Panik Atak Bozukluğu Nedir? Neden Olur? Panik Atak Nasıl Geçer?

Bu sayfamızda panik atak bozukluğunu ele alıyoruz. Panik atak nedir? Nedenleri, panik atak bozukluğu belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Panik atak nöbeti sırasında ne yapmalıyız? Panik atak bozuklukları nasıl geçer? Başlıca cevap arayacağımız sorular bunlar olacak. Ayrıca, yazımızın sonunda video olarak panik atağı yenenlerin yorumlarını da bulabileceksiniz. Panik atak hakkında merak edilen önemli bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

07.07.2023
Panik Atak Bozukluğu Nedir? Neden Olur? Panik Atak Nasıl Geçer?

Bu yazımızda çağımızın en çok görülen rahatsızlıklarından olan panik atak sorununu ele alacağız. Panik atak bozukluğu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Panik atak bozuklukları nasıl geçer? Panik atak sırasında ne yapmalıyız? Başlıca cevap arayacağımız sorular bunlar olacak. Ayrıca, yazımızın sonunda panik atağı yenenlerin yorumlarını da bulabileceksiniz. Merak edilen önemli bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ne yazık ki panik ataklar, maruz kalanlar için git gide yorucu bir hal alabiliyor. Panik atak bozukluğu olan kişilerin hayat kalitesi günden güne düşer ve ızdırap verici bir hal alabilir. Bunu deneyimlemek, sizi bunalmış ve ne yapacağınızdan emin olamamış halde bırakabilir. Panik atak bozukluğu belirtileri sizde de var mı? Belirtilerini biliyor musunuz? Panik atağa maruz olduğunuzu bilmek, panik atak sırasında ve sonrasında ne yapacağınızı bilmek son derece önemlidir. İşte bilmeniz gereken önemli bilgiler;

Panik Atak Nedir? Neden Olur?

Panik ataklar, genellikle stresli bir duruma tepki olarak ortaya çıkan ani, yoğun sıkıntı duygularının açığa çıkması durumudur. Ayrıca, bu ataklar uyarı yapılmadan ve bariz bir sebep olmadan da gerçekleşebilirler. Bu ataklar genellikle beş ila 20 dakika sürer. Ancak, bazı kişilerde ise birkaç saat sürebilir.

Panik Atak Bozukluğu Nedenleri ve Belirtileri

Panik atak, günümüzde çok yaygın görülen bir durum olarak dikkat çekmektedir. Aslında çoğu insan yaşamları boyunca en az bir kez panik atak nöbeti geçirir. Panik atak bozukluğu, daha çok yetişkinlerde görülse de çocuklarda da rastlanır. Çocuklarda görülmesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

panik atak bozukluğu nedir

panik atak bozukluğu nedir

 • Böcek gibi sıradan nesnelerden aşırı derecede korkmak.
 • Canavarlar ya da yatağa yalnız gitme konusunda çok fazla endişelenmek.
 • Okula gitmeyi reddetmek veya bir ebeveynden ayrıldığında alışılmadık şekilde üzülmek.

Yetişkinlerde ise en belirgin olanı, aşırı strese bağlı kaygı bozukluğu duygusudur. Genel olarak bütün belirtiler ilk 10 dakika boyunca daha kötüdür. Kaygıya ek olarak, panik atağın diğer belirtileri şunlardır;

 • Kalp krizi geçiriyor, ölüyor ya da kontrolü kaybediyormuş hissi
 • Gerçeklikten kopmuş hissetme
 • Göğüs ağrısı veya sıkışıklığı
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı
 • Nefes almada zorluk veya çok hızlı nefes alma
 • Baş dönmesi
 • Titreme
 • Mide ağrısı veya mide bulantısı
 • Ani ishal
 • Terleme veya sıcak basması
 • Ellerin ıslanması
 • Boğuluyormuş veya yutamıyormuş gibi hissetme
 • Ellerde uyuşma veya karıncalanma

Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik atak nöbeti esnasında zor olsa da güvende olduğunuzu ve yoğun sıkıntı hissinin yakında geçeceğini unutmayın. Bir arkadaşınızın veya aile üyenizin yanınızda olması size yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunalmış hissedebilir ve dikkatiniz dağılmadan kendi başınıza kalmak isteyebilirsiniz. Panik atak esnasında dikkatinizi yeniden odaklamanız faydalı olabilir.

panik atak bozukluğu

İşte atak geçirdiğinizde deneyebileceğiniz bazı teknikler:

 • Düşüncelerinizi çevrenize yeniden odaklayın.
 • Görebildiğiniz, koklayabildiğiniz, tadabildiğiniz ve dokunabildiğiniz şeyleri gözlemleyin.
 • Bir renk seçin ve o renkte bulabildiğiniz kadar çok nesne bulmaya çalışın. Nesneleriniz bittiğinde yeni bir renk seçin ve yeniden başlayın.
 • Bir kategori seçin (ülkeler veya hayvanlar gibi) ve kategoride olabildiğince çok şeyi listeleyin.

İlginizi Çekebilir: Sürekli Mutsuz Ve Yorgun Hissediyorum

Panik Atak Sırasında Ne Yapmalıyız?

Panik atak geçirdikten sonra gününüze veya yaptığınız şeye devam etmekte zorlanabilirsiniz. Başka bir atak olacağından endişe edebilirsiniz. Bu son derece normal bir durumdur. Panik atağın kesin tedavisi için uzman görüşü alınması önemlidir. Panik atak bozukluğu ilaç tedavisi olmadan geçmesi zor bir durumdur. Ancak, ataktan sonra stresi yok etmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz;
 • Meditasyon, yoga gibi rahatlama tekniklerini deneyin. Bunlar size zihinsel bir rahatlama verebilir.
 • Semptomlar yatıştıktan sonra derin nefes alıştırması yapın. Semptomları daha da kötüleştirebileceğinden panik atak sırasında derin nefes almaktan kaçının.
 • Yavaşça 10’a kadar sayın veya alfabeyi okuyun. Bu size odaklanmanız gereken başka bir şey verir.
 • Müzik dinlemek. İlahiler ayrıca akut stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Protein dolu bir aperatif yiyin. Karbonhidrat ve şeker oranı yüksek yiyeceklerden kaçının. Bazı insanlar için kan şekerinde ortaya çıkan değişiklikler kaygıyı tetikleyebilir.
 • Alkol ve kafeinden kaçının. Bunlar panik atak semptomlarını daha da kötüleştirebilir.
 • Arkadaşlarınıza veya ailenize ulaşın. Biriyle konuşmak, zihninizi sıkıntılarınızdan uzaklaştırabilir.
Panik atak nedenleri

Panik atak nedenleri

Panik ataklarınız üzerinde uzun vadede kontrolü elde etmek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:
 • Bedeniniz veya zihniniz kontrolden çıkmış gibi görünse de panik atak belirtilerinin kalp krizi, inme veya ölüm gibi en büyük korkularınızla sonuçlanmadığını kabul edin. Bu, panik atağınızın yaşamı tehdit etmediğini öğrenmenize yardımcı olur. Psikolojik olarak rahatlamanızı sağlar.
 • Farkındalık meditasyonu yapın. Bu, az önce deneyimlediğiniz belirtiler üzerinde güç kazanmanıza yardımcı olur.
 • Durumdan kaçmaya çalışmayın. Panik atağa neyin sebep olabileceğini düşünün ve tanıyın. Olanları görmezden gelmek, bir dahaki sefere semptomları daha da kötüleştirebilir.
 • Çevrenize odaklanın ve yaptığınız şeye devam edin.

İnsanlar farklı nedenlerle panik atak yaşarlar. Yukarıda saydığımın yöntemler, her durumda ve herkes için işe yarayamayabilir. Atak sonrası doktora görünmekte fayda var. Doktorunuz, sizin için en iyi olanı bulmanıza yardımcı olabilecek bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirebilir.

İlginizi Çekebilir: Aura Nasıl Yükseltilir?

Panik ataklarınızı doktorunuzla tartışmak da iyi bir fikirdir. Herhangi bir zihinsel veya davranışsal sağlık nedenini teşhis etmeye yardımcı olabilirler. Ayrıca benzer semptomlara neden olabilecek altta yatan tıbbi durumları da ortaya çıkarır ve tedavi sürecini başlatır.

Panik Atak Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?
Panik atakları önlemek için yapabileceğiniz birçok şey var. En önemlisi doktorunuza görünmek olduğunu unutmayın. Bunun yanı sıra aşağıdakileri uygulayarak panik atak bozukluğu sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Bunlar;
 • Alkol, kafein ve nikotin kullanımınızı sınırlamak veya bunlardan tamamen kaçınmak.
 • Günlük gevşeme teknikleriyle meşgul olmak.
 • Her gün 10 ila 20 dakika derin nefes alma veya kas gevşemesi yapın. Buna meditasyon, rehberli imgeleme ve yoga dahildir.
 • Düzenli egzersiz yapmak.
 • Dengeli ve düzenli beslenme
 • Profesyonel destek almak
Panik atak tedavisi, terapistlerin sıklıkla anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için kullandıkları bilişsel davranışçı terapi seanslarını içerebilir. Bu, düşünme şeklinizi değiştirmenize yardımcı olur. Bir terapist size beyninizde oluşan olumsuz düşünceleri nasıl tanıyacağınızı ve bunları olumlu düşünceler ve eylemlerle nasıl değiştireceğinizi öğretecektir.
panik atak bozukluğu nasıl geçer

panik atak bozukluğu nasıl geçer

Tedavi, ayrıca panik atağına neden olan ortamları veya durumları belirlemeyi ve stresinizi azaltmaya yardımcı olacak başa çıkma becerilerini geliştirmeyi içerebilir. Panik atakları, depresyon, anksiyete veya panik bozukluğu ile ilişkiliyse, doktorunuz antidepresan ilaçları da reçete edebilir.

Tekrarlanan panik ataklar, panik bozukluğunun bir işareti olabilir. Panik bozukluğu, belirgin bir nedeni olmayan tekrarlayan panik ataklarla tanımlanır. Panik bozukluğunu yönetenler, gelecekteki panik atak korkusuyla günlük rutinlerini değiştirebilirler.

Panik bozukluğu tedavisi, antidepresanlara ek olarak interoseptif duyu sistemi bozukluğuna maruz kalmayı da içerebilir. Terapi ile eğitimli bir ruh sağlığı uzmanı, kontrollü bir ortamda panik atak semptomlarını tetikleyecektir. Bu, güvenli bir yerdeyken tetikleyicileriniz ve tepkileriniz üzerinde kontrol sahibi olmayı öğrenmenize yardımcı olacak ve yavaş, adım adım ilerleyen bir tedavi sürecini başlatacaktır.

Bütün panik atak bozukluğu tedavileri panik atakları tamamıyla önlemeyebilir. Ancak, sayılarını ve şiddetlerini azaltmak için mutlaka uygulanmalıdır. En iyi tedaviyi doktorunuz size bildirecektir. Panik ataklarınız azalsa veya dursa bile, doktorunuz size ilaç tedavisi önerdi ise ilacınızı almaya devam edin. Doktor onayı olmadan ilacı bırakmayın.

Tedavi sona erdiğinde semptomlar geri dönebilir. Ayrıca, panik atak bozukluğu için terapi seansını sonlandırmadan önce terapistinizle yakın bir şekilde çalışmalısınız. Bu, tedavi sırasında kaydettiğiniz ilerlemeyi korumanıza yardımcı olacaktır.

Panik Atağını Yenenlerin Yorumları – Panik Atak Bozukluğu Nasıl Geçer? -Videolu Anlatımlar-

Buraya kadar panik atak bozukluğu ile ilgili önemli bilgiler aldığımızı var sayıyoruz. Panik atak nedir? Panik atak bozuklukları nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler aldık. Ataklar esnasında ne yapmamız gerektiği hakkında önemli ipuçları aldık. Şimdi de video anlatımlı olarak uzman görüşlerine de yer verelim. Panik atak nasıl geçer ve panik atağı yenenlerin yorumları başlıklı 2 video yayınlıyoruz. Ek bilgileri bu videolarda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yorgun Yüz İfadesi Neden Olur?

Panik Atağı Yenenlerin Yorumları -Video-

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.