Karın Germe Ameliyatı Riskli mi? Riskleri Nelerdir?

06.02.2023
Karın Germe Ameliyatı Riskli mi? Riskleri Nelerdir?

Karın bölgesinin düzleşmesi amacıyla yapılan karın germe ameliyatı riskli mi? Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi karın germe ameliyatında da bazı olası risklerin varlığından söz etmek mümkündür. Karın germe ameliyatının oluşturduğu riskler, tamamen ihtimal dahilindedir. Her hastada bu tehlikelerin oluşacağı anlamına gelmez.

Karın germe ameliyatının oluşturduğu riskler her hastada değişiklik göstermekle birlikte, istenmeyen olası durumları engellemek için bazen ikinci bir operasyonun yapılması gerekebilir. Peki karın germe ameliyatının hasta üzerinde oluşturabileceği riskler nelerdir, inceleyelim.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi karın germe ameliyatının da hastada oluşturduğu bazı risklerden bahsedilebilir. Fakat bu risklerin oluşmaması doktorun ameliyat öncesi ve sonrasında sunduğu önerilere sadık kalmakla mümkün olabilir.

Karın germe operasyonunun hasta üzerinde ortaya çıkarabildiği bazı riskler şunlardır:

  • Yara enfeksiyonu
  • Kan birikimi
  • Kan pıhtısı
  • Vücutta sıvı birikimi
  • İstenmeyen yara izi

Karın germe ameliyatından sonra yan etkiler ve risklerden korunmak için mümkün olduğu kadar sigara içmemeye özen göstermek gerekir. Bu durum vücutta kan birikimi ve kan pıhtısı oluşumunu azaltacaktır.

Genel anestezi altında yapılan karın germe ameliyatından sonra bir gün hastanede yatılması gerekir. 1 günlük müşaade sürecinde hastanın ağrılarını azaltmak ve enfeksiyon riskinin önüne geçmek amacıyla ağrı kesici ve antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır. Hasta, taburcu edildikten sonra doktorun sunduğu önerilere bağlı kalarak karın bölgesini yorucu hareketlerden uzak durması ve gerekli kuralları mutlaka yerine getirmesi gerekir. Böylece hastanın ameliyat sonrası iyileşme süreci daha kısa ve kolay geçebilir.

 

Kimler Karın Germe Ameliyatı Olamaz?

Karın germe ameliyatı kimlere yapılmaz? Karın germe ameliyatını bazı sistemik ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin yaptırmaması önerilmektedir. Bu sistemik hastalıklar; kanama bozukluğu ve kontrole tabi olmayan şeker hastalıklarıdır.

Karın germe operasyonundan sonra, yara enfeksiyon riski yaygın görülen bir risk grubu olduğu için, günlük yaşamında aktif olarak sigara içen kişilerin bu ameliyatı olması riskli bir durum olarak kabul edilebilir.

Karın Germe Ameliyatının Zararları Nelerdir?

Günümüzde arzu edilen karın görünümüne kavuşturan Karın germe ameliyatı zararlı mı?  Karın germe ameliyatından sonra yara enfeksiyonu ve kan pıhtılaşması gibi problemler meydana gelebilir. Bunun oluşumunda kişinin düşük yaşam kalitesi, sağlıksız beslenmesi ve sigara alışkanlığı oldukça büyük bir etmendir. Buna bağlı olarak hastalarda kanama bozukluğu ve diyabet gibi hastalıklar bulunuyorsa, karın germe ameliyatı kişi üzerinde tehlikeli bir enfeksiyon riskine zemin hazırlayabilir. Aynı zamanda karın germe ameliyatı sonrası dikiş izleri, hasta üzerinde istenmeyen bir sonuç olarak ortaya çıkabilir. Hasta tüm bunları ve doktorun önerilerini dikkate alarak operasyon geçirme kararını vermelidir.

Karın Germe Ameliyatı Kalıcı Mı?

Birçok kişinin de yakından merak ettiği bir soru olarak karın germe ameliyatı kalıcı mı? Karın germe ameliyatı olanlar bir daha ikinci bir operasyon geçirmek istemeden bu sürece dahil olurlar.

Her ne kadar ameliyattan sonra hastalar istedikleri fit ve pürüzsüz bir karın görünümüne sahip olsa da sağlıklı beslenmeyip egzersiz yapmamaya devam etmesi halinde yeniden sarkma ve yağlanmalar görülebilir. Bu nedenle ikinci bir ameliyat olmamak adına karın germe operasyonundan sonra hastalar, yeme ve spor alışkanlıklarına mümkün olduğu kadar dikkat etmeleri gerekir.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Ödem Ne Zaman Geçer?

Karın germe ameliyatında karnın alt bölgesine atılan kesi nedeniyle ameliyattan sonra bir süre bölgede ödem oluşumu gayet olağan bir durumdur. Hastanın göbek deliği ve alt karın bölgesinde ameliyattan sonra yaklaşık olarak 2 ile 3 hafta gibi bir süre ödem oluşmaktadır. Hastanın karın bölgesinde meydana gelen şişlik, 3 haftalık süreçten itibaren halen devam ediyorsa mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Karın germe ameliyatı riskli mi? Karın germe ameliyatı sonrası yara enfeksiyonu ve kan pıhtılaşması gibi problemler dışında, bazı sistemik hastalığı ve sigara içme alışkanlığı bulunan kişiler için olası riskler barındırdığı söylenebilir.

 Bu yazımıza da bakın:

Göğüs Estetiği Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Kalça Eritme, Bacak Bölgesi Eritme ve Göbek Yağı Eriten Zayıflatma Müslini

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.