Depresyon Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 11 Şaşırtıcı Gerçek

25.06.2023
Depresyon Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 11 Şaşırtıcı Gerçek

Depresyon Hakkında  Bilmediğiniz Şaşırtıcı Gerçekler Depresyon genellikle sadece “üzgün hissetmek” şeklinde yanlış anlaşılan bir kavramdır. Ancak bu çok daha karmaşık bir durumdur. Depresyon, depresyon belirtileri ve depresyonu yönetmek hakkındaki gerçekler sizi şaşırtabilir.

Depresyon Nedir?

Bazı özel ölçütlere göre teşhis edilen depresyon, “majör depresif bozukluk” olarak da adlandırılır. Aşağıdaki belirtilerin en az beş tanesi, en az iki hafta boyunca her gün ortaya çıkıyorsa depresyon tanısı koyulur:

  • Karamsarlık hali
  • Hiçbir etkinlikten zevk alamama
  • Önemli derecede kilo ya da iştah değişikliği
  •  Uyku değişiklikleri
  • Yorgunluk veya enerji kaybı
  • Konsantrasyon güçlüğü
  • Suçluluk duygusu
  • Değersiz hissetme
  •  İntihar düşüncesi

Depresyon Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 11 Şaşırtıcı Gerçek

#1. Depresyonu Tetikleyen Farklı Durumlar Vardır

Kişinin ya da yakın bir aile üyesinin geçmişte depresyon geçirmiş olması ya da stresli bir yaşama sahip olan kişiler daha yüksek bir depresyon riski taşırlar. Bazen depresyon açıkça görülen bir neden olmadan da gelişebilir.

#2. Genetik Yatkınlık

Her zaman tek faktör olmasa da, ailesinde depresyon öyküsü olanlar genetik olarak depresyon geçirmeye daha yatkındır.

#3. Depresyon Vücudu Etkiler

Uzmanlara göre baş ağrısı, mide sorunları, nefes darlığı ve genel fiziksel gerginlik depresyon belirtileri olabilir.

#4. Depresyon Bir “Bağırsak Hissi” Olabilir

2016 tarihli bir araştırmaya göre beyin, merkezi sinir sistemi ve bağırsaklardaki “iyi” bakteriler arasındaki karmaşık bir ilişki, depresyona katkıda bulunabilir. Araştırmacıların teorilerine göre, probiyotik ve prebiyotik gıdalar içeren bir beslenme alışkanlığı depresyon yönetiminden önemli bir rol oynayabilir.

#5. Depresyona Maruz Kalan Beyin Farklılaşıyor

2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, depresyon yaşayan bir kişinin beyin yapısı ve beyin devrelerinde farklılaşmalar gözlenmiştir.

#6. Depresyon Diğer Sağlık Sorunları İle Bağlantılıdır

Diyabet, kalp rahatsızlığı ve multipl skleroz (MS) gibi kronik rahatsızlıkları olan insanlarda depresyon riski daha yüksek olabilir.

#7. Depresyona Giren Her İnsan Üzgün Görünmeyebilir

Uzmanlar “Depresyon gizli bir hastalıktır” diyor. Bazı insanlar iyimser ve neşeli görünebilir, ancak aslında kendi iç dünyalarında depresyonla mücadele ediyorlardır.

#8. Egzersiz Yapmak Depresyonu Yönetmeye Yardımcı Olur

Birçok uzmana göre, egzersiz yapmak ruh halini geliştiriyor. Egzersiz, kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacak doğal bileşikleri üretmesi için vücudu teşvik ediyor. Uzmanlar, depresyonla mücadele için günde en az 30 dakika egzersizin yanında, sağlıklı beslenme ve düzenli uykuyu tavsiye ediyor.

#9. Birden Fazla Antidepresan İlaç Gerekebilir

Birçok depresyon hastası ilk veya ikinci antidepresan alımı ile rahatlamaz. Rahatlama olmaksızın ikinci bir ilaç almakta olanların, tedaviye dirençli bir depresyona sahip oldukları düşünülmektedir. 2014’te yayınlanan bir araştırmaya göre, bazı depresyon hastalarının beyin fizyolojilerinin, bazı antidepresan ilaçların depresyon tedavisinde işe yaramamasına neden olduğunu ve rahatlama sağlanması için diğer ilaçlarla birlikte kullanılması gerektiğini göstermiştir.

#10. Terapiye de İhtiyaç Vardır

Depresyonu yeterince hafifletmek için bazı antidepresan ilaçlar yeterli olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda etkili bir depresyon tedavisi için psikoterapi, bilişsel davranışçı terapi veya manyetik uyarım tedavisi (TMU) gibi diğer terapatik uygulamalara da ihtiyaç duyulmaktadır.

#11. Isınmak Yardımcı Olabilir

Depresyona uğramış kişilerin vücut sıcaklığını kontrol eden mekanizmaları değişmiş olabilir. Uzmanlar, ısınmanın depresyon üzerinde bir çeşit antidepresan potansiyeline sahip olabileceğini belirtiyor. Bu konuda daha fazla araştırmaya gerek olsa da sıcak bir banyo veya sauna depresyon belirtilerini hafifletebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.