Serbest T4 Normal Değeri, Kaç Olursa Tehlikeli?

09.07.2023
Serbest T4 Normal Değeri, Kaç Olursa Tehlikeli?

Tiroid hormonlarından biri olan ve serbest halde bulunan serbest T4 normal değeri 0,9 ile 2,3 ng/dl aralığındadır.

İnsan vücudunun ön boyun bölgesinde serbest halde bulunan serbest T4 hormonu tiroid bezleri tarafından salgılanmaktadır.

Vücutta çeşitli fonksiyonlara sahip olan serbest T4 hormonunun referans aralığı dışındaki değeri anormal olarak kabul edilir. Anormal değere sahip serbest T4 hormonu, insan vücudunda bazı fonksiyon bozukluklarına ve problemlere yol açabilir.

Serbest T4 Nedir?

T4 hormonu vücutta 2 farklı şekilde bulunmaktadır. Biri proteinlere bağlı olarak çalışan T4 hormonudur, diğeri ise proteinlere bağlı olmadan ve vücutta serbest halde hareket eden T4 hormonudur.

Serbest T4 hormonu insan vücudunda enerji üretimi, kilo alımı, kilo kaybı ve metabolizma hızının dengelenmesi gibi işlevlere sahiptir.

Serbest T4 Testi Normal Değerleri

Sağlıklı bir yetişkinde normal serbest T4 referans aralığı, 0,9-2,3 ng/dl’dir. Her laboratuvarda belirlenen normal referans aralığı aynı değildir. Serbest T4 testi yaptırdığınız sağlık kuruluşunda test sonucunu mutlaka doktora göstermeniz, uygun görüldüğü takdirde tedaviye başlamanız gerekir. Peki, serbest T4 kaç olursa tehlikeli? İnsan vücudunda serbest T4 hormonunun 2,5 ng/dl değerinin üstünde olduğu durumlar anormal ve tehlikeli olarak görülmektedir.

 

T4 Testi Neden Yapılır?

T4 testi; nedensiz kilo alma ve kilo verme, saç dökülmesi, bağırsak problemleri, aşırı yorgunluk, saç dökülmesi ve uykusuzluk gibi belirtileri gösteren kişilere uygulanmaktadır. T4 hormonu insan vücudunda tüm metabolik düzende etkili bir hormon olarak bilinir. Bu anlamda vücutta herhangi bir tanısı konulamayan rahatsızlıklarda T4 testi mutlaka yaptırılması gerekir.

 

Serbest T4 Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Serbest T4 yüksekliği, insan vücudunda sinsice ilerleyen bir durumdur. Serbest T4 yüksekliğinin belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Hızlı kilo verme
 • Çabuk yorulma ve terleme
 • Soğuk havalarda üşümeme
 • Sinirlilik hali
 • Uyku problemleri
 • Gözlerde belirginleşen büyüme

Peki, serbest T4 yüksekliği nasıl düşürülür? Tedavi edilmediği takdirde kalıcı rahatsızlıklara yol açacak olan serbest T4 yüksekliği durumunda, hastalığın nedeni kan testleri ve ultrason ile anlaşılması gerekir. Ardından gerekli görülen tedaviye başlanır.

 

Serbest T4 Düşüklüğü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Serbest T4 düşüklüğü tiroid bezinin yeterli çalışmadığı kişilerde görülür. Serbest T4 düşüklüğünün başlıca belirtileri şunlardır:

 • Soğukta çabuk üşüme
 • Saç dökülmeleri
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Hızlı kilo alma
 • Genel isteksizlik hali
 • Şişkinlik ve kabızlık
 • Cilt kurulukları

İnsan vücudunda olması gereken serbest T4 normal değeri üstünde ve altında olan kişiler, gerekli tanıların konması için kan testlerinin ve gerekli muayenelerin yapılması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.