Gece Dizlerin Ağrıması Neden Olur? Gece Diz Ağrısı İçin Ne İyi Gelir?

27.04.2022
Gece Dizlerin Ağrıması Neden Olur? Gece Diz Ağrısı İçin Ne İyi Gelir?

Gece boyunca dizlerin ağrıması çok sık tekrarlanabilir. Yorgun ve aşırı şekilde kendinizi halsiz hissedebilirsiniz.

Gece diz ağrısını daha da aşağıya çekebilmeniz adına  doğal çözüm yöntemleri en iyi fikirlerden biri olacaktır. Sıcak kompres yaparak ağrının azaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Gece diz ağrısı, farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Daha çok sinirlerden kaynaklı olabiliyor. Gece daha çok diz ağrısı ortaya çıkıyor. Ağrı, hafif ve sürekli olarak kendisini tekrarlayabilir. Bazı zamanlarda dizlerinizde beliren ağrı geceleri dayanamamanıza yol açabilir. Uyuyamaz ve uyku sorunu çekmeye başlayabilirsiniz.

 

Geceleri Diz Ağrısı Sebepleri ve Diz Ağrısı Tedavisi

Sıcak su torbası, ağrının daha hafiflemesine yol açar. Sıcak su kompresi yaparak kan dolaşımınızın daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal gibi bazı bitkilerin tedavi edici özelliği bulunuyor. Ağrı kesici özelliklere sahip olduğundan dolayı rahat edebilirsiniz.

diz bağları

Gece Diz Ağrısı Neden Olur?

Eklem ağrıları ve diz ağrısı en sık görülen ağrılardan birisidir. Ağrının ortadan kaldırılması için yürüyüş yapmak iyi bir yol olacaktır.

Eklemlerin şişmesi gibi bazı sorunların yaşanmasına neden olabilir. Gece diz ağrısının görülmesinin bir başka nedeni ise uyku pozisyonu olduğu söylenebilir. Uyku duruş pozisyonu eklem ağrılarının yaşanmasına neden olabilir.

Osteoartrit

osteoartrit

Osteoartrit, gece yattığınızda ani şekilde giren saplantılı ağrılara dönüşebilir.

Gece sık şekilde görülen bu tür ağrıların sebebi Osteoartrit ile ilgilidir diyebiliriz.

Osteoartrit hastalığına yakalanan kişilerin büyük bir çoğunluğu gece diz ağrısıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Gece diz ağrısında görülen ağrı, kesik kesik şeklindedir. Hastalığın daha fazla ilerlenmesi durumunda ise ağrının şiddeti artmaya başlayacaktır. Osteoatrit belirtileri arasında ise şunlar yer alıyor.

 • Eklemlerde hassasiyet oluşması, dokunduramamak
 • Eklem iltihabının yaşanması
 • Esneklik kaybının görülmesi
 • Serbest hareket etmede zorluk çekmek

Romatoid Artrit (Eklem İltihabı)

romatoid artrit 1

Romatoid Artrit, eklemlerde görülen bir hastalık türüdür. Bu tür hastalığa yakalanan kişilerde gece diz ağrısı yaşanıyor. Bu hastalığa yakalananların %30’u, uykudan uyandıran eklem ağrıları yüzünden olmaktadır.

Gut

Gut hastalığının en belirgin özelliği zonklayıcı olmasıdır. Ayak baş parmağını etkilemektedir. Sadece baş parmak değil aynı zamanda eklemlerinde etkilenmesine yol açıyor.

Bileklerde ve dirseklerde ağrı durumu yaşanabilir. Ağrı, aniden çokça gelebilir.

Hiçbir şey yokken birden ağrıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Gut hastalığına yakalanan kişilerde ağrı gece yarısında başlayarak sabah 8’e kadar sürmektedir. Gut belirtileri içerisinde;

 • Üşüme ve ateş
 • Eklemlerde kızarıklık ve şişme olması
 • Şiddetli ağrının görülmesi

Yıpranma ve Aşınma

Diz eklemlerinin yıpranması, gece ağrıların yaşanmasına yol açar. Diz ağrılarını kabullenmeyerek ilk iş olarak bir uzman doktora başvurmanız gerekir. Mutlaka tedavinin yapılmasını sağlamanız gerekiyor.

Fibromiyalji

Doku, eklem ve vücut kaslarında meydana gelen ağrı, Fibromiyalji olarak ifade edilebilir. Yaygın şekilde görülen ağrı türüdür. Halsizlik ve yorgunluk hissiyatının oluşmasına neden olur.

Geceleri ağrılarda artış çok fazla olmaktadır. Uykusuzluğa sebebiyet verir.

Uykusuzluğun olmasıyla depresyona yol açar. Fibromiyalji belirtileri nelerdir diye soruyorsanız;

 • Aşırı halsizlik
 • Baş ağrısının çok fazla olması
 • Huzursuz ve bağırsak sendromunun görülmesi

Tendonit

Dizin hem alt hem de üst kısmında görülür. Aşırı kilolarda daha çok ağrı ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda yaşlı ve sık sık spor yapan kişileri de etkileyebilmektedir.

Dizim üst kısmında ağrıyı ortaya çıkartır. Gece uykudan uyandıran diz ağrısı yapabilen özelliğe sahiptir.

Yetişkinlerde Gece Diz Ağrısı

Ergen ve yetişkinlerde en az yaşlılar kadar diz ağrılarına maruz kalabiliyor. Diz ağrısı daha çok yavaş yavaş kendisini göstermektedir. Hareket ettik sıra diz ağrısında şiddet daha fazla artar.

Hareket ettikçe diz ağrısı en sık görülen vakalardan birisidir. Ön diz ağrısı belirtileri şunların olduğunu söyleyebiliriz.

 • Yüksek bir basamak çıktığınızda çıtırdama duyulması
 • Gece diz ağrısı görülmesi
 • Diz bükülünce ağrının olması
 • Fiziksel aktivite sonucunda beliren ağrılar

Gece Diz Ağrısı İçin Doğal Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Diz ağrısından kurtulmak için ne yapılmalı sorusu hemen herkesin merak ettiği konulardan birisidir. Bu ağrılardan kurtulmak adına hemen sizlerde bu yola başvurabilirsiniz.

Düzenli Egzersiz

Şiddetli ağrıların yok edilmesi için artık en iyi yollardan birisi de düzenli şekilde egzersize başvurmanız denebilir. Fiziksel egzersizler, kasların daha fazla güçlenmesini sağlayacaktır. Bu sayede dizinizin esnekliği de artmaya başlamış olacaktır. Kronik diz ağrısı çeken vatandaşlarımız bu yola başvurarak ağrılarından kurtulabilir.

Sıcak Kompres

sicak kompres 1

Sıcak su kompresi ağrıya son derece iyi gelmektedir. Uzmanlarda ağrılara karşı mutlaka sıcak kompresin yapılması gerektiğini söylemiştir. Isı kan dolaşımını hızlandıran etkiye de sahiptir.

Diz kaslarını rahatlattıktan dolayı doktorlar tarafından da tavsiye edilir.

 • Bir adet kadar sıcak su torbasını sıcak su ile doldurun.
 • Sıcak su torbanızı havluya sarın. Yaklaşık 15 dakika kadar ağrıyan bölgeye tutun.
 • Geceleri uykudan uyandıracak bir ağrınız varsa sıcak su torbasını tutabilirsiniz.

Zerdeçal

zerdecal 1

Zerdeçal, ağrı kesici özelliğe sahip faydalı bitkilerden birisidir. Genelde gut kaynaklı olarak meydana çıkan ağrılarda zerdeçalı hiç düşünmeden tüketebilirsiniz.

Dizlerin ağrı problemini dindirmeye katkı sağlar.

Osteoartrit Diz Ağrısı İçin Diğer Doğal Tedavi Yöntemleri

Jelatin

175 kişiye osteoartrit hastalığı için bir uygulama yapılmıştır. Yapılan uygulama sonrasında jelin ağrılara oldukça iyi geldiği fark edilmiştir. Günde 10 gram kadar jelatinin sertleşme ve ağrı konusunda iyileştirici özelliğe sahip olduğu tespit edilmiştir.

Susam

Standart ilaç tedavisi ile susam takviyesini de yapabilirsiniz. Bu sayede diz ağrılarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olursunuz. Çünkü susam konusunda da araştırma yapılmış ve olumlu etkisi kanıtlanmıştır.

Zencefil

zencefil

Yürüyüş sonrasında diz ağrısı çok fazla olur. Zencefil tüketen hastalarda bu ağrı, kullanmayanlara oranla daha hafiflemiştir.

Gece Diz Ağrısı Nasıl Azaltılır?

 • Yatak ve battaniyelerinizin rahat olduğuna dikkat edin.
 • Eklem ve kasları yumuşatmak adına ise duş alabilirsiniz
 • Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Daha çok geceleri uyumadan önce yapın.

Gece Diz Ağrısı Tehlikeli Mi?

Günlük yaşamınızı etkileyecek ağrılarla mutlaka başa çıkmanız gerekir. Şiddetli ve kimi zamanda bıçak saplanıyor gibi olabilir.

Böyle durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekecektir. Yeterince uyuyamama sonucunda kronik ağrılar daha şiddetli hale dönüşecektir. Diz kapağında şişmeler, şiddetli diz ağrıları,  uyku problemleri var ise doktora görünün.

Diz eklemi ile sıkıntılar çok sık olacaktır. Bir nesneyi bir başka yere koyarken bile saplantılı şekilde oluşan ağrılar yaşanabilir.

Diz ağrıları, günlük aktivitelerinizi etkilemeye neden olacak çok büyük sorunlar arasında bulunuyor.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.