Hamilelikte Bacaklara Kramp Girmesini Önleme

21.04.2022
Hamilelikte Bacaklara Kramp Girmesini Önleme

Gebe olan kadınlarda sık görülen kramp, hamileliğin iki yahut üçüncü ayında daha sık şekilde seyreder. Hamilelerde daha sık görülen bu sorun, bacak, karın, ellerde daha çok görülüyor. Her ne kadar uzmanlarda bu durumun üzerinde çok fazla araştırma yapmış olsa da, netlik kazanabilecek bir sonuca ne yazık ki ulaşamamıştır.

Gebelikte Kramplar ve Sebepleri

Ülkemizde hamile olan kadınlarda, kramp en sık görülen durumlardan birisidir. Yaygın görülebilen bir vaka olduğundan dolayı kadınların %50’si bu şikayetleri dile getirir.

Bacakta meydana gelen kramp, arka baldır bölümünde gerçekleşen ani kasılmalar sonucu ortaya çıkar.

 

Fakat ortaya atılan teorilere bakıldığı zaman bacaklara kramp girmesi, bebeğin bazı belirli sinirlere baskı yapmasından kaynaklı olduğu düşünülüyor. Doğal olarak sinirlere yapılan baskı sonucunda kan dolaşımında azalma durumu yaşanıyor.

Hamilelik döneminde neden bu kadar fazla anne adayların kramp yaşadığı düşünülürse, kimi zaman magnezyum ve kalsiyum eksikliği gibi nedenlere bağlı bir durum olduğu da görülebiliyor. Magnezyum ve kalsiyum eksikliği varsa kramp oluşması daha yaygın görülebilir. Hamilelikte bacaklara kramp girmesi sebeplere sayılabilecek daha pek çok nedenlere bağlı olabilir.

Aynı zamanda bir diğer faktörler göz önünde bulundurulduğunda alınan aşırı kilolara bağlı olarak bacak ve ayaklarda şişme meydana gelir. Bu tür şişmeler kramp faktörünü daha fazla tetiklemeye neden olur. Hamilelikte bacağa kramp görülmesi sıklıkla görülebileceğinden dolayı gün içerisinde uygulayabileceğiniz işe yarar yöntemlere başvurmanız gerekir.

Hamilelikte Bacaklara Neden Kramp Girer?

Hamileliğin çekilmez bir hal almaması adına kramp nasıl önlenebilir yöntemlerine başvurmak gerekir. Bacak ya da bazı bölümlere kramp girmesi tehlikeli bir durum olmadığından dolayı çokta endişe duymanıza gerek yoktur. Evde uygulayabileceğiniz bir takım doğal yöntemler sayesinde gün içerisinde çok sık yaşadığınız krampa çözüm üretmeniz mümkün olabilir.

Yürüyüş ve Esneme

yuruyus egzersiz hamilelikte

Hamilelikte kramp sorununu en aza indirmek adına hamilelikte yürüyüş yapmak akıllıca yöntem olabilir. 2012 senesinde uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma sonucunda gece uyumadan önce yapılan esnemenin kramp oluşmasını önlediği tespit edilmiştir. Genel olarak bu sonuçlara ulaşılmış olsada hamile bayanlar üzerinde de etkili olacağı düşünülüyor. Hamile bayanlar, uyumadan önce kaslarını esneterek krampın oluşmasını engelleyebilir. Bacaklarınıza kramp girdiği zaman ise mutlaka sert bir cisim üzerinde durmaya gayret edin. Ayak parmaklarınızı olabildiğince oynatmaya çalışın. Ayak parmaklarınızı yukarıya doğru oynatmanız bile kramp derecesini azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Düzenli bir şekilde gece yatmadan ayak ve bacaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Özellikle hamile bayanların mutlaka uzak durması gereken hareketlerden birisi de sırt üstü yere yatmak olacaktır. Hamilelikte yürüyüş yapmanız iyi gelecek bir başka yoldur. Çünkü kasların rahatlamasına yardımcı olur. Sıkışmış kaslarınız varsa rahatlamasına yol açar.

 

Buz Torbası

soğuk kompres bacak

 

Ağrıyan ve kasılan yere buz torbası tutarak soğuk kompleks yapabilirsiniz. Yapacağınız bu hareket kasılmaların azalmasını sağlayacaktır. Ağrıyı hafife indiren buz torbası, doğal olarak kasların rahatlamasına da yardımcı olur.

 

Sıcak Su Torbası

sicak kompres 5

 

Soğuk su torbasında olduğu gibi sıcak su torbası da kasların gevşemesi adına yararlı çözüm yollarıdır. Kan dolaşımını hızlandırarak daha hızlı iyileşme süreci içerisine girmenizi sağlar.

 

Epsom Tuzu

epsom tuzu

 

Çok eskiden beridir uygulanan bir başka yöntemlerden birisi de epsom tuzudur. Epsom tuzu içerisinde bulunan magnezyum, eksikliği ortadan kaldırdığı gibi kasların gevşemesine destek olur.

 • Leğen alarak içerisine ılık suyu ekleyin.
 • Ilık suyun içerisine 2 fincan epsom tuzunu ilave edin.
 • Hazırladığınız epsom tuzlu su içerisinde ayağınızı 20 dakika kadar dinlendirin.
 • Her hafta düzenli şekilde bu uygulamayı yaparak rahatlayabilirsiniz.

 

Bacaklara Masaj Yapmak

bacaklara masaj yapmak

 

Kramp girildiği zaman en sık yapılan yöntemlerden birisi bacaklara masaj yapmak diyebiliriz. Çünkü masaj yapıldığı zaman kan dolaşımı daha hızlanırken, gergin kasların gevşemesi sağlanmış olur. Masaj yaptığınız zaman, ilk başta istenmeyen ağrı oluşumu yaşanabilir. Fakat bölgeye yavaş yavaş masajı uyguladık sıra ağrıların ortadan kalktığını göreceksiniz. Masaj yapacak olan hamile bayanlar sırasıyla şu yolu deneyebilir.

 • Masaj yapacağınız bölgeye zeytinyağı sürün
 • Kasların rahatlamasını gerçekleştireceğiniz zamana kadar masaj yapmayı sürdürün.
 • Masaj işlemi bittikten sonra ılık bir havlu alarak masaj yapılan yeri sararak bekleyin.

 

Elma Sirkesi

elma sirkesi 5

 

Kramp derecesini daha aşağıya düşürmek adına elma sirkesi, en etkii yollardan birisi olmuştur. Mineral yönünden çok zengin olduğundan dolayı işe yarar olumlu sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olur. Sadece bununla sınırlı kalmayarak aynı zamanda vücutta ki sıvı dengesinin korunmasını sağlar. 2 bardak kadar yeterli olacak elma sirkenizi duş suyunuza ekleyebilirsiniz. Suyun içerisinde yaklaşık 15-20 dakika kadar oturabilirsiniz. Diğer uygulayabileceğiniz yol ise, suyun içerisine  1 yemek kaşığı elma sirkesi ve birazda balı ekleyerek içmek olacaktır.

 

Magnezyum İçeren Yiyecekler

magnezyum iceren yiyecekler

 

Magnezyum eksikliği, kramp oluşumunu tetikleyen bir durumdur. Uzman doktorlar, hamilelik süreci içerisinde kramp oluşmasını önlemek adına magnezyum oluşumunun arttırılması gerektiğini söylüyor. Kas sağlığı açısından magnezyum, son derece önemli bir ihtiyaçtır. Bu yüzden belirli bir ayarda magnezyum alımının tutulması gerekir. Magnezyum içeren besinler içerisinde muz, fasülye, avakado, soya sütü, patates ve yoğurt bulunuyor.

 

Potasyum

potasyum

 

Potasyum, kasların daha iyi şekilde çalışıp ağrıların azalmasını sağlayan elektrolit olma özelliğine sahiptir. Kalsiyum emiliminin daha fazla artmasına yol açar. Potasyumj eksikliği olduğu zaman güç kaybı daha sık görülür. Kabızlık ve kalp ritmi bozukluğuna kadar gidebilecek hastalıkları ortaya çıkartır.

 

Su İçin

su icin hamilelikte 2

 

Hamilelik dönemi içerisinde sık görülen kramp oluşumu sıvı artışına bağlı bir durumdur. Her ne kadfar böyle olsa da sıvı tüketimini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Çünkü su kas sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kan akışının normal ayarda tutulması için su içmeye özen gösterin. Suyun yanı sıra bol miktarda meyve sebze tüketiminin de yapılması gerekiyor.

Şekerkamışı Şurubu

sekerkamisi surubu

Hamile bayanlarda meydana gelen kramp ağrısını hafifleten etkili içeriğe sahiptir. Şekerkamışı şurubu, potasyum yönünden zengindir. Bu sayede postasyum ihtiyacının karşılanmasına yol açar. Bir bardak sütün içerisine bir iki damla kadar şurubu ekleyerek içebilirsiniz.

Hamilelikte Bacak Kramplara İyi Gelen Öneriler

 • Yatmadan önce ayaklarınızı mutlaka esnetin
 • Uzun saat boyunca ayakta durmaktan ya da oturmaktan kaçının
 • Otururken ayaklarınızı yüksekte tutmaya dikkat edin
 • Rahat ayakkabılar giymeye gayret edin
 • KIahve tüketimini aza indirin. Çünkü çok sık kahve tüketimi yaparsanız sıvı kaybına yol açar
 • Tüm bunlar işe yaramaz ise, uzman bir doktora görünün.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.