Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamileliğin Klasik Belirtileri, Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

İlk defa hamile kalmayı planlayan kadınlarda hamilelik belirtileri en çok merak edilen konudur. Hamile olup olmadıklarını merak içinde anlamaya çalışırken belirtilerini kendilerinde izlemeye koyulur. Bu yazıda bilinen hamilelik belirtilerini inceleyeceğiz. Klasik hamilelik semptomları nelerdir? Ayrıca, evde hamilelik testi nasıl yapılır? Başlıca bunları ele alacağız.

05.01.2023
Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamileliğin Klasik Belirtileri, Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamile olabilir misin? Kanıtı gebelik testinde. Kesin sonuç hamilelik testi olsa da hamilelik belirtileri olan bir durumdur. Ancak adet görmeden önce bile hamile olduğunuzdan şüphelenebilir veya umabilirsiniz. Gebeliğin ilk belirti ve semptomlarını ve neden ortaya çıktıklarını bilmekte fayda var.

Bu yazımızda hamileliğin belirtileri ve semptomları hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bu belirtiler sizde görülüyorsa hamile olabilirsiniz. O yüzden hamilelik testi yaptırmakta fayda vardır. Ayrıca, evde hamilelik testi nasıl yapılır sorusuna da cevap veriyoruz. Bütün bu bilgiler için yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Gebelik belirtileri

Gebelik belirtileri

Hamileliğin Belirtileri ve Semptomları

Hamileliğin erken belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Kaçırılan adet dönemi: Çocuk doğurma yıllarınızdaysanız ve rutin adet döngüsünün başlamadığı bir hafta veya daha uzun bir süre geçtiyse hamile olabilirsiniz. Geciken adet dönemi hamilelik belirtileri arasında önemli bir yer alır. Ancak, normalde de düzensiz bir adet döngünüz varsa bu yanıltıcı olabilir.
 • Hassas, şiş göğüsler: Gebeliğin erken dönemindeki hormonsal değişiklikler göğüslerinizi hassas ve ağrılı hale getirebilir. Vücudunuz hormonsal değişikliklere uyum sağlamaya çalıştığından, vücudunuz duruma alışında muhtemelen birkaç hafta sonra azalacaktır.
 • Mide bulantısı: Günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilen sabah bulantısı, genellikle hamile kaldıktan bir ila iki ay sonra başlar. Ancak bazı kadınlar mide bulantısını daha erken hissederken bazıları hiç yaşamaz. Hamilelik sırasında mide bulantısının nedeni net olmasa da hamilelik hormonları muhtemelen bir rol oynamaktadır. Her mide bulantısı belirtisi hamile olduğunu göstermez ama kusma, halk arasında da bilinen bir hamilelik belirtisidir.
 • Artan idrara çıkma: Kendinizi normalden daha sık idrara çıkarken bulabilirsiniz. Vücudunuzdaki kan miktarı hamilelik sırasında artar ve böbreklerinizin mesanenize ulaşan ekstra sıvıyı işlemesine neden olur.
 • Sürekli Yorgunluk Hali. Yorgunluk, hamileliğin belirtileri arasında da üst sıralarda yer almaktadır. Gebeliğin ilk üç ayında uykululuğa neyin neden olduğunu kimse kesin olarak bilmiyor. Bununla birlikte hamileliğin erken döneminde progesteron hormonu seviyelerinde hızlı bir artış, yorgunluğa katkıda bulunabilir.

Hamileliğin Diğer Belirtileri Nelerdir?

İlk üç aylık dönemde yaşayabileceğiniz diğer daha az belirgin hamilelik belirtileri ve semptomları şu şekildedir:

Hamilelik belirtileri nelerdir

Hamilelik belirtileri nelerdir

 • Huysuzluk: Hamileliğin erken döneminde vücudunuzdaki hormon seli sizi alışılmadık derecede duygusal ve ağlamaklı yapabilir. Ruh hali değişimleri de yaygındır.
 • Şişkinlik: Hamileliğin erken dönemindeki hormonsal değişiklikler, adet döneminin başlangıcındaki gibi şişkinlik hissetmenize neden olabilir.
 • Hafif lekelenme: Hafif lekelenme hamileliğin ilk belirtilerinden biri olabilir. İmplantasyon kanaması olarak bilinen bu durum, döllenmiş yumurtanın döllenmeden yaklaşık 10 ila 14 gün sonra rahmin iç yüzeyine tutunmasıyla meydana gelir. İmplantasyon kanaması, adet görmeyi beklediğiniz zaman civarında gerçekleşir. Ancak, tüm kadınlarda yoktur.
 • Kramplar: Bazı kadınlar hamileliğin erken döneminde hafif rahim krampları yaşarlar. Ani kramplar hamilelik belirtilerinden biridir.
 • Kabızlık: Hormonsal değişiklikler sindirim sisteminizin yavaşlamasına neden olarak kabızlığa yol açabilir.
 • Gıda tiksintileri (Bulantı): Hamileyken bazı kokulara karşı daha hassas hale gelebilir ve tat alma duyunuz değişebilir. Hamileliğin diğer birçok belirtisinde olduğu gibi bu yiyecek tercihleri ​​de hormonsal değişikliklere bağlanabilir.
 • Burun tıkanıklığı: Artan hormon seviyeleri ve kan üretimi, burnunuzdaki mukoza zarlarının şişmesine, kurumasına ve kolayca kanamasına neden olabilir. Bu, burnunuzun tıkanmasına veya akmasına neden olabilir. Her burun tıkanıklığı hamileliğin belirtisi değildir ancak hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ve diğer belirtilere maruz kalıyorsanız, burun tıkanıklığı da yaşıyorsanız siz de hamilelik belirtileri gösteriyor olabilirsiniz.

Gerçekten Hamile Misin?

Bu belirti ve semptomların çoğu hamileliğe özgü değildir. Bazıları hastalandığınızı veya adet döneminizin başlamak üzere olduğunu belirtebilir. Aynı şekilde, bu semptomların çoğunu yaşamadan da hamile kalabilirsiniz. Yine de adet görmezseniz ve yukarıdaki belirtilerden veya semptomlardan bazılarını fark ederseniz, evde gebelik testi yapın veya sağlık uzmanınıza görünün. Evde gebelik testiniz pozitifse, sağlık uzmanınızdan randevu alın. Hamileliğiniz ne kadar erken onaylanırsa, doğum öncesi bakıma o kadar erken başlayabilirsiniz.

Hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamile olduğunuzu yeni öğrendiyseniz, günlük bir doğum öncesi vitamin almaya başlayın. Prenatal vitaminler tipik olarak bebeğinizin büyümesini ve gelişimini desteklemek için folik asit ve demir gibi önemli vitamin ve mineraller içerir.

Hamilelik Erken Belirtileri

Kusmak gebelik belirtisi

Kusmak gebelik belirtisi

Bazı kadınlar hamileliğin ilk erken belirtilerini gebe kaldıktan bir veya iki hafta sonra fark etmeye başlayabilirken bazıları hamilelik belirtilerini gebe kaldıktan dört veya beş hafta sonra hissetmeye başlar. Bazı kadınlar adetleri fark edilir derecede geç olana kadar veya hatta hamileliğin daha da ilerisine kadar semptom hissetmeyebilir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ve yukarıda saydığımız hamilelik belirtileri sizde mevcutsa hamilelik testi yapmanız sizi sonuca götürecektir. Gebelik testi nasıl yapılır bilgi sahibi değilseniz aşağıdaki hamilelik testi nasıl yapılır başlıklı videoda detaylı şekilde ayrıntıları ile açıklanmıştır.

Siz de kolaylıkla evde hamilelik testi yapabilirsiniz. Hamilelik belirtileri hakkında sizlere detaylı bilgiler vermeye çalıştık lütfen bunların dışında bilgiye sahipseniz yorum kısmında yazabilir diğer kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.