Safra Kesesi Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi

28.03.2022
Safra Kesesi Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi

Safra kesesinde oluşumlar ve enfeksiyon sonucunda ağrılar meydana gelebilir.

Ağrıların belirdiği yerler omuzda daha fazladır. Aynı zamanda mide bulantısı gibi rahatsızlıkların yaşanmasına yol açar.

Karnın sağ üst tarafından yaşanan şiddetli ağrılar, dayanılmayacak noktasına gelmenize neden olacaktır.

Safra kesesi hastalıkları daha çok kendini birkaç saatlik karın ağrısında meydana gelen ağrıyla belli eder. Ağrı ilk başladığında, safra kesesi taşı mı diye düşünebilirsiniz.

Fakat belirtileri bazende safra kesesi taşı ile ilgili olarak da ortaya çıkabiliyor.

 

Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesi Nerede Yer Alır?

safra kesesi

Armut boyutunda denilebilecek büyüklükte ki safra kesemiz, en önemli organlarımızdan birisidir. Karaciğerin hemen alt bölgesinde, karnın sağ üst bölümünde bulunur.

Safra kesesi, dışkıya kahverengi rengi veren organımızdır. Vücutta ki işlevselliği çok fazladır.

Bir başka görevleri içerisinde ise sindirim sisteminin sıvısının salgılanmasına yardımcı olur.

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri

Şiddetli Ağrılar

safra kesesi agrisi

Safra kesesi hastalığına yakalanan kişilerde en sık görülen rahatsızlıklardan birisi de şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar bir kaç saat devam ettiği gibi bazı zamanlarda da birkaç günü bulabiliyor.

Kaburga da ve karnın sağ alt bölümünde ağrı daha fazla olur.

Sağ Omuz Ağrısı

Sağ omuz ağrısıyla karşı karşıya kaldıysanız safra kesesi sorununu işaret ediyor. Safra kesesi rahatsızlığında sağ omuz ağrısı çok fazla oluyor.

Karnın Sağ Üst Tarafında Ağrı

sag kaburga altinda agri

Sağ kaburga altında ve karnın sağ üst bölümünde ağrı yaratabilir. Bu ağrılar bazen dayanılmayacak noktaya gelebilir. Karnın sağ tarafında oluşan ağrıların sebebi araştırıldığında ise kolesistit veya kolanjit kaynaklı bir sorun olduğu tespit edilmiştir.

Sırt Ağrısı Safra Kesesi Hastalığı Belirtisi Olabilir

Yapılan araştırmalar sonucunda safra kesesi ağrılarının çoğunluğu sırt ağrısından şikayet ediyor. Bu demek oluyor ki en çok ağrı sırta vuruyor.

Göğüs Ağrısı Safra Kesesi Hastalığı Belirtisi Olabilir

2011 senesinde safra kesesiyle ilgili araştırmalar yapılmıştır. Safra kesesinden kaynaklı ağrılar göğüs ağrılarına yol açabiliyor. Yaşanan kalp krizi vakaların büyük bir çoğunluğu ise göğüs ağrısından kaynaklı olduğu tespit edilmiştir.

Mide Bulantısı ve Kusma Safra Kesesi Hastalığı Belirtisi Olabilir

mide bulantisi

Safra kesesi belirtileri arasında kusma ve mide bulantısı yer alıyor. Bu tür sorunlar gaz yapamama ve dışkı yaparken zorlanma gibi sorunları beraberinde getirebilir.

İshal Safra Kesesi Hastalığı Belirtisi Olabilir

Kronik safra kesesi rahatsızlığıyla karşı karşıysanız, şiddetli ishal durumları görülebilir. Bu durum en can sıkıcı yaşanacabilecek hadiselerden birisidir.

Asit Reflü veya Safra Reflüsü

Safra kesenizin çalışmasında bozukluk varsa mide yanmaları yaşanabilir. Bu durumda istenmeyen asit reflü veya safra reflüsü gibi sorunların baş göstermesine zemin hazırlamaya başlayacaktır.

Şişkinlik ve

Bir diğer yaşanabilecek sorunlardan birisi de şişkinliktir. Öyle ki safra kesesi enflamasyonu sonucunda şişkinlik oluşacaktır. Şişkinliğin olmasıyla bile karnın sağ üst bölümünde ağrının daha fazla şiddetlenmesi kaçınılmaz olacak.

Safra Kesesi Hastalıklarının Diğer Belirtileri

Dışkı ve İdrar Renginde Değişme

Safra kesesinde ki sıvının çok az salgınlanması sonucunda idrar renginde bir değişme söz konusu olabilir. Sıvının salgılanması az ya da hiç olmuyorsa direk olarak idrar renginde değişim oluşmasına neden olacaktır. Safra sıvısı az salgılandığında idrar renginiz koyu kahverengiye dönüşecektir.

Ciltte Solgunluk

gozlerin sararmasi 1

 

 

 

 

 

 

 

Safra kesesi bozuklukları sonucunda ciltte sararma ve ciltte solgunluk durumları çok fazla yaşanıyor. Cildinize direk olarak yansımasını yapıyor. Solgunluğun oluşma nedenlerine bakıldığı zaman ise anda çok fazla bilirubin bulunmasından kaynaklı denilebilir.

Safra Kesesi Yangısı (Kolesistit)

En yaygın şekilde görülebilen sağlık sorunlarından birisi de safra kesesi taşıdır. Safra kesesi kanalında taş, tıkanıklıklara yol açabilir. Tıkanıklık sonucunda ise şiddetli ağrının meydana gelmesine yol açacaktır.

Safra Kesesi Polipleri

Safra kesesi hastalıkları dediğimizde bir diğer söz etmemiz gerekenlerden birisi de safra kesesi polipleri olacaktır. Küçük oluşum olarak adlandırılan bu polipler, safra kesesine baskı yaparlar.

Koledokolityaz (Yaygın Safra Kesesi Taşı)

safra kesesi taşı

Safra kesesi taşı, tıp adında Koledokolityaz olarak biliniyor. Safra kesesi taşı, kusma, mide bulantısı ve ağrı gibi rahatsızlıkların olmasını sağlıyor. Aynı zamanda enfeksiyon oluşumunu da tetiklemektedir. Safra kesesi taşları ciddi sorunlara yol açacağından dolayı ameliyat ile alınma zorunluluğuna dönüşebilir.

Safra Kesesi Apsesi

Safra kesesi apsesi de safra kesesi enfeksiyonların yaşanmasına neden olabilir. Apsede enfeksiyon oluştuğunda ise artık sıvı bakteriyelle dolmuş olacaktır.

Kolanjit (Safra Kanalının İltihaplanması)

Safra kesesi hastalıkları tek bir nedene bağlı olmamakla birlikte birden farklı nedenler sonucunda da ortaya çıkabiliyor. Safra kanalının iltihaplanması sonucunda vücutta çekilmez ağrı ve olumsuz rahatsızlıklara yol açıyor. Daha çok karın ağrısı ve yüksek ateş görülüyor.

Porselen Safra

porselen safra

Karın sağ üst tarafından eğer ki şiddetli bir ağrı yaşanıyorsa muhtemelen safra kesesinde bir yırtılma söz konusu olabilir.

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri Ortaya Çıktığında Ne Yapılmalı?

Safra Kesesi Beslenmesi

saglikli beslenme 5

Bazı yiyecekler safra kesesi hastalığını tetikleyeceği gibi doğal olarak ağrıların artmasına neden olabilir. Safra kesesiyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız mutlaka uzak durmanız gereken yiyecekler bulunuyor. Bunlar, kızartılmış yiyecekler, işlenmiş yiyeceklerin yanı sıra lif oranı oldukça fazla olan yiyecekler olduğunu söyleyebiliriz.

Elma Suyu ve Sirke Karışımı

elma sirkesi icmek

Elma suyu ve sirke karışımı safra kesesi rahatsızlıkları için iyi gelebilecek çözüm yollarından birisini oluşturuyor. Bu karışım, safra kesesi taşlarının azaltılmasını sağlıyor.

Nane

nane

Nane yağı kapsülleri, safra kesesi ağrılarını dindirmek adına işe yarar bir bitkidir. Şiddetli bir ağrı olduğunda bu yola başvurabilirsiniz.

C Vitamini

C vitamini 4

Safra kesesi taşlarını yok etmek istiyorsanız bol bol C vitamini takviyesi yoluna başvurmalısınız. Son derece önemli bir antioksidan olduğundan dolayı safra kesesi ağrılarınızı yok etmek ve enfeksiyonel durumların oluşmasını önlemek adına C vitamini almalısınız.

Safra Kesesi Temizliği

Yeşil yapraklılar, C vitamini gibi beslenmeye dikkat edildiği zaman safra kesesi taşlarının aza indiiği düşünülmektedir.

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Her zaman safra kesesi taşının çıkacağını beklemeyin.

Ara ara kontrol etmek adına doktorun yolunu tutabilirsiniz. Özellikle yaşam değişikliği ve beslenme biçiminde yapacağınız önemli değişiklikler safra kesesi rahatsızlıklarından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Karnın üst bölgesinde meydana gelen ağrıların sık yaşanması ve dayanılmayacak noktaya gelinmesi sonucu doktora gitmelisiniz.

Sadece ağrı değil aynı zamanda mide bulantısı gibi sorunları görebilirsiniz. Bu tür sağlık sorunlarında vakit kaybetmeden doktora görünmenizde yarar var.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.