Diz Ağrısı Neden Olur? Diz Neden Ağrır? Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bu yazıda birçok kişinin ortak problemi olan diz ağrısını inceleyeceğiz. Diz ağrısı neden olur? Diz ağrımasının sebepleri nelerdir? Diz ağrısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Çeşitleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiler alacağız. Diz ağrısı nedenleri, semptomları, tedavi için evde ne yapılır? Diz ağrısına iyi gelen egzersizler nelerdir? Diz ağrısı hakkında merak edilen birçok konuyu bu yazımızda bulabileceksiniz.

10.07.2023
Diz Ağrısı Neden Olur? Diz Neden Ağrır? Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bu sayfadaki yazımızda günümüzde pek çok kişinin ortak problemi olan diz ağrısını inceleyeceğiz. Diz ağrısı nedir? Neden olur? Dizler neden ağrır? Diz ağrısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Diz ağrılarının çeşitleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiler alacağız. Diz ağrısı nedenleri, semptomları, tedavi için evde ne yapılır? Diz ağrısına iyi gelen egzersizler nelerdir?

Bütün bunları bu yazımızda ele alacağız. Diz ağrısı hakkında merak ettiğiniz birçok konuyu bu yazımızda bulabileceksiniz. İşte diz ağrısı hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler…

Diz Ağrısı Nedir? Neden Olur?

Zor bir günün ardından vücudumuzun birçok yerinde ağrılar baş gösterebilir. Bu bölgelerden biri diz olabilir. Diz ağrısının pek çok nedeni olabilir. Ayrıca, bu ağrılar, zaman zaman ciddi tıbbi durumların belirtisi olabilir. Vücuttaki en büyük eklemlerden biri olan diz, günlük hayatta ayağa kalkmamıza yardımcı olur. Karışık sistem nedeniyle diz ağrısının ortaya çıkmasının birçok nedeni olabilir. Diz ağrısının şiddeti diz bölgesindeki yerleşim yerine ve nedenine göre değişir.

Bazen günlük hareket ve buna bağlı yorgunluk ile dizde hafif bir ağrı olur. Bazen de sakatlanmamıza neden olabilecek bir hastalıktan kaynaklanan ağrı olur. Bu gibi durumlarda dizdeki belirtiler en önemli faktördür. Şişlik, kızarıklık, sıcaklık, çıtırtı sesleri, diz üzerine ağırlık verememe gibi durumlar önemli bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bunlara benzer belirtiler görülürse, en kısa zamanda bir doktora danışmak gerekir.

İlgili Yazı: El Ayak Üşümesi Neden Olur? Neyin Belirtisi Olabilir?

Diz ağrısının başlıca nedenleri şu şekilde bilinir;

Diz Ağrısının Nedenleri

Genel anlamda ağrı, hissedilen bölgelerde bir şeylerin ters gittiğinin işaretidir. Dizimizi herhangi bir yere çarparsak, ağrının nedeninin burası olduğunu varsayabiliriz. Ancak, herhangi bir dış müdahale olmaksızın ağrı varsa sebebini bilemeyebiliriz.

Diz neden ağrır

Diz neden ağrır

Herhangi bir müdahale olmaksızın dizde oluşan ağrılar, aşağıdaki rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Ve bir ortopedi doktoruna görünmekte fayda vardır. Diz ağrısının neden olabileceği bazı rahatsızlıklar;

 • Patellar Tendinit (Diz Kapağı Tendiniti)

Dizimizde birkaç tendon var. Tendonlar kemikleri ve kasları birbirine bağlamaktan sorumludur. Patellar tendon sendromu, dizimizdeki bir veya birden fazla tendonun iltihaplanmasına verilen isimdir. Genellikle sporcularda görülen bu hastalığın ağrıları dizine yansır.

 • Menisküs Yırtığı

Menisküs, femur ve tibia arasında bir amortisör görevi gören dayanıklı bir kıkırdak dokusudur. Dizin ağırlığını taşıyan menisküs, dizine ağırlık verilirken ani burulma hareketleri yapılırsa veya dizine sert bir darbe vurulursa yırtılabilir. Hareket kısıtlılığı, dizde ağrı ve şişlik gibi belirtiler ortaya çıkarsa menisküs yırtığı olma ihtimali yüksektir.

 • Ön Çapraz Bağda Hasar

Ön çapraz bağ (ACL), femur ve tibiayı birbirine bağlayan bağlardan biridir. Ani yön değişikliği olursa ön çapraz bağlar yırtılabilir. Kayakçılar arasında yaygın bir olaydır. Ayrıca, gelen bir şok da bağlara zarar verebilir. Semptomlar ağrı ve şişmeyi içerir. İkili mücadeleye dayalı sporlarda da sıkça rastlanır. Hatta futbolcuların “ön çapraz bağları koptu” haberlerini illa ki duymuşsunuzdur. İşte bu bağlara darbe alınırsa, ön çapraz bağlar bundan etkilenir ve bu da ağrı yapar.

 • Diz Bursit Rahatsızlığı

Diz bursları eklem kemiğini çevreleyen ve tendonların ve bağların eklem boyunca düzgün bir şekilde kaymasına izin vermekten sorumlu olan dokulardır. Bazı diz yaralanmaları veya darbeler, iltihaplanmasına neden olur. İlk belirtiler dizde kızarıklık, şişlik, ağrı ve hareket kısıtlılığıdır.

 • Kireçlenme

Kireçlenme bir eklem hastalığıdır. Eklemin aşınması, yırtılması ve kıkırdakların bozulması sonucu oluşan romatizmal bir hastalıktır. Geçirilmiş tıbbi durumlar, obezite, eklem hastalığı ve genetik gibi birçok farklı nedeni vardır. Dizde kireçlenme ağrısı oluşur ve diz uzun süre hareketsiz kalırsa veya tam tersi ise dizin aşırı hareketi ağrıyı artırır.

Eklemleri Etkileyen Hastalıklar

Bu bozukluklar, gut ve ailesel Akdeniz anemisi gibi eklem hastalıklarını içerir. Sadece diz eklemlerini değil vücudun tüm eklemlerini etkileyen bir hastalıktır. Ağrı çok uzun sürer ve eklemlerde de şişlik oluşur.

 • Osgood-Schlatter Sendromu

Sporla ilgilenen çocuklarda daha sık görülür. Antrenman sonrasında dizde hafif bir ağrı hissedilir ve antrenman ilerledikçe ağrı artar. Bunun nedeni dizin gelişimini tamamlamadan çok fazla baskıya ve harekete maruz kalmasıdır. Diz kapağının hemen altında ağrı ve şişlik görülebilir.

Diz ağrısı nedenleri

Diz ağrısı nedenleri

Diz Ağrısı Belirtileri

Diz ağrısının belirtileri, çeşitli bulgularla kendini gösterir. Bunlar şişlik, kızarıklık, sertlik, instabilite, halsizlik, yanma, çıtırtı sesleri, dizi tam olarak bükememe ve düzeltememedir.

Dizinizde yukarıda listelenen belirti ve semptomları fark ederseniz bir doktora görünmelisiniz. Çoğu zaman basit nedenlerle ortaya çıksa da bazı durumlarda daha ciddi tıbbi durumların belirtisi de olabilir.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer? Tedavisi

Diz ağrısının nasıl tedavi edileceği sorunun altında yatan nedene bağlıdır. Doktor, hastanın durumuna göre ilaç tedavisi, egzersiz tedavisi, enjeksiyon tedavisi, araç tedavisi ve ameliyat yöntemlerinden bir veya birkaçını kullanır.

İlginizi Çekebilir: Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

İlk olarak, doktorlar ağrıyı hafifletmek ve altta yatan koşulları tedavi etmek için ilaçlar yazabilir. Ayrıca diz çevresindeki kasları güçlendirmek ve daha dayanıklı hale getirmek için bazı egzersizler önerilebilir.

Diz kayması gibi sorunlar da diz ağrısına neden olabilir. Kemerli dizlikler ve sargılar bu kaymayı düzeltebilecek çözüm yöntemleridir. Ayrıca bazı durumlarda diz eklemindeki sorunlar nedeniyle bu bölgeyi korumak ve desteklemek için dizliklere ihtiyaç duyulabilir.

Eklemleri doğal olarak kayganlaştıran eklem sıvısına benzer özelliklere sahip olan hyalüronik asit diz içine enjekte edilebilir. Bu yöntem sayesinde dizin hareketliliği artar ve ağrı azalır. Bazı hastalarda önce ilaç enjekte edilebilir.

Bunun dışında diz ağrısına neden olan problemin nedenine göre ameliyat tercih edilebilir. Yaralanmaya bağlı diz ağrısı için tercih edilen ameliyatta artroskopik cerrahi, kısmi diz protezi, total diz protezi gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Diz Ağrısına Evde Tedavi Yöntemleri

Diz ağrısını evde geçirmek istiyorsanız size üç farklı yöntem önerebiliriz. Bunlar dinlenme, buz kompresi ve takviye kullanımıdır. Yaraların iyileşmesi için evde bolca dinlenmeye ihtiyacınız olacak. Küçük hasarlar için iyileşme süresi 1-2 gün olabilirken, büyük hasarlar için daha uzun sürer.

Evde diz ağrısı tedavisi

Evde diz ağrısı tedavisi

Dondurulmuş fasulye veya benzeri ürünlerle dizi sıkıştırmak da ağrı ve iltihabı azaltır. Ancak, bu yöntemin 20 dakikadan fazla kullanılmaması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Son tedavi yöntemi ise destek kullanımıdır. Hafif, nefes alabilen ve kendinden yapışkanlı bir bandaj kullanmak diz ağrısı için çok etkilidir. Bu bandaj ile dizinizi sararak dizinizi belirli bir hizada tutabilir ve hasarlı dokularda sıvı birikmesine yardımcı olarak iyileşme süresini hızlandırabilirsiniz.

Diz Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

Diz ağrısını hafifletmenin bir başka yolu da egzersiz yapmaktır. Diz ağrısını hafifleten bir egzersiz için düz bir yüzeye hafif yatarak uzanın ve dirseklerinizle vücudunuzu destekleyin. Ağrıyan bacağınızı düz tutun, diğer dizinizi bükün ve ayağınızın tabanını yerde tutun. Ardından, ağrıyan bacağınızdaki uyluk kaslarını sıkın ve bacağınızı düz ve yavaşça yerden 8 inç yukarı kaldırın. Bacağınızı 5 saniye bu pozisyonda tutun ve rahatlayın. Bu egzersizi her bacak için 5 dakika yapabilirsiniz. Bu sayede diz ağrılarından kurtulmuş olursunuz.

Sık Sorulan Sorular
 • Genç yaşta diz ağrısı neden olur?

Yaralanmalar, genç yaşta diz ağrısının en yaygın nedenidir. Spor aktiviteleri, suni çim oyunları veya günlük aktiviteler sırasında diz etkilenebilir. Sonuç olarak diz ağrıları genç yaşta başlar.

 • Diz ağrısı hangi hastalıkların belirtisidir?

Diz ağrısı çoğunlukla kireçlenmeden kaynaklanır. Romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, kıkırdak hastalıkları, menisküs ve diz bağ problemleri de diz ağrısına neden olur.

 • Diz kapağı ağrısına ne iyi gelir?

Diz kapağı ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı elbette dinlenmektir. Bu ağrı oluştuğunda, başlangıçta ağrı geçene kadar dizlerinizi aşırı kullanmaktan kaçınmalısınız. Ardından günde birkaç kez 15-20 dakika buz uygulayın. Son olarak, gerektiğinde bantlama, atel, bandaj, koruyucu dizlik ve alçı gibi destek araçlarını kullanın.

 • Evde Diz Kapağı Ağrısı Nasıl Geçer?

Evde diz kapağı ağrısını hafifletmenin birçok yolu vardır. Bu yöntemler arasında elma sirkesi, zencefil yağı, zeytinyağı, soğuk kompres, hardal yağı, kereviz yoğurdu, hindistancevizi yağı, kuşburnu çayı ve çınar yaprağı yer alır.

 • Ani Gelişen Diz Ağrısının Sebebi Nedir?

Altta yatan bir neden olmadan diz ağrısı oluşmaz. Vücudun diz bölgesindeki bir bağ veya kıkırdağın yırtılması sonucu ağrı oluşabilir. Bunun dışında artrit, gut ve bazı enfeksiyonlar ani diz ağrısına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Diz ağrısı için hangi doktora gitmeliyim?

Diz ağrısı için başvurabileceğiniz iki farklı doktor vardır. Bunlar ortopedi ve travmatoloji uzmanlarıdır. Diziniz bir yaralanma nedeniyle ağrıyorsa, bir travmatoloji uzmanına başvurmanızı öneririz. Normal ağrı durumunda ortopedi bölümündeki uzmanlarla iletişime geçebilirsiniz.

Diz ağrısına ne iyi gelir

Diz ağrısına ne iyi gelir

Hangi vitamin eksikliği diz ağrısına neden olur?

Yapılan araştırmalara göre D vitamini eksikliği olan pek çok kişide ileri derecede kireçlenme sorunu var. Diz kireçlenmesi diz ağrısının en yaygın nedeni olarak da bilinmektedir.

Diz Ağrıları Neden Olur? Uzman Görüşü

Ne Tür Diz Ağrıları Kireçlenme Olduğunu Gösterir?

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.