Hamile Bayanların Regl Olması Normal mi? Gebelikte Adet

28.07.2023
Hamile Bayanların Regl Olması Normal mi? Gebelikte Adet

Hamilelik sürecinde meydana gelen kanamaların çoğunun adet kanaması olarak görülmesi anne adaylarının telaşlanmasına neden olur.

Hamilelik başlangıcından itibaren adet kanamasının kesilmesi durumu söz konusu olurken bu süreç içerisinde çeşitli kanamaların meydana gelmesi sonucunda anne adaylarının panik bir şekilde bu duruma reaksiyon gösterdiği bilinmektedir.

Gebe iken Adet Olmak Normal mi?

Hamile bayanların regl olması normal mi? şeklinde sorulacak olan bir soruya uzmanların verdiği cevaplar kanama çeşitlerine göre farklılık göstermektedir.

Öncelikle anne adayının kanama nedenlerini araştırması ve duruma müdahale edecek bir durumun ortaya çıkıp çıkmadığına karar vermesi gerekir.

Hamilelik döneminde meydana gelen kanama çeşitleri için uzman bir doktora görünülmesi şarttır.

Hamilelik ve Adet Kanaması

Kadınların bazılarında hamile kaldıktan sonraki dönemde bir ya da bir kaç defa olmak üzere adet kanaması olduğuna dair şikâyetler söz konusu olmaktadır.

Öncelikle bilinmesi gereken durumların başında hiç bir kadının hamile kaldıktan sonra adet kanaması görmeyeceğidir.

Adet görülmemesine rağmen kanamaların meydana gelmesinin pek çok sebebi olmakla birlikte bu sebeplerden biri gebeliğin başlangıç döneminde oluşan implantasyon kanamasıdır.

Bu kanama lekelenme şeklinde olup embriyonun anne rahmine yerleşmesinden dolayı oluşmaktadır. Çoğu anne adayının bu kanamayı adet kanaması ile karıştırdığı bilinmektedir.

Gebelik sürecinde meydana gelen diğer kanama şekilleri de düşük riskinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Hamilelik ve Üstüne Görme Kavramı

Hamilelik ve Adet Kanamasi

Gebeliği yeni başlamış olan anne adaylarında adet kanaması haricinde görülen bütün kanama çeşitleri üstüne görme kavramı ile nitelendirilir.

Kadınların gördüğü son adet tarihinden itibaren gebeliğinin farkına varmaması ve bir sonraki adet dönemine kadar kanamanın gelmesi durumu hamilelikten çok adetten kaynaklı olarak sanılmaktadır ve bu nedenle bu kavram ortaya çıkmıştır.

Bu kanama türünün sanılanın aksine anne adayının gebelik başlangıcında olduğuna işaret etmektedir.

Üstüne görme kavramı ile nitelendirilen bu kanama çeşidi bebeğin anne rahmine yerleşmeye çalışması sonucu oluşmaktadır. Çoğu kadının bunu adet kanaması olarak zannetmesi ve daha sonrasında gebeliğin öğrenilmesi ile devam eden bir süreci kapsamaktadır.

Üstüne Görme Kavramının Hamileliğe Etkisi

Üstüne görme kavramının getirmiş olduğu dikkatsizlik ve farkına varmama durumu anne adayının hamile olduğunu anlayamamasından kaynaklı olarak bu sürece zarar verici bazı davranışlarda bulunmasına neden olmaktadır.

Üstüne görme kavramı sonucunda embriyonun rahim yatağına yerleşmeye çalışması sonucunda adet üzerine gelen kanama adetin devam ettiği algısı oluşturur.

Bu algı sonucunda da anne adayının hamilelik sürecini etkileyen içki, sigara kullanımı ve zararlı gıda alımı gibi birçok etkiye tepkisiz bir şekilde devam ettiği görülmektedir.

Anne adayının gereğinden fazla süren adet kanaması sonucunda dikkatli olması ve adet bitiminin hemen ardından uzman bir doktora giderek kontrol edilmesi gerekir.

Hamilelik Sürecinde Adet Sanılan Kanamaların Nedenleri

Hamileliğin başlangıcında meydana gelen üstüne görme olayının ardından daha sonraki süreçlerde anne adayının kanama yaşaması gebelik riskinin yüksek olmasına işaret eder. 9 aylık bir süreç boyunca anne adayının ilk gebelik hazırlığı sonrasında kanama görmemesi gerekmektedir.

Adet kanaması olarak zannedilen ve üstüne düşülmeyen gebelik sürecinde düşük, dış gebelik, yerleşme kanaması, doğum kontrol sonrası kanama, hormonal değişiklikler ve üstüne görme kavramı kanamaların nedenleri arasında yer alır.

Gebelik sürecinin başlaması ile birlikte tam olarak 9 ay 10 günlük bir hamilelik sürecine giren anne adayının hamilelikte kanama görmesi normal bir durum olmamakla birlikte bu nedenlerin ortaya çıkabilme ihtimaline karşılık kanama gördüğü gibi uzman bir doktora görünmesi gerekir.

Hamilelikte Adet Kanaması ile Karıştırılan Diğer Kanama Çeşitleri

Hamilelik süresi boyunca her hangi bir kanamanın pek çok nedeni ve çeşidi ortaya çıkmaktadır.

Bu süreç içerisinde anne adayının kanama görmesi; rahim ağzı iltihabı, mol gebelik kanaması, rahim yırtılması, anne karnında bebeğin ölmesi, düşük tehdidi, nişan kanaması, rahim ağzında ya da vajina içerisinde yer alan kitleler, bebeğin eşiğinin rahim ağzını kapatmış olması, tam düşük kanaması, cinsel ilişkiye bağlı olarak vajina yırtılmasında meydana gelen kanama, boş gebelik kanaması, erken doğum kanaması, rahim ağzında yer alan polip, dış gebelik kanaması gibi birçok çeşide bağlı olarak değişkenlik göstermekte ve kanamanın görülmesi halinde doktora gidilmesi gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.