Mutlu Bir Evliliğin 10 Altın Kuralı

Mutlu Bir Evliliğin 10 Altın Kuralı

Uzun zamandır evli kalan çiftlerde davranış ve ses tonlarını incelemeye alan bilim araştırmacıları hangi evlilik şeklinin en doğrusu olduğunu buldu.

100 evli çiftin katıldığı araştırmada yeni evlenmiş çiftlerde ev ve çocukla ilgili tartışma anlarında ses tonlarını ve nabız sayılarını ölçerek araştırmaya başladılar.

 

Özellikle gözlerindeki hareketlilik, alay tarzı konuşma şekli, çiftlerin hanesine eksi puan olarak yazılmamaktadır. Şaka yapan ve tebessüm eden çiftlerde ise pozitif puan olarak hanelerine yansımaktadır.

 

5 pozitife karşı 1 negatif

İlişkilerinde 5 adet pozitif puana karşın 1 negatif puan bulunan çiftlerde ilişkinin devam etmesi oldukça olumlu bulunmaktadır. Duygusal bağı koruyamayanlarda ise durum tam tersi olmaktadır ve boşanmalarına kesin gözüyle bakılmaktadır.

Mutlu evliliğin 10 altın kuralı

Sıklıkla duyduğumuz boşanma haberleri her geçen gün artış göstermektedir. En başta aşık olarak atılan imzalar boşanma sırasında büyük bir nefretle atılmaktadır. Birbirine aşık ve gayet saygılı çiftlerin sayısı ise oldukça az orandadır.

50 yıldır evli olan ve bura rağmen hala büyük bir saygı ile evliliklerini devam ettiren çiftlere rastlamak bizleri şaşırtıyor. Peki, onlar nasıl oluyor da bunu başarabiliyorlar?

 

Evet, evlilikte mutlu olabilmenin bir sırrı olabilmeli. Uzun bir evlilik döneminin ardından hala birbirlerinin hakkında yeni şeyler öğrenen çiftler, birbirlerine yeniden aşık olmaktadır. Bu ilişkilerine yeni bir heyecan kazandırmaktadır. Sizlerde uzun ve mutlu bir çift olmak istiyorsanız uzun bir zamandır evli olan çiftleri örnek alarak işe başlayın.

 

Aynı zamanlarda sinirli olmayın:

Eşiniz herhangi bir durumdan dolayı oldukça sinirliyse siz asla sinirli bir davranış sergilemeyin. Aksine uysal, anlayışlı, alttan alan ve teselli edici bir tavra girin. İlişkilerde tartışmalar olmazsa olmaz. Elbette bazı durumlarda yaşanacaktır. Bunlar evliliğin tuzu biberi olarak adlandırılmaktadır.

 

Birbirinize bağırmayın:

Tartışma anınızda sorun her ne olursa olsun asla ses tonunuzu eşinize karşı yükseltmeyin. Bağırarak hiçbir sorun çözüm bulmamaktadır. Aksine eşinizin size karşı daha fazla sinirlenmesine ve kırılmasına neden olacaktır. Karşılıklı olarak sakin bir ses tonu takınarak tartışmanızı olumlu bir sonuca bağlayın.

 

Eleştirilerinizi yumuşatın:

Eşinize karşın sert eleştirilerden uzak durun. Tartışma anında sinirinize yenik düşerek onu kırıcı bir eleştiride kesinlikle bulunmayın. Yapacağınız şey, tartışma anında onu sakinleştirmeyecek aksine işin sarpa sarmasını sağlayacaktır.

 

İktidar savaşına girmeyin:

Makam ve mevki yarışına girmeyin. Özellikle eşinizden daha fazla maaş alıyorsanız bunu kesinle onun yüzüne vurmayın. Evlilik bir iktidar savaşı değil güçlü bir bağdır. Bu özel bağları yavaş yavaş kopartarak boşanmaya doğru giden bir hataya düşmeyin.

 

Geçmişi geçmişte bırakın:

Eskiden yaşanmış olayları evlilik dönemlerinizde kesinlikle hatırlatmayın. Eşinizin size karşı eskiden yaptığı bir hata tartışma anında ağzınızdan kaçabilir bunu yapmaktan kaçının. Hem konu sapacaktır, hem de aranızdaki bağlar iyiden iyiye kopacaktır.

 

Birbirinizi ihmal etmeyin:

Evlilik sürekli bir arada yaşamak için yapılmış olaydır. Neden evlenmiş olduğunuzu lütfen unutmayınız. Güzel günler, kötü günler birlikte yaşanmalıdır. Hayatı bu şekilde birbiriniz ile paylaşarak tamamlamalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.