En Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı? Evde İdrar Testi En Erken Ne Zaman Yapılır?

Bu yazımızda doğru sonuç için en erken gebelik testi ne zaman yapılmalı sorusuna cevap arıyoruz. Erken gebelik testi ne zaman yapılır kadınlar kulübü üye yorumlarını derledik. Evde idrar ile gebelik testinin doğru sonuç vermesi için testin ne zaman yapılacağını öğreniyoruz. Gebelik için idrar testi ne zaman yapılmalı? İlişkiden ne zaman sonra yapılır? Test pozitif çıkarsa ne yapmalıyız? Bunların cevaplarını kadınlar kulübünden derledik.

21.07.2023
En Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı? Evde İdrar Testi En Erken Ne Zaman Yapılır?

Bu sayfamızda en erken gebelik testi ne zaman yapılmalı sorusunun cevabını arıyoruz. En doğru sonuç için erken gebelik testi ne zaman yapılır kadınlar kulübü üyelerinin yorumlarının derlemesi ile birlikteyiz. Bu yazımızda gebelik testinin doğru sonuç vermesi için en uygun zamanı öğreneceğiz. Gebelik için idrar testi ne zaman yapılmalı? Gebelik testi korunmasız ilişkiden ne zaman sonra yapılır? Test pozitif çıkarsa ne yapılmalıdır? Bu gibi soruların yanıtlarını arıyoruz.

Gebelik Testi İçin İdrar Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Bazı acemi kadınlar hamilelik testi için erken davranabiliyor. Bu da testin doğru çıkmasına engel olabiliyor. Hamilelik testi yapmak için en iyi zaman, adet gecikmesinin ilk günü olarak bilinir. Adetinizin geciktiğini anladığınız zaman gebelik testi yapılabilir. Emin olmak için birkaç gün sonra da yapılabilir. Bazı hamilelik testleri adet gecikmesinden önce pozitif sonuç verebilir. Ancak bunun garantisi yoktur.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik testleri, İnsan Koryonik Gonadotropini (hCG) ölçtüğü için korunmasız ilişkiden hemen sonra doğru sonuç vermez. Bu, yalnızca döllenmiş yumurtanın rahme implant edilmesinden sonra üretilen bir hormondur. İlişkiden sonra sperm ve yumurtanın buluşması birkaç gün alabilir. Ardından, bir embriyonun rahme implant olması yaklaşık altı gün daha sürer.

evde en erken gebelik testi ne zaman yapılır

evde en erken gebelik testi ne zaman yapılır

Yani implantasyon, cinsel ilişki veya doğurganlık tedavisinden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşebilir. Embriyo implant edildikten sonra vücut hCG üretmeye başlar ve hCG seviyeniz sonraki sekiz ila 11 hafta boyunca yükselmeye devam eder. İlk başta hormonun miktarı bir idrar testinin tespit etmesi için çok düşük olabilir. İmplantasyondan sonra seviyelerin bir testin onları tespit etmesi için yeterince yüksek olması bir hafta sürebilir .

Adet Düzensizliği Sonrası En Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Belki adetiniz düzensizdir veya adet döngünüzü takip etmediğiniz için bir sonraki adetinizin ne zaman başlaması gerektiğini bilmiyorsunuzdur. Bu durumda, korunmasız cinsel ilişkiden 3 hafta sonra test yaparsanız, testiniz büyük olasılıkla doğru olacaktır .

Semptomlar hamilelik testini de tetikleyebilir. Çoğu kadın, adet gecikmesinden sonraki ilk birkaç haftada hamilelik belirtileri göstermez. Ancak bazı kadınlar mide bulantısı (özellikle sabahları), yemekten tiksinme, göğüs ağrısı ve yorgunluk gibi semptomlar yaşayabilir.

Semptomlar ve zamanlamaları ile ilgili detaylı bilgi almak için Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gebelik Testleri Ne Kadar Doğru Sonucu Verir?

Evde gebelik testleri, negatif olduğunda yaklaşık %95 oranında doğru sonucu verir. Son araştırmalar adet gecikmesinden bir hafta veya daha uzun süre sonra yapılan idrar testlerinde %5 civarında yanlış negatif sonuçların mümkün olduğunu göstermektedir. Hem pahalı gebelik testleri, hem de daha ucuz olanları, beklenen bir adet zamanında yapılırsa eşit derecede doğru sonuç verir.

Gebelik testi ne zaman yapılmalı kadınlar kulübü

Gebelik testi ne zaman yapılmalı kadınlar kulübü

Pahalı testler en doğru sonucu verir diye bir kural yoktur. Ancak, pahalı testlerden bazıları biraz daha hassastır. Beklenen bir adetten beş gün öncesine kadar hamileliği ortaya çıkardıklarını iddia ediyorlar. Bu mümkün olsa bile gebelik testi sonucu, hCG seviyelerinizin ne kadar hızlı yükseldiğine bağlıdır. Testiniz negatif çıkarsa, adet görmeniz gereken gün tekrar test yapmalısınız.

İlgili Yazı: Evde Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Ek olarak, kadınların yaklaşık %10’unda olumlu bir sonuç almak için adet gecikmesinden sonra birkaç günden bir haftaya kadar beklemeleri gerekecektir. Bunun nedeni, döngülerinde daha sonra yumurtlamalarıdır. Bu da embriyonun daha sonra implant olması ve hCG seviyelerinin daha sonra yükselmesi anlamına gelir.

Gebelik Testim Pozitif Olursa Ne Yapmalıyım?

Blastosist (olgunlaşmış bir embriyonun adı) implante olmaya başlarsa ancak uterusta tam olarak implante olmazsa yanlış pozitifler olabilir. Bu, hamilelik olmamasına rağmen hCG düzeylerinin evde yapılan hamilelik testinin tespit edebileceği kadar yükselmesine neden olabilir. Buna kimyasal gebelik halk arasında yalancı gebelik de denir.

Yalancı gebelik geçirdiyseniz adetiniz birkaç gün veya bir hafta gecikebilir. Doktorunuz hCG düzeylerini ölçmek için kanınızı da test edebilir. Çok düşükse, kimyasal gebelik olasılığı yüksektir. Bazı ilaçlar veya yeni bir kürtaj da yanlış pozitif gebelik testine neden olabilir.

erken gebelik testi ne zaman yapılır

erken gebelik testi ne zaman yapılır

Evde gebelik testiniz pozitif çıkarsa, en kısa zamanda doktorunuzdan randevu almalısınız. Doktorunuz gebeliğinizi bir kan testi ile doğrulayacaktır. Ayrıca, hamileliğinizin uygulanabilirliğini doğrulamak için altı ila yedi haftada bir ultrason yapabilirler.

Gerçekten hamileyseniz, doktorunuz size nasıl devam edeceğiniz konusunda yol gösterebilir. Hamileliğinizin erkenden tıbbi olarak onaylanması, ihtiyacınız olan sağlık bakımını mümkün olan en kısa sürede almanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Hamileyken Adet Olunur Mu?

Bu sayfamızda evde en erken gebelik testi ne zaman yapılır kadınlar kulübü platformundan derlediğimiz kullanıcı yorumlarına göre cevapları aldık. Gebelik testi ne zaman yapılmalı kadınlar kulübü üyelerinden öğrendik. Umarız aradığınız soruların cevaplarını bulabildiniz. Hamilelikle ilgili daha fazla bilgiyi Güldane “Hamilelik” kategorisinde bulabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.