Halsizliği Gideren Bitkiler

27.03.2022
Halsizliği Gideren Bitkiler

Hemen hemen herkes halsizlik sorunuyla karşı karşıya kalmıştır. Halsizliğin bir çok nedeni vardır. Hastalıklar, uykusuzluk, ilaçlar, psikolojik rahatsızlıklar ve mevsim değişiklikleri halsizliğe neden olur. Bu yazımızda halsizliğe iyi gelen bitkilerin neler olduğuna değineceğiz.

 

Halsizliğe İyi Gelen Bitkiler ve B12 Vitamini

Halsizliğe İyi Gelen Ginseng:

Çin alternatif tıbbında ginseng bitkisi, bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan bir şifalı bitkidir. Özellikle metobolizmayı kuvvetlendiren, vücuda direnç kazandıran ginseng halsizliğe iyi gelir. Ginseng aktarlarda ot olarak satıldığı gibi, eczanelerde de hap şeklinde satılmaktadır. Ginseng tabletlerini doktor kontrolünde almanız tavsiye edilir. Çünkü ginseng kilo almanıza yol açabilir.

 

Halsizliğe İyi Gelen Isırgan Otu:

Isırgan otu birçok hastalığın tedavisinde kullanılan mucize bir bitkidir. Özellikle metobolizma rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ısırgan otu halsizliğe de iyi gelen bir bitkidir. Isırgan otunu hazırlayabilmek için 1 avuç taze ısırgan otu yada 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ısırgan otu kullanmanız yeterlidir.

 

Halsizliğe İyi Gelen Biberiye Çayı:

Biberiye çayı kan dolaşımını hızlandıran bitkisel çayların arasında sayılabilecek bir çaydır. Kan dolaşımı hızlı olan kişiler halsizlik problemiyle uğraşmak zorunda kalmazlar. Bu yüzden biberiye çayı halsizliği ortadan kaldırmaya birebirdir. Bunların dışında karahindiba, rezene ve biberiye çayı da halsizliği ortadan kaldırmaktadır. Bu bitki çaylarından günde 2-3 fincan içtiğiniz durumda halsizlik sorununuz ortadan kalkacaktır.

 

 

Halsizliğe İyi Gelen B12 Vitamini Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlerle B12 vitamini nedir, B12 vitamini en çok hangi besinlerde bulunur, B12 vitamini eksikliğinde hangi hastalıklar görülür, B12 vitamini hangi besinler bulunur? sorularının cevaplarını paylaşacağız. B12 vitamini suda eriyen vitaminlerden bir tanesidir. Oldukça önemli bir vitamin olan B12 vitaminin eksikliğinde kişi günlük yaşamda bir çok olumsuz durum yaşar.

 

B12 Vitaminin Yararları Nedir? Bu vitamin kırmızı kan hücrelerinin üretimini sağlayan bir vitamindir. Sinir sisteminin düzenli bir şekilde çalışması konusunda da önemli bir rol oynayan B12 vitamini vücutta uzun süreler boyunca depolanan bir vitamindir. Bu vitaminin vücutta depolanma süresi 5 yıldır. B12 vitamini genellikle şu nedenlere bağlı olarak hastaya verilir:

 

Hafıza kaybı sorunu yaşayanlarda, Kansızlık problemi yaşayanlarda, Yorgunluk, bitkinler yaşayanlarda   B12 vitamini kullanılmaktadır. Yapılan başka araştırmalarda da B12 vitamininin kansere karşı koruyucu bir etkisinin olduğu saptanmıştır. B12 vitamini eksikliğinde ne olur? B12 vitaminin eksikliğinde görülen en büyük sağlık problemlerinden biri kansızlıktır. B12 vitamini eksikliği sonucu hafıza kayıpları da görülmektedir.  

 

Ellerde, ayaklarda karıncalanma, uyuşma da B12 vitamini eksikliğinde görülen sağlık sorunlarındandır. Güçsüzlük, halsizlik bu vitaminin eksikliğinde görülmektedir. B12 vitamini en çok hangi besinlerde bulunur? Bu vitamin en çok hayvansal ürünlerde görülmektedir. Kırmızı et, balık, sakatat içeriğinde en çok B12 vitamini içeren besinlerdir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.