Bebeklerin Ek Besine Geçmesi, Bebeğe Ne Zaman Mama Verilir?

26.03.2022
Bebeklerin Ek Besine Geçmesi, Bebeğe Ne Zaman Mama Verilir?

Bu konu hakkında olan merakınızı çok iyi biliyor ve bebeğiniz hakkında olan endişenizi çok iyi anlayabiliyorum fakat bu konuyu detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz, sizlere bebeğe ne zaman mama verilir? hakkında güzel bilgilerde bulunacağız, işte sizlere bebeklere mama verilebilecek dönem hakkında çok özel bilgilerimiz!

Uzmanların ilk 6 ay anne sütünün, bebeklerin beslenmesi için yeterli olacağını hepimiz biliyoruz. Ama bebekler belli aydan sonra anne sütünü kesmektedir.  

 

Bu da annelerinin bebeklerinin nasıl besleyecekleri ile ilgili endişeleri olabilir. Anne sütünü kesenler bebekler genellikle ilk üç veya dördüncü aylarını doldurmuş bebekleridir. Peki, 4 aylık bebekler nasıl beslenmelidir?

 

Bebeğe Ne Zaman Mama Verilmeli?

Bebeklere dördüncü aydan itibaren ek besinler verilmeye başlanabilir. Bu dönemde bebeklere verilecek ilk besinler tahıllar olmalıdır. Mısır, pirinç tavsiye edilen tahıl ürünleridir.  

Eğer ki kendimiz tahıl mamaları yapabiliyorsak, yapamıyorsak markasına güvendiğiniz tahıl mamaları alıp bebeklere yedirilebilir. Bebekleriniz eğer gelişim sürecini tamamladıysa mama verebilirsiniz şayet bu süreç tamamlanmadıysa anne sütüyle beslemek zorundasınız fakat bu durumda bazen değişikliklere gidilebiliyor yani her bebek için bu durum geçerli olmayabiliyor bunun için bebeklerinize mama vermeyi ilk 6 ay içerisinde de yapabilirsiniz veya 2 yaşından sonra da mama vermeye başlayabilirsiniz bu durumu daha iyi özetlememiz gerekiyorsa; ”Bebeklerinize bu konu da çok fazla dikkat etmelisiniz çünkü her bebek bu durumu normal bir şekilde karşılamayabilir yani bebeğinize verdiğiniz mama ona zarar verebilir bu yüzden bu işi yaparken asla acele etmemelisiniz.” Bebeklere mama verilmesi şu durumlar için uygundur; ”Eğer bebeğiniz anne sütüyle besleniyor fakat bu anne sütü bebeğinize fazla yarar sağlamıyorsa mama vermeye başlayabilir ve mama takviyesinde bulunabilirsiniz.  

 

Anne sütünü sevmeyen ve içmemekte direnen bebeklerde bu durumda bu takviye uygulanabilir hale getirebilirsiniz çünkü bebeğiniz hiç bir yerden besin alamadığından bu konuda mamayı daha çok tercih edeceklerdir.” Sizlerde eğer bu bilgiler gibi özel bilgileri öğrenmek istiyorsanız sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz, sizler için özel ve faydalı bilgileri her gün güncel olarak paylaşıyoruz.. Tahıl mamaları bebeklerin bağışıklık sistemlerini geliştirmesinde büyük rol oynar. Bebeklere verilecek ilk besinlerde ölçü 3-4 tatlı kaşığı olmalıdır. Çünkü bebekler ilk kez ek gıdalar alacağı için zorluk yaşayabilirler. Yine ilk takviye besinlerde bebeklerin alerjik reaksiyonları da gözlenmelidir. 4 aylık bebeklere sürekli aynı ek gıda mamaları verilmemelidir. 3-4 gün sonra farklı bir tahıl maması ile davam edilebilir.  

 

Tahılların yanı sıra sebzelerde bebeklerin ek gıda takviyeleri arasında olabilir. Yine bebekler sebzelerle ilk tanışacağı için zorluk yaşayabilirler. Onun yerine havuç, kırmızı pancar gibi tatlı sebzeleri tercih edilmelidir. Yine sebzeler anne sütüne veya devam sütüne ilave edilerek de verilebilir. Patates, enginar, kabak gibi sebzelerin çorbaları da yapılıp bebeklere verilebilir. Hazırlanan bu çorbaların tüketimi iki gün içerisinde bitirilmelidir. İki günden daha fazla olan sebze çorbaları bebeklere verilmemelidir. Tahıllar, sebzelerden sonra ek gıda takviyesi olarak meyvelerde verilebilir. Meyvelerde başlangıç meyve suları ile olmalıdır.  

 

Hazır marka meyve suları yerine, kendimiz taze ve mevsimlik meyvelerin suyunu çıkartıp bebeğe verebiliriz. Verilecek meyve suyunun miktarı en fazla 50 mililitre olmalıdır. Elma, şeftali pürelerde bebeklere verilmesinde bir sakınca yoktur. 4 aylık bebeklere yoğurta verilebilir.   Yapabiliyorsak yoğurtları kendimiz evde doğal yollarla yapı bebeklere vermeliyiz. Yok, yapamıyorsak yine markasına güvendiğimiz yoğurtlardan da verilebilir. Bu yoğurdu başlangıçta anne sütü, devam sütü ile mayalayıp öyle verilmelidir.

 

Yoğurdu tatlandırmak içinde tahıl mamaları kullanılabilir. 4 aylık bebeklerin kilo ve boy değerlerine gelirsek. 4 aylık bir bebeğin kilosu en az 4500 gr, en fazla ise 8250 gr olmalıdır. Boyları ise en az 56 cm, en fazla 67.5 cm olmalıdır. Çocuğunuzun beslenmesinde, boy ve kilo ile ilgili bir anormallik olduğunda doktorunuza hemen başvurmalısınız.

 

Bebeklere Hangi Yemekler Verilmeli?

Bebekler bizler için son derece önemli olan ve sağlıkları konusunda en küçük ihtiyaç halinde adeta telaşlanan hatta bir sorun olduğunda mutlaka doktora gitmemiz gereken bizlerin en önemli  varlıklarıdır fakat birde bu bebekler nasıl beslenmeli? Bebeklere hangi yemekler verilmeli? bu konular var ve bu konular gerçekten önemli bir değer taşıyor çünkü çocuğunuza vereceğiniz her yemek onun için bir anlam taşıyor ve onun gelişimini destekliyor veya gelişimine daha çok zarar veriyor diyebiliriz. Gelin sizlerle bu soru ve sorunlarınızı atlatalım ve işte sizlere; ”bebeklere hangi yemekler verilmeli, bebekler nasıl beslenir? adlı yazımız..  

 

Bir bebeğin gelişimine destek olmak istiyorsanız onu meyve ve sebzelerle besleyebilirsiniz yani şuanda bildiğiniz üzere tüm sebzelerin sadece bebeklere değil aynı zamanda tüm insanlığa ne kadar faydalı olduğunu biliyorsunuz değil mi? Örneğin; ”Bir çoğumuzun sevmediği maydanoz bizim bir çok hastalığımızı geçirmekte kullanılıyor ve sürekli tüketmemiz gereken yiyeceklerden bir tanesi.” Evet, maydanoz.

 

Bir bebeğin yiyebileceği hatta olmazsa olmazları arasında yer alan; ”Yoğurt” Her derde deva olan, bir çok hastalığın mucizevi kurtarıcısı olan yoğurtlu bebeğinize gönül rahatlığıyla verebilirsiniz çünkü yoğurt, bebeğinizin kemiklerinin gelişmesinde önemli derece etkilidir fakat yoğurt her bebekte işe yaramayabilir yani yoğurt genellikle insanlar üzerinde yararlı olarak bir etkiye sahip değil ve bazı insanlarda alerjiye neden olabiliyor. Sadece sebze mi? Hayır, meyveleri de çocuğunuza rahatlıkla verebilirsiniz.

 

Bebeğinize Özel Şehzade Çorbası Tarifi

Bebeginize Ozel Sehzade Corbasi Tarifi

 

Bu haftaki yemek tarifimiz bebeğinize Özel vitamin deposu Şehzade Çorbası Tarifi… İhtiyacınız olan malzemeler Salkım domates, Mantar, havuç, un ,maydanoz ,süt, ceviz, kekik ve kimyon Sıvı yağ, 2 su bardağı su. Çorbanın yapılışına gelince tavamıza sıvıyağ damlatıp ısınmasını bekliyoruz Ardından domatesleri küp küp doğruyoruz. Mantarları ve havuçları da aynı şekilde doğruyoruz. Domates ve mantarı sıvı yağ döktüğümüz tavada kızartıyoruz. Kızaran domates ve mantarın üstüne sütü döküyoruz. Biraz daha soteliyoruz. 2 su bardağı suyu derin bir tencereye koyup kaynamasını bekliyoruz. Kaynayan suya da ceviz ve havuçları atıyoruz. Sonra tüm malzemeyi tencerede karıştırıp üzerine maydanoz doğruyoruz. 20 dk kaynayan çorba servise hazır.

 

Bebeğinize için Sebze Çorbası Tarifi

Bebeginize icin Sebze Corbasi Tarifi

 

Ek besine geçişin ilk dönemlerinde öğle yemeği olarak bebeğinize sebze çorbası yedirmeniz tavsiye edilir. İlk başlarda 1-2 kaşık sebze çorbası ile başladığınız öğle yemeği süreci yavaş yavaş artarak bir porsiyon sebze çorbasına dönecektir. Bu yüzden ilk dönemlerde sebze çorbasını az yapın ve mümkün olduğunca taze yapmaya çalışın.

En fazla 1 gün öncesinin çorbasını yedirmeye dikkat edin. Kimi anneler pratik olması açısından sebze çorbasını çok hazırlayıp küçük kaplarda dondurmakta ve her gün dondurulmuş çorbayı ısıtarak bebeğine içirmektedir. Bu yöntemi çok sıkıştığınız anda kullanabilirsiniz ama mümkün olduğunca bebeğinizin çorbasını taze hazırlayın. Unutmayın bebeğinizin de tazecik pişmiş çorba içmeye hakkı var. Sebze çorbasının

 

hazırlanışı ; 1 Bardak su içerisine 1 küçük havuç ,1 küçük patates ve 1 tutam pirinç ilave ederek pişirin. Çorbayı blender ya da süzgeçten geçirerek pütürsüz hale getirin. Başlangıçta sadece havuç , patates ve pirinç ile hazırladığınız sebze çorbanıza ilerleyen haftalarda beyaz kabak, bal kabağı, kereviz, ıspanak, brokoli, kemik suyu, tereyağı ya da zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

 

Özellikle soğan, sarımsak ve dere otunu muhakkak her çorbasına koyun oldukça besleyici, sağlıklı ve bağışıklığı güçlendirici bir çorba olacaktır. Tam 1 porsiyon çorba yemeye başlayan bebeğinizin çorbasına ufalanmış ekmek, ceviz, kıyma ilave ederek hem çorbasını zenginleştirebilir hem de pütürlü gıdalara geçişini kolaylaştırabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.