Doğumdan Sonra Plasenta Kalması Neden Olur?

24.02.2023
Doğumdan Sonra Plasenta Kalması Neden Olur?

Doğumdan sonra plasenta kalması durumu her doğumda olacak bir problem değildir. Doğumların yaklaşık olarak %2’lik kısmında bu olay görülmektedir.  Doğum gerçekleşmiş ve hala bebeğin eşi çıkmamış ise bu duruma bebeğin eşinin içeride kalması durumu denilmektedir. En geç ise yarım saat içerisinde ayrılması gerekmektedir.

Doğum Sonrasında Rahimde Parça Kalır mı?

Dogum Sonrasinda Rahimde Parca Kalir mi

İlk gebeliğinde doğumdan sonra plasenta kalması durumunu yaşayan bayanların ikinci doğumlarında bu olayla karşılaşma oranı 2 kat fazladır. Peki bu durum nasıl anlaşılır diye soracak olursanız, doğumdan sonra devam eden bir ateşiniz var ise, vajinal akıntı da kötü koku mevcut ise, karın ağrınız var ve rahimde gevşeklik durumu var ise bu bebeğin eşinin kaldığının belirtilerindendir. Yapılacak olan ultrasonografilerde bebeğin eşinin kalıp kalmadığına dair görüntü alınabilmektedir. Tedavisi olan bir durumdur ve tedavi yöntemi olarak aletle rahim içinde temizleme yapılır ve antibiyotik kullanımı verilmektedir. Eşin rahimde kalması durumunun fark edilemediği ve müdahale edilemediği durumlarda annenin sağlığı açısından olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

 

Enfeksiyon riskinin artması ve hayati kayıplara sebebiyet verilebilmesi açısından doğumdan sonra ateşlenme problemlerinin devam ettiği ve vajinal akıntısında kötü kokular yaşayan bayanların mutlaka bir uzmana görünmelerinde fayda vardır. Plasentanın alınmaması durumunda rahmin kas dokusunda ilerleme olacağından dolayı rahmin alınması durumları ile de karşı karşıya kalınabilinmektedir.  Plasenta hamilelik sürecinde oluşan bir organ olup geçici bir organ görevindedir. Bayanlarda gebelikleri boyunca bebeği ile anne arasında hayati görevleri de yerine getirmektedir. Doğum gerçekleştikten sonra ise plasenta kendiliğinden 30 dakika içinde ayrılır ayrılmadığı tespit edildiğinde ise müdahale edilip alınmaktadır.

 

Çok sık rastlanılan durumlar ise doğumların prematüre olduğu durumlarda, göbek kordonunun ince olması durumunda ve kordon çekiminin kopması durumlarında sıkça rastlanılmaktadır. Plasenta doğumdan sonra kendiliğinden ayrılmadığında annede kanama başlamaktadır ve müdahale edilip plasentanın vakit kaybedilmeden alınması gerekilmektedir.

Doğumdan sonra plasenta kalması durumu doğum yapan bayanların fark edebileceği belirtiler vermektedir. Kanamaları devam eden , ateş problemlerinde azalma olmayan ve vajinal akıntılarında kötü kokular ile karşılaşan bayanların mutlaka bir kontrol edilmek üzeri hastaneye gitmelerinde yarar olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.