Elbise Altına Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Kadınlar için bazı durumlarda elbise altına ayakkabı seçimi oldukça zorlu bir süreç olabiliyor. Bu yazımızda hangi çeşit elbisenin altına ne tür ayakkabı seçilmeli bu konuda fikirler vereceğiz. Elbiseni altına ayakkabı seçiminde zorlanan kadınlara öneriler sunuyoruz.

08.06.2023
Elbise Altına Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Kadınlar için bazen elbise altına ayakkabı seçimi öyle kolay olmuyor. Özellikle özel davetlerde elbisenin altına hangi ayakkabıyı giysem diye kara kara düşünürüz. Kadınlar, erkeklere göre daha fazla seçeneğine sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda ortaya çıkan yeni trendlerle karşı karşıya kalıyorlar. Güzel bir elbise altına doğru ayakkabıyı bulmaya çalışırken zorlanabiliyorlar.

Arkadaşlarımızla buluşmaya gidince, tatil yaparken, özel bir davete giderken, yakın arkadaş düğününde veya flörtümüzle güzel bir aksam yemeği için kıyafetine uygun ayakkabı seçimi önemlidir. Bir kombinde ayakkabı seçimimiz de çok önemlidir. Birçok kadına elbise ile birlikte ayakkabı seçimi zor gelebilir.

Bu yazımızda ayakkabı seçiminde dikkat etmemiz gereken püf noktalara değineceğiz. Elbise altına ayakkabı seçiminde zorlananlara tüyolar vermeye çalışacağız.

Sade Kıyafet Altına Göz Alıcı Ayakkabı Seçin

Örneğin koyu renkli bir elbise (siyah, kahverengi) seçtiyseniz kırmızı bir topuklu ayakkabı seçerek hoş bir görüntü oluşturabilirsiniz. Ya da kırmızı bir elbisenin altına mor renkli bir Stiletto giymek hem cesaret ister hem de üstün bir moda anlayışı gerektirir.

Elbise altına ayakkabı seçimi

Elbise altına ayakkabı seçimi

Ortamlara göre ayakkabı ve kıyafet seçimi yapmak gerektiği asla unutulmamalıdır. Cenazeye giderken kırmızı elbise ve mor ayakkabı tercihi oldukça yanlış bir tercih olacaktır. Bununla beraber gündüz gidilen bir bahçe partisine stiletto ile gitmek de “dam üstünde saksağan modeli” olacaktır. Kendinizi gülünç duruma düşürmenizin yanında düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilme ihtimaliniz de fazlasıyla artacaktır.

İlginizi Çekebilir: Bordo Ruj Makyajı Ne Zaman Yapılır?

Elbise altına ayakkabı seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken ilk öncelik, elbisenizi giymeyi planladığınız durumdur. Resmi bir etkinliğe mi gidiyorsunuz yoksa arkadaşlarla sıradan bir akşam yemeği mi? Bu durum ayakkabı seçimini etkileyecektir. Örneğin, burnu açık bir stiletto ayakkabı alışveriş merkezine alışveriş gezisi için örgü elbisenize pek yakışmaz.

Her şey doğru etkinlik türü için elbisenizle ayakkabılarınızı eşleştirmekle ilgilidir. Genel bir kanı vardır; burnu açık bir ayakkabı, resmi bir elbise ile her zaman harika görünür. Ayrıca bu tür ayakkabılar gündelik giyim için de tercih edilebilir.

Elbise Uzunluğuna Göre Ayakkabı Seçin

Elbise altına ayakkabı seçerken giyeceğiniz elbisenin uzunluğu da önemli bir faktördür. Mükemmel bir çift ayakkabı seçmeden önce elbisenizin uzunluğunu da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Örneğin, resmi bir davete katılacaksanız, topuklu, burnu açık bir ayakkabı seçmeniz daha iyi olur.

Topuk, elbisenizin uzun parçalarına takılmanızı önlemek için ihtiyacınız olan etken olacaktır. Ancak, zaten uzunsanız ve kokteyl elbisesi giymeye karar verirseniz, şık, düz bir ayakkabı yeterli olacaktır.

 Mesela pembe turuncu renkleri içinde barındıran bir elbise tercih ediyorsanız, ayakkabınız koyu turuncu olabilir. Tepeden tırnağa aynı renk boğucu olabileceğinden tonlarda farklılıklar yapabilirsiniz. Kıyafetine uygun ayakkabı seçimi yapmak güzel görünmenin anahtarıdır.

Topuk Seçimleri

Özel günlerde elbisenin altına ayakkabı

Özel günlerde elbisenin altına ayakkabı

Boyu kısa olan ve uzun görünmesini isteyen kadınlar stiletto ayakkabı tercih etmeliler. Stiletto ayakkabılar bacak boyunun daha uzun görünmesini sağlar ve çekici bir görünüm kazandırır. Ayakları büyük olan kadınlar oval yada kare topuklar tercih etmelidirler. Sivri topuklu ayakkabılar ayağınızı daha büyük göstereceğinden bu tercihten kaçınmalısınız.

Günlük ve sıradan olduğunu düşündüğünüz kıyafetleri daha hareketli göstermek istiyorsanız rahat kıyafetleriniz ile topuklu ayakkabı giymeyi tercih edin. Kıyafetinize uygun ayakkabı seçimi görünüşünüze hava katacaktır. Resmi yerlerde seksi yada bantlı ayakkabı tercih etmekten kaçının. Bu tarz ortamlarda topuğunuzun orta boy olması ve burnu kapalı olması sizin için idealdir.

Günlük Elbise Altına Ayakkabı Seçimi

Günlük kıyafetlerde mevsimine göre ayakkabı seçmek, ayak sağlığı açısından önemlidir. Hava durumunu dikkate aldığınızdan emin olun. Yağmurda yanları açık ayakkabı, sandalet veya sıcak yaz sezonunda elbisenizle diz boyu çizmeler giymezsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kadınlar İçin Kar Kıyafetleri

Ayakkabılarınızın rengi söz konusu olduğunda, üç farklı seçeneğiniz vardır. Ayakkabılarınızı elbisenizle tam olarak eşleştirebilir, ayakkabılarınızı elbisenizle tamamlayabilir veya daha cesur, modaya uygun bir görünüm için tam bir kontrast elde edebilirsiniz.

Elbise ve Ayakkabı Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Hem ayakkabılarınızın rengi hem elbisenizin rengini tam tonuyla eşleştirmek eski modadır. Eski moda bir görünüm olarak kabul edilir. Ancak, sadece kontrast renkte aksesuarlar seçerek bu kombini tamamlayan bir el çantası seçerek modernize edilebilir. Yine de kuralın bir istisnası var. Siyah stiletto ayakkabı veya topuklu siyah botlarınızı tercih edecekseniz, küçük siyah elbiseniz daha çarpıcı görünecektir.

Özel günler için elbise ile ayakkabı seçimi

Özel günler için elbise ile ayakkabı seçimi

Tamamlayan Renkleri Seçin

Ayakkabılarınızın ve elbisenizin birbirini tamamlamasını istiyorsanız, elbise altına ayakkabı seçimi için önce elbisenize uzun ve sert bir şekilde bakmanız gerekir. Sadece bir renkse, o renk tonuna sahip çok renkli bir ayakkabı tercih edebilirsiniz. Ya da elbiseniz birden fazla renge sahipse, altına elbisenin üzerinde eşleşen gölgeyi alması için bunlardan birinde bir ayakkabı seçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kimsenin Bilmediği Güzellik Sırları

Resmi günler için gümüş, altın, siyah, ten rengi ve fildişi ayakkabılar, rengi ne olursa olsun neredeyse her zaman bir elbiseyi tamamlar. Aynısı gündelik giyim için de geçerlidir.

Ayakkabı altına ayakkabı seçimi yapmakta zorlananlar için fikirler vermeye çalıştık. Umarız sizin için faydalı bilgiler verdik.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.