Bacak ve Baldır Ağrısı Sebepleri

24.03.2022
Bacak ve Baldır Ağrısı Sebepleri

Bacak ağrısının nedenleri arasında öğrenebileceğiniz tüm bilgileri sunmaya geldik. Hiçbir şey sebepsiz olmadığı gibi bacak ağrılarının da sebepsiz ortaya çıktığını söyleyemeyiz.

Bacak Ağrısı Neden Olur? Bacaklarda Ağrı Yapan 18 Hastalık

Bacak ve Baldır Ağrısı Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Durduk yere bacak ağrısı çekebilirsiniz. Yürüdüğünüz sırada bacak ağrılarının daha arttığını hissedebilirsiniz.

Dizinizde ağrı olduğu zaman doğal olarak yaşam kalitenizi de etki altına almaya neden olacaktır. Ağrı, baldır ve ikiz kas aralarında daha sık kendisini gösterebilir. Ağrıyla birlikte bacaklara kramp girmesi daha sık görülür.

 

Bacak ağrısının nedenleri arasında öğrenebileceğiniz tüm bilgileri sunmaya geldik. Hiçbir şey sebepsiz olmadığı gibi bacak ağrılarının da sebepsiz ortaya çıktığını söyleyemeyiz.

Kireçlenme, bacak ağrısı yapan hastalıklar içerisinde en yaygın olanı olarak bilinmektedir.

Durduk Yere Bacak Ağrısı Neden Olur?

Bacak agrisinin nedenleri

Gündelik hayatımızın yorucu temposu içerisinde bacak ağrılarına sürekli olarak maruz kalabiliyoruz. Bacak kaslarında gerilme, yaralanma ve incinme gibi durumlara bağlı olarak bacaklarınızda ağrı ortaya çıkabilir. Fakat belirgin şekilde bacak ağrısını çekiyorsanız şu ihtimalden kaynaklı olduğunu söylenebilir. Buna göre;

 • Kas tutulması
 • Bacak ağrılarında gerilme hali
 • Başlangıçlı kas ağrıların görülmesi
 • Sinirlerin sıkışması

 

Bacak Ağrısının Nedenleri: Bacak Kasları İle İlgili Problemler

Bacak Kası Tutulması ve Spazm

Bacak Kasi Tutulmasi ve Spazm

Spazm ve  bacak kası tutulması ağrıların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Durduk yere bacaklarda ağrı oluşabilir.Kas spazmı daha çok kaslarda görülen bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ki şiddet düzeyi çok kas tutulması yaşanırsa ağrı birkaç gün sürebilir.

Hamlama ( Gecikmiş Başlangıçlı Kas Ağrısı)

Hamlama, diğer tabiriyle kas ağrısı olarak söylenebilir. Başlangıçlı kas ağrıları egzersiz yaptıktan birkaç gün sonra etkisini gösterir.

Hamlama ağrısı, egzersiz sonrasında hemen etkisini göstermez. Birkaç gün gibi bir sürenin üzerinden geçmesi gerekir. Genelde en sık görülen süre zarfı ise 24-48 saat arasında olduğu görülmüştür. Diz altlarında daha şiddetli şekilde ağrıya dönüşür.

Bacak Ağrısı Sinirler İle İlgili Problemler

Bacaklarda ki ağrı sinir sisteminden dolayı yaşanabiliyor. Bacaklarda ağrıya dönüşen hastalıkları şu şekilde ifade edebiliriz.

 

Siyatik

 

Oldukça şiddetli şekilde bir bacak ağrısıyla karşı karşıya kaldıysanız daha çok siyatik olduğu söylenebilir. Çünkü siyatik olduğu zaman bacaklarda ki ağrı dayanılmaz hale dönüşebiliyor.

Siyatik olduğunda ise sadece bacaklara değil aynı zamanda parmak uçlarına kadar bile yayılan ağrılara dönüşebiliyor. Siyatik belirtileri neler olduğunu bilmek isteyenler için ise şu şekilde ifade edebiliriz.

 • Bacaktan aşağıya kadar inen şiddetli ağrıların yaşanması
 • Bacaklarda güç hissetmeme, güçsüzlük
 • kalçada sürekli ağrının görülmesi

 

Piriformis Sendromu

 

Kalça kasının iltihaplanma halidir. Kalçada başlayan iltihaplanma bacaklara doğru inerek beraberinde şiddetli ağrılara yol açabilir. Piriformis Sendromu ile bacaklarda uyuşma ve karıncalanma çok sık şekilde görülür. Bacaklarda olan ağrının daha aza inmesi adına egzersiz ve yapacağınız esneme hareketleri işe yarayacaktır.

Kalçada Sinir Sıkışması

Kalçamızda grift adı verilen bir sinir ağı yer almaktadır. Bu bölgede sinir sıkışması durumu söz konusu olabilir. Doğal olarak bacaklara direk olarak bir ağrı saplanması durumu yaşanabilir. Kalçada eğer ki sinir sıkışması olursa sanki size iğne batıyormuş gibi olursunuz.

Bacak Ağrısı: Damar ve Kan Pıhtılaşması Problemleri

Bacaklarda kan dolaşımıyla ilgili sorunlarda yaşanabiliyor. Bu sorunlar arasında en sık görülenleri;

Varis

 

Bacak ağrısı yapabilen varis istenmeyen bir sorundur. Varis genel itibariyle bacakta görülür: Varis, bacak ağrısı yapabilir. Dışarıdan da kolay kolay gözlenilemez. Hastalar bunu dışarıdan kendi başına teşhis edemezler.

Derin Ven Trombozu (Kan Pıhtılaşması)

 

Kan pıhtılaşması da bacak ağrısına dönüşmeye neden olacak bir durumdur.Variste olduğu gibi kan pıhtılaşmasında da dışarıdan gözlem yapılması mümkün değildir. Daha çok kalça ve alt bacak bölgesinde görülür. Hasta durduk yere bacak ağrısı çekiyorsa erin ven trombozu belirtileri arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Böyle bir sorunla karşılaşan hastalarda dokununca sıcaklık ve ayak şişmesi gibi sağlık sorunlarına rastlanır. Bacakta kan pıhtılaşması mutlaka korkulması gereken bir şeydir. Çünkü ölümcül olabilir.

Periferik Arter Hastalığı

 

Periferik arter hastalığı, hiçbir şey yokken ağrıya dönüştürebilir. Bunun olma nedeni, bacaklarda plak oluşumu nedeniyle daralmanın görülmesidir.

Hastalığın en belirgin özelliklerinden bir diğeri ise ağrıyı yürürken de hissedebiliyor olmanızdır. Kangren ve dolaşım yetmezliği gibi sorunları çıkarabilen tehlikelere sahiptir.

Baldır Ağrısı Neden Olur?

Koşucu Bacağı

 

Şiddetli bacak ağrılarına koşucu bacağı ağrısı denebiliyor. Genelde bu tarz ağrıların yaşanmasının da önemli nedenleri var. En önemli nedenlerini sıralayacak olursak uygun ayakkabının giyilmemesi, kaslarda ki zayıflıklardan kaynaklı bir şey olduğu söylenebilir.

Aşil Tendiniti

 

Aşil tendonunda zarar görme hali yaşanırsa, bacak ağrısı hemen hissedilmeye başlanacaktır. Daha çok nedensiz şekilde ortaya çıkmasıyla bilinir.

Aşil Tendiniti olduğu zaman spesifik yaralanmalardan söz etmemiz mümkün olmayacaktır.

Diğer Bacak Ağrısı Nedenleri

Diz Ardı Kirişi Yaralanması

 

Bacak ağrısı nedenleri arasında söylenebilir. Hastalar, diz ardı kirişi hasarının neden olduğunu hatırlamazlar. Bu hastalıkta diz ağrısı zamanla daha fazla gelişme gösterdiğinden dolayı doğal olarak bacaklarda ki ağrıyla karıştırılması çokta şaşılacak bir şey değildir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanması

 

Dizde sürekli olarak aynı hareketlerin yapılması sonucunda ön çapraz bağ yaralanmasına sebebiyet verebilirsiniz. Bu durumda doğal olarak bacak ağrısına dönüşecektir. Tekrarlayan kas yaralanmaları, ön çapraz bağların zarar görmesine neden olur.

Diyabetik Nöropati

Diyabet bacaklarda, kas sıkışma durumları yaşanabilir. Bacaklarda ki sinirin hasar görmesi sonucunda ise ortaya Diyabetik Nöropati çıkacaktır. Hiçbir sebep göstermeksizin direk olarak bacaklarda ağrı oluşumunu tetikleyebilir. Buna göre hastalarda bacaklarının tam olarak neden ağrıdığını fark edemez. Bu tür hasarın daha kontrol altında tutulmasını istiyorsanız kan şekerini iyi ayarlamanız gerekecektir.

Aşırı Kullanıma Bağlı Kas Zedelenmesi

Her ne kadar ciddi olmasa da çok sık rastlanılan vakalardan birisi de kas zedelenmesi diyebiliriz. Kas zedelenmesi olduğu zaman ise ağrılar kademi şeklinde artmaya başlayacaktır.  Kas zedelenmeleri için sabit bir yer söylememiz mümkün değildir. Vücudun bazı bölgelerinde kas zedelenmeleri oluşabilir. Kas zedelenmeleri çoğunlukla şu tür belirtilere yol açacaktır

 • Bacaklarda ağrı ve zonklama
 • Uyuşma
 • Karıncalanmanın hissedilmesi

 

Fibromiyalji

 

Bacak kaslarının yanı sıra Fibromiyalji, vücutta ki pek çok kası da etki altına alabilen özelliğe sahiptir. Hiçbir sebebe bağlı kalınmaksızın birden bire ortaya çıkabilmektedir. Doktorlar bu hastalığın kronik ağrılara dönüşebileceğini söylüyor.

Laym Hastalığı

Kene ısırığı sonrasında haftalarca kendisini göstermeyip daha sonra ortaya çıkan bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise genel olarak bacaklarda ağrı görülebiliyorSüre vermemiz gerekirse kene ısırığından 30 gün sonra ortaya çıktığı görülmüştür.

Kireçlenme (Osteoartirit)

 

Halk arasında her ne kadar kireçlenme olarak tabir edilse de tıp dalında ki ismi ise Osteoartirit olarak biliniyor. Bacak ağrılarının yanı sıra eklem ağrıları da kireçlenme de en sık görülen hastalıklardan birisidir. Çoğu vatandaşımızda kireçlenmeden aşırı derecede şikayet etmektedir. Bacak kaslarında oluşacak kasılmalar sonucunda bacaklarınızda güçsüzlük hissiyatını  hissetmeye başlayabilirsiniz.

Baker’s Kisti

 

Diz arkasında şişliğin oluşmasına neden olur. En yaygın belirtisi arasında görülen diz arkasında şişlik halidir.

Bacak Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

 • Dizde şişlik olduğunda gitmelisiniz. Bazen şişlikler kısa süreli olurken bazen de günler geçse de bir türlü inmediği olabiliyor.
 • Her iki bacakta görülen şişlik
 • Birkaç gün ve fazlasıyla etkisini sürdüren bacak ağrıları
 • Eklem ağrıların görülmesi
 • Baldır bölgesinde kızarıklık veya sıcaklık, şişkinlik
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.