Diş Fırçası Ne Kadar Zamanda Bir Değiştirilmelidir?

15.04.2022
Diş Fırçası Ne Kadar Zamanda Bir Değiştirilmelidir?

Diş bakımı insanlar için oldukça önemlidir. Her birey güzel dişler ve bunun beraberinde güzel bir gülüş istemektedir. Ancak bu güzel gülüş ve dişler için yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Diş sağlığına erken yaşlarda önem vermek ileriki yaşlar için oldukça önemlidir.

 

Diş Fırçası Seçimi

Dis Fircasi Secimi

Sindirimin ağızda başlamasıyla nedeniyle dişler dış ortama açık ve besinlerle sürekli temas halindedir. Bu nedenle mikroorganizmaların üremesi için çok elverişli bir ortama sahiptir. Dişler, maruz kaldıkları besinler nedeniyle belli bir süre sonra yıpranarak, sararıp, çürümeye başlamaktadır. Bunun sonucunda da ortaya sağlıksız dişler ve kötü bir görünüş çıkmaktadır.   Bunun önüne geçmek için düzenli olarak ağız bakımı yapılması gerekmektedir. Bakımsız ağız ve dişler kişilerde çok çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Sağlığın yanında oluşan kötü görüntü kişinin psikolojisini de olumsuz etkilemektedir.

 

  Ağız sağlığında olumsuzlukların önüne geçmek için bakım önemlidir. Bakım ağız ve diş bakımı nasıl yapılmaktadır. En temel bakım diş fırçalamaktan geçmektedir. florürlü diş macunu ve yumuşak kıllı diş fırçasıyla dışlar günde en az 2 kez fırçalanması gerekmektedir. Fırçalarken 45 dereceli açıyla, yukarı ve aşağı yönde fırçalanması gerekmektedir. Dil temizleyici ve diş fırçasıyla dil temizlenmelidir. Dişi ipi yardımıyla diş aralarında kalan artıklar temizlenerek, diş taşı ve plak oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Diş temizleme işleminden sonra kullanılacak ağız bakım suları ekstre bir temizlik sağlayacaktır. En az 6 ay arayla diş muayenesine düzenli olarak gidilmesi gerekmektedir.

 

  Bir diş sağlığında dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise diş fırçası ne kadar zamanda değiştirildiğidir. İnsan vücudunda en fazla bakterinin yer aldığı yerlerden biri de ağız içidir. Bu yüzden diş fırçası temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden dış fırçalama işleminin ardından diş fırçası dikkatlice temizlenmesi gerekmektedir. Yıkandıktan sonra kapalı alana konulamaması, kurumak için açık alanda bulundurulması gerekmektedir.

 

  Diş fırçasının kıllarının dikliği yitirip, yanlara açılmaya başladığı zaman değişme zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Uzmanlara göre temiz bakımı yapılan diş fırçalara en fazla 6 aya kadar kullanılabilir. Ancak duruma göre 3 ayda bir değişiklik yapılabilir. Çocuklarda ise yetişkinlere göre bu süre daha kısa olabilir. Öte yandan ağızda yaşanacak herhangi bir enfeksiyon, ağız veya diş rahatsızlığı sonucunda diş fırçası anında değişmesi gerekmektedir.   Sağlıklı dişler ve güzel gülüşler herkesin hayalidir. Bu hayli gerçekleştirmek için diş bakımı önemlidir. Diş bakımının temel öğesi olan diş fırçasını değiştirmek de en az bakım yapmak kadar önemlidir. Diş fırçası değişiminin ihmali ise yapılan bakımı gölgelemektedir. Temiz olmayan bir diş fırçasıyla yapacağınız ağız bakımı, işe yaramayacaktır. Bunun sonucunda dişler bakterilere karşı tamamen savunmasız kalacaktır. Bu nedenle düzenli olarak diş fırçası değişimi ağız bakımı için oldukça önemlidir.

 

Diş Fırçası Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı ağız ve diş sağlığı için yapılacak bakımların yanında, bakımda kullanılacak malzemelerin seçimi de oldukça önemlidir. Diş bakımının en temel kavramı diş fırçalamaktır. Doğru diş fırçası ise daha sağlıklı dişler anlamına gelmektedir. Diş fırçası seçimi ağız ve diş bakımında oldukça önemlidir. Diş fırçası seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususları sizler için ele aldık. Öncellikle alacağımız diş fırçasının kıllarına dikkat edilmesi gerekmektedir.   Sert kıllı diş fırçalara diş minelerini zedeler ve zarar verir. Bu yüzden mutlaka seçilecek diş fırçasının kılı yumuşak olmalıdır. Ayrıca dil temizleme ve diş etine masaj yapan diş fırça eklerinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Küçük ağızlı bireylerin büyük

başlı diş fırçası seçimi, azı dişlerine ulaşmayı önlemektedir. Bu nedenle bireyler ağız yapısına göre diş fırçası seçimi yapması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.