Göğüs Pompası Nedir? Göğüs Pompası Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda yeni anneler için icat edilmiş göğüs pompaları hakkında bilgiler alıyoruz. Göğüs pompası ne işe yarar? Manuel göğüs pompası nasıl kullanılır? Sorularına cevap arıyoruz. Ayrıca, anne sütü sağımı ile ilgili faydalı bilgiler alacağız.

06.07.2023
Göğüs Pompası Nedir? Göğüs Pompası Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Teknoloji, günlük hayatımızı kolaylaştıran harika fırsatlar sunuyor. Bunlardan biri de yeni anneler tarafından kullanılan ve anne sütünü sağmak için oldukça faydalı bir aparat olan göğüs pompası olarak bilinir. Elektrikli ve manuel olarak kullanılan göğüs pompaları ile bebeğiniz için süt sağabilir, kapalı ortamlarda emzirme gibi dertten kurtulmuş olursunuz.

Bu yazımızda manuel göğüs pompası kullanımı ile ilgili bilgiler alıyoruz. Manuel göğüs pompası nasıl kullanılır? Göğüs pompası nedir? Ne işe yarar? Ne için kullanılır? Bunlara benzer bilgiler alacağız. Ayrıca, anne sütü sağımı ile ilgili önemli ve faydalı bilgiler alacağız.

Manuel göğüs pompası, elektrik derdi olmadan, pratik şekilde kullanılan, kadınların hayat kurtarıcısı bir alettir. Yeni annelerin elektriğe veya şarjlı bir pile ihtiyaç duymadan anne sütünü biberona elle pompalamasına olanak tanır. Böylece yer, mekan ve zaman telaşı olmadan bebekleri acıktıkları her an besleyebilirler.

Kadınların manuel göğüs pompalarını seçmelerinin en büyük nedeni, ekonomik ve kullanımı oldukça pratik oluşudur. Manuel göğüs pompaları, elektrikli pompalara nazaran daha ucuzdur. Elektrikli göğüs pompalarının fiyatları, elle çalışan göğüs pompalarına kıyasla neredeyse 3 katıdır. Bu da göğüs pompası seçerken ekonomik oluşu nedeniyle manuel olanının tercih edilmesinde rol oynar.

Göğüs Pompası Nedir? Ne İşe Yarar?

Göğüs pompası nasıl kullanılır

Göğüs pompası nasıl kullanılır

Tek dezavantajı, bebeğin emme hareketini taklit etmek için her seferinde pompayı elinizle sıkmanız gerekir. Elle kullanılmasıdır ki bu da çok önemli değildir. Öyle değil mi? Bu nedenle manuel göğüs pompaları, ara sıra süt sağanlar için en iyisidir. Anne sütünü sık sağanlar ve ekonomi konusunda tereddüt etmeyenler elektrikli göğüs pompası satın alabilir.

Ayrıca, aralıklı olarak süt sağıyor olsanız bile elektrikli pompanızın arızalanması durumunda yedek olarak manuel bir pompaya sahip olmak isteyebilirsiniz. Ya da kompakt boyutundan dolayı kısa yolculuklarda yanınıza manuel  göğüs pompası almak isteyebilirsiniz. Vücudunuz elektrikli pompaya iyi yanıt vermeyi bırakırsa, manuel bir pompa bile işe yarayabilir.

Süt sağımına başlamadan önce manuel göğüs pompasının bütün parçalarının temiz ve kuru olduğundan emin olun. Bu parçaları sıcak, sabunlu suda yıkayabilirsiniz. Ellerinizi de yıkamayı unutmayın. Ardından, kullanım kılavuzunda gösterildiği gibi pompayı bir araya getirin. Sağım için sessiz ve sakinleştirici bir yer bulun. Bebeğinizi düşünmek sütünüzü serbest bırakmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Arttıran Besinler

Sütü zamanında sağmakta güçlük çekiyorsanız, göğsünüze sıcak kompresler de kullanabilirsiniz. Düşürme refleksini uyarmak için göğüs masajı da deneyebilirsiniz.

Havanın kenarlardan dışarı sızmaması ve rahat bir süt sağımı için huni şeklindeki flanşı göğsünüzün üzerine sıkıca yerleştirin. Ardından, hafifçe sıkın. Bu, meme ucunuzdan süt çekecek bir emiş yaratacaktır. Siz pompaladıkça süt şişede toplanacaktır. Emzirirken bebeğinizin emeceği sıklıkta pompayı hafifçe sıkmaya çalışın. (Bir bebek dakikada ortalama yaklaşık 75 kez emer.)

Bir memeyi boşalttıktan sonra süt akışı duracaktır. Biberonu tamamen doldurmak için pompayı diğer memeye taşıyabilirsiniz. Sonunda, ilave süt sağmak için ilk memeye geri dönmek isteyebilirsiniz. Bazı durumlarda göğüsleri boşaltmak yerine manuel olarak az miktarda pompalamayı tercih edebilirsiniz.

Örneğin, küçük bir miktar pompalamak, göğüslerinizi emzirmeden önce süt bırakması için uyarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, çok fazla sütten sert ve şişmiş olan göğüslerinizdeki kan akışının hafifletilmesine de yardımcı olabilir.

Manuel Göğüs Pompası Nasıl Kullanılır? -Videolu Anlatım-

Video Kaynak: Youtube Welcome Baby Kanalı

Bebeğiniz yalnızca anne sütü içiyorsa ve bir aylıktan büyükse, besleme başına 85 ila 110 gram süt içmeleri gerekir. Sağılan sütü bir emzirme seansının yerini almak için kullanıyorsanız, sütünüzü sağdığınız zaman en az bu miktar kadar sağmaya çalışmalısınız. Fazlalığınız varsa gelecek beslemeler için saklayabilirsiniz.

Genel olarak her iki memeyi manuel göğüs pompası kullanarak boşaltmak yaklaşık 30 dakika sürmelidir. Bu, süt üretiminize ve sütü hızlı mı yoksa yavaş mı bırakma eğiliminde olduğunuza bağlı değişiklik gösterse de aşağı yukarı yarım saat olarak baz alabiliriz.

Sağılan sütü bebeğinize vermeden önce dört saate kadar oda sıcaklığında tutabilirsiniz. Buzdolabında dört gün, derin dondurucuda altı aya kadar saklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Emziren Anne Ne Yemeli?

Unutmayın, manuel göğüs pompası ile süt sağmaya alışmak biraz zaman alabilir. Stresli veya yıldırıcı bir deneyimse başlamak için sadece birkaç dakika pompalamayı deneyebilirsiniz. Bu, gelecekte tam pompalama seansları oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Göğüs pompası nedir ne işe yarar

Göğüs pompası nedir ne işe yarar

Anne Sütü Sağımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sağma İşlemi Ne Kadar Sürmeli? 

Manuel göğüs pompası ile süt sağımları, her göğüs için 12 – 15 dakika kadar sürmelidir. Normal değerlerden büyük bebek anneleri için  3 ila 3,5 saat ara ile sağım yapılması uygundur. Sağım süresi yine 12 ila 15 dakika arası olmalıdır. Sütünüz azsa ya da bebeğiniz emmeyi reddediyorsa, sütün devamlılığını sağlamak çok önemlidir.

Manuel Süt Pompası Günde Kaç Kez Kullanılır?

Manuel süt pompasını gün içinde en az 6 kere olmak üzere ortalama 8 kere kullanabilirsiniz. En fazla 12 defa kullanmanız önerilir. Ayrıca, anne sütünü manuel göğüs pompası ile sağmanız sütünüzün artmasında çok işe yarayacaktır. Ancak, şunu unutmayın, hiçbir pompa bebeğin annesinden çektiği süt kadar fazla süt boşaltamaz. Göğüs pompalarını ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda kullanmanızı öneririz. Evde bebeğinizi emzirirken doğal yöntemler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Süt Sağımı Kaç Saatte Bir Olmalı? Anne Sütü Ne Sıklıkla Sağılmalı?

Manuel göğüs pompası ile ne sıklıkta süt sağılması gerekir? Bu soru için cevabımız; süt sağma sıklığı için genellikle önerilen 3 saat arayla 15 – 20 dakika süreyle sağılması şeklinde olacak. Doğumdan sonraki süreçte bebeğiniz sağlıklı ve yanınızda ise emmesi iyi ise sütün sağılmasına gerek yoktur.

Doğumdan hemen sonra bebek ile annenin ten iletişimi kurmasını öneririz. Bu sebeple yeni doğum yapan annelerin bebeklerini doğal şekilde emzirmeleri gerekir.

Memede Süt Biter Mi?

Memede süt yoksa bebek emer mi? Aslında anne memesinde süt hiç bitmez. Yaratılış gereği anne vücudunda oluşan süt, boşaltılmaya başladığı andan itibaren süt yapımı işlemi yeniden başlar. Anne, ne kadar sağlıklı ve iyi beslenirse o kadar süt üretir. Konuyla ilgili Anne Sütü Nasıl Artar? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. O yazımızda anne sütünü arttıran besinlerle ilgili önemli bilgiler vermiştik.

Anne vücudu, ne kadar süt sağılırsa sağılsın aynı miktarda süt üretir. Bu da okumasını bilenler için anneliğin ne kadar kutsal bir şey olduğu anlamına gelir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.