Nükleer Santraller ve En Büyük Beş Nükleer Facia

09.12.2022
Nükleer Santraller ve En Büyük Beş Nükleer Facia

Nükleer Patlama adından da anlaşılacağı gibi düşman hedeflerine veya deneme amaçlarıyla yapılan Nükleer Silahlardan kaynaklanabilir. Bir taraftan da Nükleer santrallerde patlama oluşabilir. Bu patlamalar ağaçlara, insanlara, hayvanlara tüm canlılar alemine ciddi kalıntılı hastalıklara sebep olabilir ve zarar verebilir.

Oldukça tehlikeli bir iş olan Nükleer santraller yapımı da uzun bir süre zarfı istiyor. Oluşacak en ufak tehlikede ölümcül sebeplere yol açabiliyor. Bu sebeplerden biride Radyasyonlardır bulaşıcı ve kalıcı bir tehlikedir. Nükleer Patlamaların boyutlarında; Çeşidi, Silah gücü, Konumu, Hava şartları gibi nedenlere göre değişebilir.

Nükler Patlama Olan Alanda Ne Tür Zararlar Olur ?

  • Ciddi bir radyasyon dalgası oluşturur ve bunu yayar.
  • Devasa bir sarsıntı oluşturur, Düzeni kısa sürede olsa ciddi düzeyde bozar.
  • Oksijen sorunu oluşturur. Havayı kaplayacak olan duman solunum alma ve vermeyi tıkayabilir.
  • Gökyüzüne sıçrayacak olan alev topu etrafta çeşitli yangınlara sebep olabilir. Özellikle de orman yangınları.

Tarihde Yaşanılan Unutulmaz  Nükleer Patlamalar

İnsanlara oldukça zor günler yaşatan ve tabiatın dengesini bozan 5 nükleer patlama

Ukrayna Nükler Santral Patlaması

Ukrayna Nükler Santral Patlaması

Ukrayna Nükler Santral Patlaması

Sovyetler Birliğine ait olan ve Ukrayna bulunan RBMT-100 Nükleer santral 26 Nisan 1986 da büyük bir faciaya yol açmıştı. Bölgeye dağılan radyasyonlar hiç beklenmedik halde 100.000 katı civarına dağıldı. 80 Kişinin öldüğü bu korkutucu olayda 2 Milyona yakın Ukraynalı oldukça etkilenmişti. Radyasyonun kanserojen bir madde içermesi Ukraynalılar için adeta birer ölüm zehiri niteliğindeydi. Tarihi kitaplarda yazan ancak günümüzde çok fazla bilinmeyen bu olayın Türkiye’ye de etkisi oldukça fazladır. Karadeniz civarlarında ki üretilen fındık, çay gibi ürünler korunma altın alınmıştı .

Hiroşimaya Atom Bombası

İnsanlık aleminin atom bombalarıyla ilk kez tanışması ABD tarafından, Japonya’nın Hiroşima kentine atılmasıyla başlar. Atılan bu nükleer silahın etkisiyle binlerce Japon vatandaş hayatını kaybetmişti. Japonya’nın intikam alıcak yerde beyaz bayrak çekmesi bu durumu açıklayan önemli bir cümledir.

Castle Bravo – Hidrojen Bombası

Castle Bravo adı verilen nükleer silahlar kategorisi adı altında geçen hidrojen bombası, 1 Mart 1954 yılında 15 Megaton civarı bir güç ile patlatıldı. Yaklaşık olarak 20 km havaya sıçrayan mantar dev bir alev topunun bulutları kaplamasına neden oldu. Rüzgârın etkisiyle her yere savrulan radyasyon dalgaları yakınındaki gemicileri, insanları, birçok kişiyi zehirledi. Ve en önemlisi büyük bir oksijen kaynağı olan ormanları dökülen alev parçacıkları yok etti.

Fukuşima Nükleer Santral Patlaması

Fukuşima Nükleer Santral Patlaması

Fukuşima Nükleer Santral Patlaması

Deprem ve Tsunami sonrası oluşan bu devasa Nükleer santral patlamasının etkileri halen daha Japonya kenarında ki denizlerde hissediliyor. Japonya denizlerine karışan radyasyonlar İzlanda denizlerine kadar ulaştığını bilim adamları tarafından saptandı.

Kyshytm Kazası – Rusya

1957 Yılında oluşan bu kaza Dünyada ki en büyük 3 Nükleer patlamadan biridir. Yaklaşık olarak 80 Tona yakın radyoaktif içerikli maddeler etrafa dağılmıştır. Bu kazanın bir önemli noktası ise birçok şehri yok etmiştir.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.