Minimalist Yaşam Tarzı Hakkında Söyleşi.

24.01.2023
Minimalist Yaşam Tarzı Hakkında Söyleşi.

Beynimizdeki düşüncelerden kıyafetlerimize, evlerimizden iş yerlerimize kadar tüm yaşam alanlarımızda yaşamak demektir. Türkçe karşılığı sadelik olarak adlandırılabilir. Ve bu yaşam tarzı son yıllarda çok popüler bir yaşam tarzı haline geldİ. Minimalist yaşam tarzının bize faydaları nelerdir? Nasıl uygulanır? Gelin birlikte etrafa bakalım.

Minimalist yaşam insanların hayatlarındaki maddi ve manevi değerleri ihtiyaçları doğrultusunda sınırlandırmayı ve en aza indirmeyi hedefleyen bir yaşam tarzı yaklaşımıdır.

 

Minimalist Yaşam Felsefesi: Az Ama Öz

Minimalist Yasam Tarzi Hakkinda Soylesi

Bu slogan minimalist yaşam tarzını savunan ve kısaca özetleyen bir anlayıştır. Bazı insanlar sadeliği basitlik olarak görür, bu yaklaşım tamamen yanlıştır.  Sade bir yaşam tarzı ya da minimalist bir yaşam tarzı sadece hayatı yaşamak anlamına gelmez. Mevcut olanın miktarını artırmak yerine kalitesini arttırmayı amaçlar. Sahip olduğunuz şeyler ne kadar işe yarar? İşe yarıyor mu? Sade bir hayat yaşamak isteyenler bu sorudan yola çıkarak çözümler ve çıkış yolları üretirler. Bize faydası olmayan maddi ve manevi eşyaları almanın veya sahiplenmenin bir anlamı yoktur. Önce onu algılamalıyız. Sade ve minimalist yaşam tarzı aynı zamanda düzen getirir.

Minimalist yaşamanın yukarıda yazdığım ana mottosu “Az çoktur!” Sloganınızı unutmayın. Bu yönde ilerleyeceğiz. Aslında hayatımızda olan her şeyin, her nesnenin ve her duygunun bir amacı olmalıdır.  Artık birkaç basit adımla hayatımızı daha sade ve minimalist bir şekilde yaşamaya çalışabiliriz.

Minimalist Bir Yaşam Tarzı Bana Hitap Eder mi?

Minimalist Bir Yasam Tarzi Bana Hitap Eder mi

Bu yaşam tarzına başladığınızda önce etrafa bakın ve bazı öğelerinizin her birinde iki tane olduğunu görebilirsiniz. Onları azaltmaya başlayabilirsiniz. Minimalist yaşama geçişte en önemli kural gereksiz olan her şeyden kurtulmaktır. Bir gardırop kontrolüne ne dersiniz? Eminim kullanmadığınız ve ihtiyacınız olmayan birçok şey olacaktır. Aynısı mutfak eşyaları için de geçerlidir. İhtiyacımız olmasa bile satın alamadığımız çok eşya ve ekipman vardır. Hadi işe koyulalım, yazlık ve kışlık ürünlerden ayakkabılara kadar giymediğimiz her şeyi ayıralım. Bunu yaparken, onu üzüntüye ihtiyacı olan birine verdiğinizden emin olun ve tüm üzüntünüz geçecektir. Dilerseniz bu eşyaları satarak da değerlendirebilirsiniz, tercih sizin.

 

Düzen içinde yaşamak gibisi yoktur. Ayrıca yerleşim düzeni, sade ve minimalist yaşamın en önemli özelliklerinden biridir. Düzensiz bir hayat, pek çok şeyden vazgeçmek ve onlardan zevk alamamak demektir. Sağlık her şeyden önce geldiği için uyku saatlerinize dikkat etmelisiniz, tüm gün uyumanın kimseye faydası yoktur. Her şey yolunda olmalı. Düzenli yaşadığınızda bir şeyleri, etkinlikleri, kişisel ihtiyaçlarınızı kendinize zaman ayırmanın ne kadar mümkün olduğunu göreceksiniz.

 

Yediğimiz ve içtiğimiz şeylerde bile sadelikten yana olmalıyız. Fazla şeker, kafein, yağ, tuz gibi sağlığımızı olumsuz etkileyen besinlerden uzak durmalıyız. Daha az yemeliyiz ama sağlıklı beslenmeliyiz. Örneğin, çikolata yemek istiyorsanız, tatlı isteğinizi çikolata yerine bal veya biraz kuruyemişle bastırabilirsiniz. Arkadaşlarla gereksiz konuşmalar, hayatı sade bir şekilde yaşamak isteyenlerin tercih ettiği yöntemlerden biridir. Bazı insanlar genellikle sessizdir veya az konuşur, diğerleri ise bunun güvensiz yapılarından kaynaklandığına inanır. Ancak gerektiğinde sesini çıkarmamak minimalist yaşam tarzını savunan pek çok kişinin tercihidir. İyi bir dinleyici ve gözlemci olmanın kötü bir konuşmacı olmaktan çok daha iyi olduğunu unutmamak önemlidir.

 

Giyimde çok fazla çeşitlilik kullanan kişiler bir süre sonra bu kadar şeye ne gerek vardı, ne kadar abartmışım gibi gibi sözler ile alışveriş çılgınlığına ne kadar kapıldığını belgeler. 10 çift güneş gözlüğü kullansanız bile kullanım amacı ve işlevi aynıdır. Bu durumda ruhumuzu dolduracak fazla şeylerden kurtulmalı ve ekonomik olarak rahatlamalıyız. Minimalist yaşam tarzı nasıl oluşturulur? 8 başlığı sizin için derledik.

 

1- Az Çoktur

Minimalist bir yaşam tarzı, basit ve sağlıklı olmak demektir. Daha az stres, daha az temizlik, daha düzenli bir hayat minimalist hayat gerekliliği olarak bilinir. Tüm bunlar hayatınızı kökten değiştirecek niteliklerdir. Daha az şeyle ne kadar mutlu olabileceğinizi düşünün. Dürüst olmak gerekirse, bunu seçenlerin değil, zorunda olanların hayatlarını gözlemleyerek gerçekten nasıl yaşayabileceğinizi görebilirsiniz.

 

2- Önemli Olanları Saklayın

Gereksiz ve önemsiz çekmece ve dolapları ortadan kaldırmak, daha fazla alan ve gönül rahatlığı yaratır. Sizi klostrofobik duygulardan uzaklaştırır ve daha rahat uyumanızı sağlar. Odalarınızı ve evin diğer bölümlerini nesnelerden çok anılarla doldurmalısınız.

 

3- Bir Özgürlük Alanı Yaratın

Nesneleri toplamak, göz yorgunluğundan, toz birikmesinden başka bir işe yaramaz ve sizi ağırlaştırır.  Eşyalarınızı kaybetmekten ve değer kaybetmekten korkmamalısınız. Fazla eşyalarınızdan gönüllü olarak ayrıldığınızda size verdiği özgürlük hissinin tadını çıkaracaksınız.

 

4- Sağlık ve Hobilere Odaklanın

Minimalist bir yaşam tarzıyla kazandığınız bu özgürlük aynı zamanda size her zaman yapmak isteyip de yapamadığınız aktivitelere odaklanmanız için daha fazla zaman verir. Sağlığınıza dikkat ederek ve hobiler edinerek fazladan çalışmadan çok daha iyi, stressiz bir hayat yaşayabilirsiniz.

 

5- Dünya Mallarına Daha Az Odaklanın

İnsanların biriktirdikleri ve satın aldıkları sadece oyalanma ve içlerindeki boşluğu doldurma çabasıdır.  Para mutluluk getirmez, sadece rahatlık getirir. Gerekli rahatlık sağlandığında para takıntısı sona erecektir. Bu alışveriş çılgınlığına katılmayın. İnanın sadece ihtiyaçlarınızı karşılamanız yeterli olacaktır.

 

6- En Önemli Şey Daha Fazla Barış

Kimde çok şey varsa onu kaybetmekten de korkar. Ne kadar çok şeye sahipsen, kaybetmekten o kadar çok korkarsın. Bu nedenle sürekli stres oluşturur. Hayatınızı sadeleştirmek sizi bu endişelerden kurtaracak ve otomatik olarak daha sakin, sağlıklı ve huzurlu bir hayat süreceksiniz. Kısacası, ne kadar az endişelenirseniz, o kadar iç huzuru yaşarsınız. Gereksiz eşyalardan kurtulmaktan korkmayın, mutluluğun sizden geleceğini göreceksiniz. Sadece gözle görülür fazlalıklar azalmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel ve ruhsal olarak da rahatlarsınız.

 

7- Korkulardan Kurtuluruz

Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insanlar nadiren korkarlar. Korktukları tek şey sevdikleri insanları kaybetme korkusudur.

 

8- Daha Fazla Özgüven

Minimalist yaşam tarzı aynı zamanda özgüveni de arttırır. Minimalist yaşam felsefesi otomatik olarak daha fazla özgüven geliştirir çünkü müdahaleci olmadan sadece kendin olursun ve hayatın gerçekliğini sadelikle yakalamaya cesaret edersin.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.