Kişisel Gelişim Alanları Örnekleri

Kişisel Gelişim Alanları Örnekleri

Postmodern dönemin en gözde uğraşları arasında bulunan kişisel gelişim alanları tüm dünyada sıkı takipçileri ile entelektüel bir bilgi birikim alanını oluşturmaktadır. Bireysel olarak hareket edilen ve tekil azınlığı kapsayan kişisel gelişim alanları toplum değil birey odaklıdır.

Kişisel gelişim alanlarında en çok talep gören seçenekler bilgi birikimi, kültür düzeyi, yetenekler ve bireyin sahip olduğu fiziksel ve zihinsel özelliklerini mevcut konumundan daha ileriye taşıyarak belirli bir gelişimi amaçlamaktadır. Dolayısıyla kişisel gelişim alanlarının çok fazla seçeneği bulunmaktadır.

 

Kişisel Gelişim Alanları Nelerdir?

Kisisel Gelisim Alanlari Nelerdir

Kişisel gelişimde belirlenen temel amaç bireyi şimdiki halinden daha iyi bir duruma getirilmesiyle mevcudiyetini korumak ve pozitif olarak sürekli ileriye yönelmesini sağlamaktır. En gözde kişisel gelişim alanlarından başlıca konuları retorik, belagat, teknoloji okuryazarlığı, sosyal medya yönetimi, sanatsal etkinliklere yönelim ve fiziksel olarak belirli spor branşlarına yönelim göstermesi görülmektedir.

 

Kişisel Gelişim Alanları Nasıl Belirlenir?

 

Bireyin kişisel gelişim alanlarını tespit edebilmesi için öncelikle güçlü ve zayıf yönlerine hâkim olması gerekmektedir. Kişisel gelişimde, gelişim sağlanacak güçlü veya zayıf yönün tespit edilmesiyle birlikte başarıya giden basamakları tek tek tırmanmak için doğru gelişim programları hazırlanmalı ve programların neticelenmesiyle birlikte geliştirilen özelliğin aynı seviyede muhafaza edilmesine özen gösterilmelidir. Güçlü yönlerini geliştirmek için hareket eden bireyler zayıf yönlerini geliştirenlere göre daha az emek harcamaktadırlar. Harcanan süre, zaman, maddi ve manevi birikimlerin gelişimi mutlaka pozitif yönde olmaktadır. Negatif yönlü bir kişisel gelişim alanından söz etmek pek doğru değildir.

 

Kişisel Gelişim Alanlarının Örneklendirilmesi Nasıl Olur?

 

Kişisel özelliklerin başlıca geliştirilmesi ve geliştirilen özelliklerin bireylerdeki zayıf yönleri daha güçlendirerek başarı basamaklarını tırmanmasını sağlamalıdır. Yabancı dil öğrenmek, müzik aleti çalmayı öğrenmek, dans etmek, spor becerilerinin kazanılması, cilt bakımı, vücut bakımı, modaya uyumlu giyinebilmek, temel koçluk eğitimi programlarına katılmak, başlıca kişisel gelişim alanı örneklerini oluşturmaktadır. Kişisel gelişim alanlarında tercih edilen örnekler bireysel tercihlere dayanmaktadır. Bireyin kendi özelliklerini doğru analiz edebilmesi yönelmesi gereken kişisel gelişim alanında daha başarılı olmasını sağladığı gibi bu bağlamda çevresinde görülen örneklerden sıyrılarak kendi benlik bilincini daha rasyonel bir biçimde sergileyebilecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.