Nefesiniz ve Ellerinizden Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir?

Nefesiniz ve Ellerinizden Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir?

Yemeklerde sarımsak tadını seviyor musunuz, ancak kalan kokudan nefret mi ediyorsunuz?

Neyse ki, sarımsak kokusu sorununu önlemenin veya çözmenin birkaç kolay yolu vardır.

Sarımsak sistein sülfoksit üretir, bu da ona farklı koku ve tadı verir. Bu sülfürik bileşikler, kötü kokuya neden olan bakteriler tarafından üretilen bileşiklere benzer.

En kötü yanı, sarımsak kokusunun tüketilmesinden sonra 24-48 saat boyunca akciğerlerinizde kalmasıdır. Ayrıca, yiyecek kendiniz hazırladıysanız elleriniz sarımsak kokabilir.

Ancak sarımsağın besleyici ve tıbbi özelliklerinin birçoğu olduğu için sarımsağı tamamen bırakmayı bırakamazsınız. Sarımsak mükemmel bir magnezyum kaynağı, vitamin B6 ve C ve selenyumdur. Ayrıca antibakteriyel, anti-inflamatuar, antioksidan ve diğer birçok tıbbi özelliği vardır.

 

Sarımsak Kokusu Nasıl Geçirilir, Nasıl Giderilir?

Sarimsak Kokusu Nasil Gecirilir Nasil Giderilir

 

Nefesiniz ve ellerinizden sarımsak kokusu nasıl çıkarılır yazımızın devamında…

 

1. Elma ile Sarımsak kokusu Giderme

 

Elma oksitleyici enzimler içerir, bu nedenle kesilirken renk değiştirirler ve bir süre havaya bırakılırlar. Aynı enzimler sarımsak kokusunu nötralize etmeye ve sarımsak nefesinden kurtarmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, elmalardaki fenolik bileşikler, sarımsaktaki uçucu bileşiklerin yok olmasına ve bu da kokuyu kalıcı hale getirmeye yardımcı olur.

Food Science Dergisinde yayınlanan 2016 çalışmasında, çiğ elma yemeklerinin sarımsak nefesinin azalmasına yardımcı olabileceği bulundu. Elma haricinde, araştırmada ayrıca marulun ağızda veya vücuda sarımsak kokusunun giderilmesi için iyi olduğu bulundu.

 • Sarımsak nefesi geldiğinde elinizden bir elma yiyin , bundan kurtulun.
 • Ayrıca, bir bardak taze elma suyu içmek hile yapar.

 

2. Süt ile Sarımsak kokusu Giderme

Süt, sarımsak nefesini nötralize etmek için çok kolay bir yol sağlayan başka bir doğal bileşentir.

Araştırmacılar, Gıda Bilimi Dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir çalışmada, sarımsak ağır yiyecek yiyorken içme sütünün sarımsak tüketimiyle ilişkili kötü kokulu nefesini azaltabileceğini buldu.

Bu çalışmaya göre hem yağsız süt hem de tam yağlı süt, burun ve ağızda sarımsaktan uçucu koku veren bileşiklerin konsantrasyonunu düşürdü. Yüksek yağ içeriği nedeniyle, sütten daha etkili olduğu bulundu.

 • Sarımsak nefesini etkili bir şekilde azaltmak için bir bardak süt yudumlayın.

 

3. Nane Yaprakları ile Sarımsak kokusu Giderme

Elma ile Sarimsak kokusu Giderme

Nane yaprakları uçucu sarımsak bileşikleri üzerinde önemli bir deodorize etkisine sahiptir.

Nane içerisindeki klorofil, sarımsak kokusunu maskelemeye yardımcı olabilir. Artı, bakterilerin neden olduğu kötü nefes azalmasına yardımcı olan hafif antiseptik özelliklere sahiptir .

 • Biraz taze nane yaprakları çiğnemek nefesinizi ferahlatır.
 • Sarımsak nefesiyle mücadele için yatıştırıcı nane çayı. Çayı hazırlamak için, 1 su bardağı sıcak suya 1 çorba kaşığı ezilmiş nane yaprağı ekleyin. Kapağını kapatın ve 10 dakika kadar dikine bırakın, sonra da sıkın. İçmeden önce biraz bal ekleyin.
 • Elinize kalan sarımsak kokusunu gidermek için nane yaprakları ellerinizle ezilir ve nane suyunu elinize sürdürün.

 

4. Maydanoz ile Sarımsak kokusu Giderme

Tıpkı nane gibi maydanoz, sarımsak nefesiyle başarılı bir şekilde mücadele edebilen ve ellerindeki kokuların giderilmesine yardımcı olan başka bir bitkidir. İçindeki klorofil kokuları emer ve sizi taze koklamaya yardımcı olur.

 • Sarımsak iyi bir miktar içeren herhangi bir yiyecek yedikten sonra maydanoz bir sprek çiğnemek.
 • Bir avuç kaba kıyılmış maydanozu 2 bardak suya koyun. 2 veya 3 adet karanfil ekleyin ve suyu 5 dakika kaynatın. Bu kokulu maydanoz çayını içmeden önce soğumasını bekleyin ve soğumasını bekleyin.
 • Maydanoz yaprakları veya meyve suyu ellerinizin arasına sürtün, sonra sarımsak kokusu gidermek için yıkayın.

 

5. Paslanmaz Çelik ile Sarımsak kokusu Giderme

Tuhaf gelebilir, ancak paslanmaz çelik kullanmak, ellerinizde olduğu kadar ağzınızda da sarımsak kokusu ile mücadelenin en iyi yollarından biridir.

Cildiniz demirden yapılmış bir nesne ile temas ettiğinde cildin terlemesi demir atomlarının iki elektron kazanmasına neden olur. Atomlar daha sonra deride yağla reaksiyona girerek parçalanmalarına neden olur, bu da kokuyu nötralize eder.

 • Ellerinizi birkaç dakika boyunca paslanmaz çelik bir yüzeye sürtün, sonra ellerinizi suyla durulayın ve kokunun kaybolduğuna dikkat edin.
 • Kötü nefes almak için dilinizin tamamında ve kenarlarında olduğu gibi küçük bir paslanmaz çelik nesne (kaşık gibi) ağzınızın etrafında kullanın. Daha sonra ağzınızı su ile yıkayın.

 

6. Limon ile Sarımsak kokusu Giderme

Sarımsak kokusu ile başa çıkmak için iyi bir mutfak malzemesi limondur.

Limon, sarımsak tarafından üretilen enzimleri nötralize edebilen ve böylece kalan sarımsak kokusundan kurtulabilen sitrik asit içerir. Ayrıca, cildin pH seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur ve bu da koku üreten bileşiklerin vücutta kalmasını zorlaştırır.

 • Bir bardak suya 1 çorba kaşığı limon suyu ilave edin ve iyice karıştırın. Sarımsak kokusunu azaltmak için ağzınızı iyice durulamak için bu çözeltiyi kullanın.
 • Güçlü bir sarımsak tadı bulunan herhangi bir gıdayı yedikten sonra bir bardak taze yapılmış limon suyunu yudumlayın.
 • Ellerinize sarımsak kokusu almak için üzerine bir limon kabuğu veya limon suyu sürdürün.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.