Bazal Vücut Sıcaklığı Nedir? Nasıl Takip Edilir? Bazal Vücut Isısı Ne İşe Yarar?

Bu sayfada bazal vücut ısısı hakkında bilgiler alıyoruz. Bazal vücut sıcaklığı nedir? Bazal vücut ısısı ne demek? Ne anlama gelir? Ne işe yarar? Nasıl takip edilir? Bazal vücut ısısı takibi ile hamile kalanlar bunu nasıl başarmıştır? Bu gibi sorulara cevap arıyoruz. Daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

31.01.2023
Bazal Vücut Sıcaklığı Nedir? Nasıl Takip Edilir? Bazal Vücut Isısı Ne İşe Yarar?

Bazal vücut sıcaklığı, tamamen dinlenirken vücut sıcaklığınızı ifade eder. Kadınlar için bazal vücut ısısını izlemek, en doğurgan olduğunuz veya yumurtladığınız zaman hakkında ipuçları sağlayabilir. Bunun nedeni, bir kadının dinlenme halindeki vücut sıcaklığının yumurtlama döneminde çok az değişmesidir.

Hamile kalmayı planlıyorsanız, yumurtlama döneminden hemen önce (yumurtanızın salınması) seks yapmak gebe kalma şansınızı artırır. “Bereketli pencereniz” sırasında seks yapmaktan kaçınmak, hamilelik şansınızı azaltır. Ancak, hamile kalmaya çalışmıyorsanız, tek doğum kontrol yönteminiz olarak kabul edilmemelidir.

“Bereketli pencere”, adet döngüsünün yumurtlama gününde sona eren altı günlük bir aralığıdır.

Bazal vücut ısısını ölçmek doğal, ücretsiz ve nispeten kolaydır. Bazal vücut sıcaklığının nasıl çalıştığı ve bunu doğal bir aile planlaması yöntemi olarak kullanıyorsanız, bu yazımızda bazal vücut sıcaklığı ile ilgili nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bazal Vücut Isısı Nedir? Nasıl Takip Edilir?

Bazal Vucut Sicakligi

Bazal Vücut Sıcaklığı

Doğurganlık çağındaki kadınlarda üreme hormonları yumurtlama zamanı ve sonrasında bazal vücut ısısı değişikliklerine neden olur. Bazal vücut sıcaklığı değişiklikleriniz küçüktür. Bu, genellikle yaklaşık yarım derece kadardır. Ancak, birkaç ay boyunca vücut ısınızı takip ederseniz davranış kalıplarınızı belirlemeyi öğreneceksiniz.

Sıcaklık değişiklikleriniz size ne zaman yumurtladığınız konusunda bir ipucu verecektir. Bu, vücudunuzun bir yumurta bıraktığı ve spermin onu dölleyebileceği anlamına gelir.

Bazal Vücut Sıcaklığı Nasıl İzlenir?

 • İster gebe kalmaya çalışıyor olun, ister hamilelikten kaçınmaya çalışıyor olun, bazal vücut sıcaklığınızın ay boyunca nasıl değiştiğini anlamak bilgilendirici olabilir:
 • Yumurtlamadan önceki gün ve haftalarda, ortalama bazal vücut sıcaklığınız 97.0°F ile 97.5°F arasında değişir.
 • Yumurtlamadan hemen önce, sıcaklığınız ortalamanızdan yaklaşık yarım derece düşer.
 • Yumurtladıktan sonra, sıcaklığınız keskin bir şekilde artar ve ortalama 97.6°F ila 98.6°F olur. Adet döneminizi alana kadar orada kalır ve ardından sıcaklık döngüsü yeniden başlar.

Bazal vücut sıcaklığı okumaları, sabahları ilk iş olarak onları aldığınızda en doğru olanıdır. Ateşinizi uyanır uyanmaz, yataktan kalkmadan önce ölçmelisiniz. Ayrıca, ateşinizi etkileyeceğinden, önceden herhangi bir şey yiyip içmediğinizden emin olun.

Bu küçük sıcaklık değişikliklerini özel bir bazal vücut termometresi ile görmek en kolay yoldur. Bir derecenin onda birine kadar sıcaklığı ölçen bir oral dijital termometredir. Alın veya kulak termometreleri yeterince doğru değil.

Okumalısın: Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bazal Vücut Isısı İle Hamile Kalanlar

Ne zaman yumurtladığınızı belirlemek için bazal vücut sıcaklığınızı takip edebilirsiniz. Ateşinizi uyanır uyanmaz ve ideal olarak her gün aynı saatte ölçmeyi unutmayın. Adet döneminizin ilk gününden başlayarak sıcaklığınızı bir tablo veya doğurganlık uygulaması kullanarak kaydedin. Adet döngünüz oldukça düzenliyse, bazı modeller görmeye başlayacaksınız.

Bazal vücut sıcaklığınızda ani, hafif (yarım derece) bir düşüş, yumurtlamak üzere olduğunuzu gösterir. Bu, her ay yaklaşık aynı gün gerçekleşmelidir. Sıcaklık değişiminin ayın hangi gününde gerçekleştiğine dikkat edin çünkü bu, en doğurgan olduğunuz zamandır.

Hamile kalmak istiyorsanız, ateşiniz düştüğünde her gün (veya gün aşırı) seks yaptığınızdan emin olun. Ateşiniz yükseldikten bir gün sonrasına kadar devam edin.

Döngünüz düzenliyse ve net bir model görüyorsanız, tipik olarak yumurtladığınız zamana göre düzenli seks yapmayı planlayın. Ateşinizin düşmesini beklemeden beş gün öncesine kadar her gün (veya gün aşırı) seks yapmayı hedefleyebilirsiniz. Sperm üreme sisteminizde beş güne kadar yaşayabilir, bu nedenle yumurtladığınızda hala yaşayabilirler.

Bu yöntemle başarı garantisi olmamakla birlikte, hamilelik şansınızı artırabilir.

Hamileliği Önlemek İçin Bazal Vücut Isısını Kullanma

Yumurtladığınız yaklaşık günü öğrendikten sonra, bu yöntemi hamileliği önlemek için de kullanabilirsiniz. Ancak, kusursuz olmaktan uzak olduğu için, yalnızca hamileliği geciktirmek (önlemek yerine) istiyorsanız kullanmak en iyisidir. Doğum kontrolünden kaçınmak için dini bir nedeniniz varsa da iyi bir seçenektir.

Bazal vücut ısısı nedir

Bazal vücut ısısı nedir

Doğum kontrolü için doğal aile planlaması ile hem yumurtlamadan önce hem de yumurtlama sırasında cinsel ilişkiden kaçınmak çok önemlidir. Alternatif olarak, doğurganlık döneminiz boyunca prezervatif veya diyafram gibi bir bariyer doğum kontrol yöntemi kullanabilirsiniz. Yumurtlama bittiğinde, gebe kalmanız pek olası değildir.

En doğurgan döneminizin dışında olduğunuzu anlayabilirsiniz çünkü yumurtlamadan sonra bazal sıcaklığınız keskin bir şekilde artar. Güvende olmak için, korunmasız seks yapmadan önce sıcaklığınızın artmasından sonra en az üç ila dört gün bekleyin. Ateşinizin düşmesini ve yumurtlamanın tekrar oluşmasını beklemeden yaklaşık bir hafta önce çalışmayı bıraktığınızdan emin olun.

Bu yöntem neden çok güvenilir olmayabilir?

Bazal vücut ısısı, doğum kontrolünün en az etkili biçimlerinden biridir çünkü pek çok kadının öngörülemeyen bir aylık döngüsü vardır. Bu, ne zaman yumurtlayacağınızı doğru bir şekilde tahmin edemeyeceğiniz anlamına gelir. Ve yumurtlamadan önceki günlerde ve vücut sıcaklığınız yükselmeden önce seks yapmaktan kaçınmalısınız.

Doğurganlığınızı ve sıcaklığınızı da çeşitli faktörler etkiler. Bunlar şunları içerebilir:

 • Stres
 • Hastalık veya ateş
 • Polikistik over sendromu (PKOS) veya endometriyal gibi jinekolojik problemler
 • Bazı ilaçlar
 • Alkol
 • Seyahat, vardiyalı çalışma veya uykusuzluktan kaynaklanan uyku bozuklukları
Vücut Sıcaklığını İzlemenin Etkinliği Nasıl Artırılır?

Hamileliği planlamak veya geciktirmek için bazal vücut ısısı izlemeyi denemek isteyip istemediğinize göre, doktorunuzla konuşmanız akıllıca olacaktır. Size bazal vücut ısısı yöntemini diğer doğurganlık farkındalığı yöntemleriyle nasıl birleştireceğinizi öğretebilirler . Bunlar şunları içerebilir:

 • Servikal mukusunuzu kontrol etmek. Burada, döngünüz boyunca servikal salgılarınızı takip edersiniz. Sağlık hizmeti sağlayıcınız, en çok ve en az doğurgan olduğunuzda nasıl göründüğünü ve nasıl hissettirdiğini açıklayabilir.
 • İdrarınızdaki hormon düzeylerini ölçmek. Bu doğurganlık farkındalığı yöntemiyle, bir elektronik doğurganlık monitörü kullanıyorsunuz. Ne zaman en çok ve en az doğurgan olduğunuzu size söylemek için iki doğurganlık hormonu, östrojen ve lüteinize edici hormon düzeylerini ölçer.

Tüm bu doğurganlık farkındalığı yöntemlerini bir arada kullandığınızda, muhtemelen doğurganlık pencerenizin mümkün olan en iyi resmini elde edeceksiniz. Ve her ay vücudunuzda neler olduğuna dair çok ilginç bir bakış elde edeceksiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.