Loft Ev Tasarımları, Yeni Moda Loft Ev Modelleri

Son yıllarda ülkemizde de loft tarzı evlerin moda olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımız güzel bir dekorasyon yazısı olacak. Önce loft ev ne demek bunu öğreneceğiz. Loft evlerin özellikleri nelerdir? Loft daire tasarımı nasıl yapılır? Sonra son moda ve en dikkat çekici loft ev modelleri yayınlayacağız. Loft daire tasarlayanlara dekorasyon fikirleri vereceğiz.

29.01.2023
Loft Ev Tasarımları, Yeni Moda Loft Ev Modelleri

Loft tarzı evlerin tüm dünyada gençler tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ama önce size loft ev ne demek hakkında bilgi vereceğiz. Loft daire tasarımı nedir? Nasıl olur? Sonra en son moda ve en dikkat çekici loft ev modelleri yayınlayacağız. Ve loft daire tasarlayanlara dekorasyon fikirleri vereceğiz. Loft evlerin özellikleri nelerdir? Hangi evler loft daire olmaya müsait? Başlıca cevaplarını alacağımız sorular bu şekilde. Güzel bir dekorasyon yazısı olacak.

Loft ev nedir? Loft tarzı daire nasıldır?

Loft evleri özetlediğimizde, fabrika, depo gibi geniş ve geniş alanların yapısını bozmadan yapılandırılan ve dekore edilen bölünmemiş kat anlamına gelir.

Türkiye’de diğer ülkelere göre daha az tercih edilse de son zamanlarda oldukça popülerdir. Loft evin yapısını odalar arasında duvar yokmuş gibi de hayal edebilirsiniz. Tüm odalar ortada, bir tür stüdyo gibi görünüyor. Bazı loft evler dikey olarak tasarlanıp dekore edilmiş olup, yüksek tavanlar farklı şekillerde kullanılmaktadır. Örneğin, yatak odasını asma katlı olarak tasarlamak.

Loft evler, tasarım ortamının doğal yapısını bozmadan ve değiştirmeden öne çıkıyor. Bu, çok yüksek tavanlar, bitmemiş tuğla duvarlar, açık kirişler, açık borular ve beton zeminler gibi endüstriyel özelliklerde bulundukları anlamına gelir. Bu ev tarzı özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde çok popüler hale geldi. Bu loft evler için çok fazla mobilyaya ihtiyacınız olmasa bile bölgenin en pahalı tasarım evleri arasında yer alıyor.

Loft  Ev Dekorasyon Planları

Loft evlerde her alanın ayrı bir kapısı olmadığı için her alanı farklı mobilyalarla donatarak hangi alanın hangisi olduğunu belirleyebilirsiniz. Örneğin yatak odası trendi ile yatak odanızı ayırabilir, salonunuzu oturma grubu ile tanımlayabilirsiniz. Mutfak zaten görünür olacağından, orada herhangi bir vurgu yapmanıza gerek yoktur.

Loft evinizde bir çalışma alanı yaratmak istiyorsanız çalışma masanızı ve kitaplığınızı belirli bir köşeye yerleştirebilirsiniz. Farklı renkteki halı ya da yer döşemeleri ile de alanların konumlarını belirleyebilirsiniz. Halılar, odaların ve alanların sınırlarını belirler.

Halı ve yer döşemeleri haricinde her bir alanın duvar boyasını farklı alanları gösterecek şekilde farklı bir renge boyayabilirsiniz ve bu sayede loft evinizin odaları ve alanları birbirinden ayrılmış olacaktır.

Loft ev Planları

Loft ev Planları

Seçtiğiniz mobilya türü, düzenleme şekliniz kadar önemlidir. Örneğin tek parça ve uzun olan L koltuklar size daha fazla alan sağlar ve odalar arasındaki sınırı belirlemenize yardımcı olur. Boşlukları doldurmaya veya büyük saksılardaki bitkiler için sınırlar belirlemeye yardımcı olabilir. Herhangi bir evde sosyal alan olarak ideal yer oturma odasıdır.

Ancak loft evlerde her odanın ayrı kapısı olmadığı için mevcut alanı göz önünde bulundurmalısınız.

Loft evlerde kullanılacak mobilyalar evin kendisi kadar geniş ve yüksek olmalıdır. Bu tasarım açısından doygunluk hissi verip ve oldukça şık bir tasarım elde etmeye yardım eder. Loft ev tasarlarken mekanın ruhuna uygun kullanılmış mobilya ürünlerinden de faydalanabilirsiniz.

Loft Evlerin Tasarımı Nasıl Olmalı?

Loft kelimesi, mimaride depolar, çatı katları veya fabrikalar gibi mekanları tanımlar. Loft tarzı evler ilk olarak fabrikalar, eski depolar gibi terk edilmiş veya kullanılmayan alanların mesken olarak kullanılmasıyla ortaya çıkmıştır. Ancak her loft evin bir fabrika veya depo olması gerekmez.

Genel olarak endüstriyel özelliklere sahip olan ve bu tarzda dekore edilmiş ve tasarlanmış bir evde loft ev olarak sınıflandırılabilir. Loft tasarımı her zaman geniş ve açık alanlarla ilişkilendirilir. Loft evlerin özellikleri arasında boyutları ilk sırada gelmektedir.

Öyle ki loft evlerin boyutları 100 m2’nin altına düşmüyor ve pencereler her zaman geniş, yüksek ve geniş oluyor. Bu nedenle depodan ve fabrikadan dönüştürmek daha kolaydır.

Cati Kati Tarzi Dekorasyon

Çatı Katı Tarzı Dekorasyon

Bununla birlikte en dikkate değer olan yüksek tavanlar ve odalar arasında neredeyse hiç duvar olmamasıdır. Odalar arasındaki duvarlar sadece mahremiyetin korunması gereken alanlarda ör. B. Genel olarak, tuvalet her zaman gizlidir ve çoğunlukla yatak odasına bağlıdır, bu nedenle çok fazla bölme yoktur.

Çatı katı evleri ile normalde evimizin içinde gizlenen borular dışarıdan görülebilmektedir. Bu aslında tasarımıyla tercih edilen bir konsepttir. Bir loft evde eski, sıvasız, çıplak tuğla duvarlar, üst kata çıkan metal merdivenler ve birçok boyasız boru, havalandırma sistemleri, aydınlatma sistemleri ve diğer demir detayları bulacaksınız.

Farklı dekorasyon fikirleri için burayı tıklayınız.

Bunlar aslında loft tarzı evlerin özellikleridir. Sıradan bir modern apartman dairesinden çok farklı özelliklere sahip olan bu tür evlerin özgürlükçü yanı bazı insanlara çok çekici geliyor. Loft evlerin tüm özelliklerini temel olarak sıraladığımızda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Loft Tarzı Evlerin Özellikleri

Loft evlerin temel bölüm özellikleri aşağıda listelenmiştir…

  • Merdivenler: Loft evlerin boyutu ve genişliği nedeniyle, çoğunda tipik olarak bir asma kat ve bir asma kat bulunur. Ve genel olarak merdiven malzemeleri metaldir.
  • Serbest ve Açık Kat Planı: Evin en önemli özelliklerinden biri duvarların çok az kullanılması veya hiç kullanılmamasıdır.
  • Yüksek Tavanlar: Endüstriyel tarzdaki evlerde metal kirişler, açık hava delikleri, metal borular ve yüksek tavanlar bulunur.
  • Duvarlar: Beton, sıva ve brüt tuğla, loft stilini vurgulayan unsurlardır.
  • Pencereler: Hepsi yüksek, geniş ve geniş pencerelere sahiptir. Ve genellikle perdeler kullanılmaz.
  • Şömineler: Isıtmadan çok dekorasyon amaçlı kullanılırlar. Çünkü böyle açık bir alanı şömine ile ısıtmak çok zordur.
  • Fonksiyonel mobilyalar: Mobilyaların renkleri genellikle nötr tonlarda olup, metal aksamlarla kaplanmıştır.

Loft evler için tuğla duvarlar, beton veya doğal zeminler, metal aksesuarlar ve geniş bir açık alan kullanılır. Bu nedenle diğer evlerden çok farklı olabilir ama yine de diğer ev tasarımlarıyla benzerlikler taşır. Örneğin loft evler de bohem tarzı yansıtır. Loft ev dekorasyonu için sanatsal eserler kullanmak en doğru seçim olacaktır.

Avangart tablolar, müzik aletleri, heykeller, eski halılar, antika vazolar gibi farklı objeler ile yaratıcı bir dekorasyon oluşturarak özgür ruhlu loft evlerin doğru atmosferi yakalamasını sağlayabilirsiniz. Duvar renkleri genellikle ön planda gri ve kahverengi gibi nötr ve sade tonlardır.

Bunun nedenlerinden biri tuğla, beton ve metal nesnelerin yeterince çekici olmasıdır. Loft evlerde barok tarzı aynalar da oldukça revaçta. Tüm bunları topladığımızda loft tarzı evlerin karakterlerinin endüstriyel bir tarza sahip olduğunu görüyoruz.

Sıradan Bir Daireyi Loft Tarzına Nasıl Dönüştürebilirim?

Dairenizde sıkıldınız ve loft tarzı bir evde ferah ve özgürce yaşamak istiyorsunuz ancak bu mümkün değilse o zaman kendi evinizi loft tarzı eve dönüştürmeye çalışın. Elbette yapısı gereği bu tam anlamıyla bir çatı katı evi olmayacak ama bu tarzı seviyorsanız bu bilgi işinize yarayacaktır.

Bunu yapmak için metal yapılar, ahşap kafesler, teller ve havalandırma boruları kullanın. Mobilyalarınızı sade, ölçülü ve geometrik şekillere sahip stillerde seçin. Aslında, bir loft evin yakınındaki sıradan bir apartman dairesini veya hatta tam anlamıyla bir loft evi dönüştürebilirsiniz, ancak bunun için bir iç mimarla çalışmak en iyisi olacaktır.

İlgili Yazı: Modern Banyo Dolabı Modelleri

Yapacağınız küçük bir değişiklikle loft tarzı eve yansıtabilir ancak bir iç mimar ile çalışırsanız pençelerden tavan kirişlerine, duvarlardan zeminlere kadar birçok yönden evinizi loft eve dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Loft Ev Modelleri

Örnek olarak aşağıya birkaç tane loft ev modelleri bırakıyoruz. Eğer imkanınız varsa hoşunuza gidecek bir dekorasyonu siz de kendi evinize uygulayabilirsiniz. Normal evinizi loft eve dönüştürmek için ilk adımları atabilirsiniz.

loft daire modelleri

loft daire modelleri

loft ev projeleri

loft ev projeleri

loft tarzı ev dekorasyonu

loft tarzı ev dekorasyonu

loft ev modelleri

loft ev modelleri

loft ev tasarımları

loft ev tasarımları

loft tasarım nedir

loft tasarım nedir

loft ev ne demek

loft ev ne demek

loft daire dekorasyonu

loft daire dekorasyonu

Çatı katı daire modelleri

Çatı katı daire modelleri

Loft daire tasarımları

Loft daire tasarımları

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.