Sırt Tutulması, Spazm yani Kulunç Nasıl Geçer?

27.03.2022
Sırt Tutulması, Spazm yani Kulunç  Nasıl Geçer?

Sık görülen sırt spazmlarına gelince, tedavinin mümkün olan en kısa sürede başlamalı veya ağrı dayanılmaz hale gelebilir ve günlük aktivitelerinizi ciddi şekilde etkiler. Aslında, kas spazmı bel ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir.

Arka spazmlar ev ilaçlarıyla ve diğer popüler tekniklerle kolayca tedavi edilebilir.

Sırt spazmı, uyanma ve yatmadan çıkma, ağır bir şey kaldırma veya ani veya sarsıntısız bir hareketten sonra yaşanabilecek yaygın bir kas problemidir.

 

Spazm, tutulan ve rahatlamayan kanın anormal bir şekilde daralması nedeniyle oluşur. Bu tür spazmlara katkıda bulunabilecek faktörler obezite, zayıf duruş, vücuttaki yapısal dengesizlik, dehidrasyon, elektrolit kaybı ve kötü uyku pozisyonlarıdır.

Bu tür spazmlar genellikle uyarı yapılmadan grev yapar. Peki sırt spazmlarından nasıl kurtulunur?

 

Bazen, sırt spazmları, tıbbi dikkat gerektiren spinal yaralanma veya başka hastalık belirtileri olabilir.

 

İşte sırt spazmlarından nasıl kurtulunur

Kulunc Nasil Gecer

 

1. Dinlenin

Dikkatlice ve yavaşça bir yatağa veya rahat bir düz yüzeye oturun veya yatırın ve geçici olarak hareketsiz kalın. Gerekirse destek için minder ve yastık kullanın ve sakin kalmak için derin nefes alma yapın. Ayrıca , ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek omurgayı bastırmak için bacaklarınızı yastıklarla yükseltebilirsiniz .

Bir süre saklanırsanız, yaralı kasları tetiklemeyi engellersiniz. Bu da ağrının yoğunluğunu ve süresini azaltabilir.

1 ila 2 gün dinlendirilmesi önerilir. Komple yatak istirahatı gerekli değildir, ancak ağırlık kaldırmaya veya belirli egzersizlere gibi spazmları ağırlaştıran ya da ağırlaştıran herhangi bir faaliyete uzak durmalısınız.

 

2. Sırta Soğuk Kompresler

Sirta Soguk Kompres

Sırt spazmı geçirirseniz, konservatif tedavinin bir diğer ilk satırı da etkilenen bölgede soğuk kompres uygulanmasıdır. Burun burkulmaları, suşlar ve diğer yaralanmalar için özellikle etkilidir.

İlk 24 ila 72 saat arasında soğuk kompres çok etkindir. Soğuk sıcaklık, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan iltihaplanmayı azaltır. Soğuk sıcaklık aynı zamanda kasların kasılmasına ve spazmın neden olduğu enerjinin durmasına yardımcı olur.

  1. Bir avuç buz küpünü ince bir havluyla sarın.
  2. Etkilenen bölgeye yaklaşık 15 dakika boyunca yerleştirin.
  3. İlk 24 ila 72 saat boyunca her saati tekrarlayın.

Buz küpleri yoksa, bir paket dondurulmuş sebze ya da ticari bir buz paketi de iyi çalışır.

 

4. Masaj

Ağrılı sırt kas spazmları basit masaj terapisi ile halledilebilir. Etkilenen bölgenin uzunluğu ve kenarları boyunca nazik masajlar, kasların yavaş yavaş rahatlamasına yardımcı olur.

Dahası, masaj bölgedeki kan akışını geliştirmeye yardımcı olur.

Kendi sırtınıza etkili bir şekilde masaj yapmak mümkün olmadığından, bir aile üyesinden veya arkadaşından yardım almalısınız.

  1. Etkilenen alana biraz ılık zeytin veya hindistancevizi yağı uygulayın.
  2. Alanı 5 ila 10 dakika boyunca uzun, nazik vuruşlarla masaj yapın.
  3. Masaj yaptıktan sonra bölgeyi sıcak bir havlu ile sarın.
  4. Günde birkaç kez yapın.

 

5. Sarı Hardal

Bilimsel olarak ispatlanmış olmamasına rağmen, birçok kişi basitçe sarı hardal yiyerek kas spazmına hızlı bir şekilde rahatlama getirdiklerini bildirmiştir.

Bunun arkasındaki olası bir neden ağızdaki sinirler üzerindeki uyarıcı etkisi olabilir ve bu sinirler spazmı etkileyebilir.

Spazmı rahatlatmak için sadece 1 çay kaşığı sarı hardal yiyin. Sindirim sistemini aşırı derecede etkileyebileceğinden fazla baharatlı sosu yemeyin.

Not: Ağrı tutarlıysa ve şiddeti arttırırsa derhal doktorunuza danışın.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.