Elektrikli Araçların Menzilini Arttırmak İçin 10 İpucu

23.03.2022
Elektrikli Araçların Menzilini Arttırmak İçin 10 İpucu

Fizik kuralları gereği menzili arttırmak için uygulamaya geçireceğiniz ipuçlarının bazıları konvansiyonel fosil yakıtlı araçlarda yaptıklarımıza benzese de daha önce hiç denemediğiniz elektrikli araçlar için uygulamanız gereken özgün ve teknolojik ipuçları da var. Sizin için en iyi menzili sağlayan unsur şüphesiz hangi markanın hangi özellikteki modelini kullandığınıza göre değişir ancak ne olursa olsun işinize yarayacak on adet ipucu burada mevcut.

 

 

1- Veri Biriktirmek ve Analiz Etmek

Günümüzde elektrikli otomobiller istisnasız gelişmiş araç içi veri toplama donanımına sahiptir ve anlık olarak toplanan bu veriler araç içi bilgisayarda analiz edilerek kullanıcı arayüzüne aktarılır. Fosil yakıtlı araçlardaki gibi herhangi ilkel bir şamandıra sistem bulunmadığından elektrikli araç verileri en doğru şekilde size iletilir. Bu nedenle aracın size sunduğu doğru verileri isterseniz dışarıdan kendi tuttuğunuz verilerle de kıyaslayarak analiz edebiliri ona göre sizin için en uygun sürüş değerlerine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, elektrikli otomobiller için geliştirilen üçüncü parti yazılımlar sayesinde anlık olarak aracınızın verileriyle hava, trafik, güzergah seçimi ve şarj dahil olmak üzere sürüşünüze etki eden hemen hemen tüm faktörleri, performansı ve verimliliği arttırmak için beraber inceleyebiliyorsunuz.

 

 

2- Sürüş Modlarını ve Ayarlamalarını Öğrenmek, Kullanmak

Günümüzde tüm elektrikli otomobillerin sürüş dinamiklerini tek bir düğme ile değiştirilebiliyor ve kendi stilinize uygun hale getirebiliyorsunuz. İsterseniz performanslı ve yüksek ivmelenmeli, isterseniz enerji tasarrufunu maksimum seviyeye getirebileceğiniz, rejeneratif frenleme sayesinde bataryanıza katkıda bulunabileceğiniz modlar mevcut. 2016 model Nissan Leaf’in sürüş modlarında yokuş aşağı iniş modu bile düşünülmüş. Yokuş aşağı inerken aracınızla maksimum enerji tasarrufu yapabiliyorsunuz.

Kısacası sürüş modları aracınıza boşuna eklenen bir donanım değil, onları amacına uygun olarak kullanmakta fayda var.

 

 

3- Bataryanıza Nazik Davranın

Zaman ve kullanım şartlarına bağlı olarak batarya denilen aygıt elinize geçen her bataryalı alette olduğu gibi elektrikli otomobillerde ve araçlarda da zamanla kapasitesini kaybediyor. Tabii bu kapasite düşme oranı elektrikli otomobillerde, cep telefonunuza göre daha profesyonel düşünülerek en az etkileneceğiniz şekilde ve daha geç zamanda gerçekleşiyor. Ancak prensipte bir kayıp durumu mevcut. Gardımızı ona göre almalı ve en önemli yol arkadaşımız olan bataryamızın talimatlara göre kullanmalı, yormamalıyız.

Örneğin, bir Tesla Model S’in batarya kapasitesi dört yıl sonunda %10 civarında düşmektedir (talimatlara uygun kullanım sonucunda, eğer uymazsanız daha yüksek oranda düşebilir)

Performanslı kullanıp kullanmama, şarja takma düzeni, hava sıcaklıkları gibi etkenler bataryanızın ömrünü kısaltan unsurlar. Elektrikli otomobilimiz genellike bizi A noktasından B noktasına en çevreci, tasarruflu ve güvenli götürmek için imal edilen makinalar. Yüksek hızlara çıkabiliyorlar ancak bataryaların zarar görmemesi için yazılımlarla hız kısıtlaması yapılabiliyor.

 

 

4- Ani Hızlanmalardan Kaçının

Vakit ne kadar nakitse, elektrikli otomobiller için o kadar elektrik demektir. Ani hızlanmalarınızda motor, bataryanızdan çok daha fazla elektrik çekimine sebep olacağı için hem batarya ömrünüzü kısaltmış olacaksınız hem de çok daha hızlı bir şekilde bataryanızı deşarj edeceksiniz.

Ani hızlanmalar yerine, kademeli olarak hızlanma yolunu seçerseniz -özellikle dur-kalk trafik zamanlarında- tasarruf etmiş olursunuz.

 

 

5- Ayağınızı Gazdan Çekerek Rejen’i Devreye Sokun

Ani hızlanmalardan kaçındık dolayısıyla ani hızlanma sonrası trafikte fren yapmaktan da kaçınmış oluyoruz. Elektrikli otomobillerin rejeneratif motor frenlemesi sistemlerinden -eğer rejen modundaysanız- dolayı ayağınızı gazdan çektiğiniz anda enerji geri kazanımı başlar. Bu da menzilinize artı olarak yansıyan bir unsurdur. Özellikle trafik şartlarında Rejen’in hatrı sayılır miktarda faydasını göreceksiniz.

 

 

6- İklim Kontrolü (Isıtma-Soğutma)

Bu konuda çok etkili bir çare günümüz şartlarında olmasa da, yazın serinlemek kışın ise ısınmak en doğal ihtiyaçlarımız ve son teknoloji ürünü elektrikli otomobillerimizde bu donanımlar olmazsa olmaz. Ancak konforumuz için kullandığımız bu donanımlar bataryamıza büyük yük bindirmekte ve güç harcamakta dolayısıyla menzilimize eksi olarak yansımakta.

Klima ve kalorifer gibi iklimlendirme donanımları ciddi güç sarfiyatına neden olan unsurlardır. Çözüm olarak ise yola çıkmadan önce hava durumunu kontrol etmeli, havanın yumuşak olduğu saatlerde yola çıkmalı veya hava durumuna göre -eğer tasarruf etmek istiyorsak- giyinmelisiniz.

 

 

7- Bakım

Elektrikli otomobillerin, konvansiyonel (içten yanmalı, fosil yakıtlı) otomobillere göre en iyi yanlarından bir tanesi de farkedilir biçimde az olan bakım giderleridir. Karmaşık aktarma, yağlama ve soğutma gibi sistemler yoktur, bu nedenle bakım da yoktur. Ancak lastik basınçlarını ayarlama (menzil için direkt etkilidir), silecek suyunu doldurma veya opsiyonel bazı bakımları yaptırmak yararınıza olacaktır.

 

 

8- Doğru Rotayı Belirleyin

İçinde yaşadığımız dönemde dünyamıza, çevremize, yol durumuna ve benzeri günlük yaşantımıza doğrudan etki eden çoğu şeyin bilgisini önceden edinebiliyoruz ve duruma göre kendimizi ayarlıyoruz. Bu imkanlardan yararlanmak kişilerin görevleri arasındadır. Eğer her zaman gittiğiniz yoldan giderek trafiğe takılacaksanız elinizdeki imkanlardan yararlanarak trafiksiz ve daha kısa zamanda sizi istediğiniz noktaya ulaştıracak alternatif güzergahı seçebilirsiniz. Bu durum menzilinize olumlu katkıda bulunacaktır.

 

 

9- Hafif Olmaya Çalışın

Konvansiyonelinden, elektriklisine, jet yakıtlısından borla çalışanına tüm araçlar ağırlık arttıkça daha çok enerji harcarlar. Bu nedenle taşıdığınız farazi ağırlıklardan kurtulun. Ağırlıklardan kurtulmak farkedilir biçimde menzilinize olumlu etki yaratacaktır.

 

 

10- Cesur Olun (Uzun Yol)

Günümüzün altyapı koşullarında elektrikli otomobil sahibi olmak çoğu ülkede zor bir iştir. En yakın şarj istasyonunu, menzil değerlerinizi ve üstte belirtilen birçok şeyi aklınızdan çıkarmamalısınız. Stratejinizi belirleyin ve ona göre uzun yollara çıkın.

 

Unutmayın, sizi özel yapan birşey var. Geleceğin teknolojisinin içindesiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.