedef ve amaçlara ulaşılacağını duyuracağı beklentisi ile başlar.

 

Tartışma Kırmızı şapkanın sorunu çözümü ile ilgili fikir ve tepkileri toplama düşüncesi ile devam eder. Bu faz gerçek çözüm için kısıtların geliştirilmesi için de kullanılır.

 

Tartışma, fikirler ve muhtemel çözümler üretmesi için Yeşil şapkaya geçer. Daha sonra tartışma, bilgi üretmeyi düşünen Beyaz şapka ile çözümleri eleştirmeyi düşünen Siyah şapka arasında gider gelir.
Herkes herhangi bir anda belli bir yaklaşıma odaklandığı için, grup, bir kişinin (Kırmızı şapka) duygusal tepki göstermesinden ya da başka bir kişinin (Beyaz şapka) objektif düşünmeye ve yine bir başka kişinin (Siyah şapka) yaklaşımlara eleştirel olmaya çalışmasından çok daha fazla işbirlikçi olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.