STRESİ AZALTAN BİTKİ ÇAYLARI NELERDİR?

STRESİ AZALTAN BİTKİ ÇAYLARI NELERDİR?

Yaşadığımız çağın temposu ve tamamen hız kavramına odaklı olması, hemen hepimizin üzerinde haddinden fazla stres ve yorgunluk yaratıyor. Aşırı derecede yükselen strese hem sağlığımızı etkiliyor hem de yaşam kalitemizi aşağıya çekiyor. Kısaca stres yeni çağın en büyük vebası dersek yanılmış olmayız.

 

Gündelik hayatta stres yakamızı bırakmıyor. Üstelik buna bir de pandemi süreci eklenince manevi açıdan durum daha karmaşık hale geldi. Stres sorunsalını azaltmak için birçok farklı yönteme başvursak da genelde çoğu etkisini göstermiyor, hatta bazıları daha da sorunu arttırıyor. Ama merak etmeyin, bu çözümsüz bir süreç değil. Basit birkaç teknik ile stresten kurtulmak, bedeniniz gibi aynı zamanda da ruhunuzu gevşetmek kolay. Peki bu konuda neler yapılabilir? İşte cevabı…

 

Stresten kurtulmak için ruh ve beden dinginliğini aynı oranda sağlamak önemlidir. Özellikle iyi ve kaliteli bir uyku hem ruhu hem de bedeni gevşetir. Günümüzde bunun için en etkili yöntem bitki çayları olarak görülmektedir. Stresi azaltan bitki çayları her gün milyonlarca kişinin vazgeçilmezi olan bir besin türüdür.

 

Bitki çaylarının kökeni geçmişe dayanır. Tarihsel açıdan oldukça köklü bir besin zinciridir. Milattan önceki medeniyetlerde kullanıldığı kaynaklarca tespit edilmiştir. Firavun Mısır’ında bitki çaylarının birçok iyileştirici şifası olduğuna inanılırdı. Bu sebeple oldukça değerli bitkilerdi bunlar. Dönemin üst düzey soyluları ve Firavun bu bitkileri tüketebilirdi. Durum Osmanlı’da da aynıydı. Osmanlı’da özellikle sarayda tüketilen bu bitkiler birçok hükümdarın vazgeçilmezleri arasındaydı. Hatta aralarında bir tanesi var ki, Osmanlı hükümdarları arasında artık bir gelenek haline gelmişti. Bu bitki çayının ismi Osmanlı karışımıdır.

Günümüzde stresten kurtulmak için tüketilen yüzlerce bitki çayı mevcut. Fakat bunların arasında en sık tercih edilen ve en faydalı olan 5 tanesini sizler için derledik. O zaman bitki çaylarının tanıtımına ‘şifa olsun’ diyerek geçebiliriz…

 

 

Melisa Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Melisa Cayi Nedir Faydalari Nelerdir

 

Melisa çayı toplum içinde ‘Lippia Citriodora’ olarak da bilinmektedir. Bu çay özünün ince ve uzun yaprakları vardır. Ayrıca hoş limon kokusuyla dikkat çeker. Bazı durumlarda ‘oğulotu’ ile karıştırılsa da bu yanlıştır. Çünkü oğulotu limonumsu kokmaz ve nane familyasından değildir. Melisa çayının hazırlanışı geleneksel türdendir; melisa yaprakları sıcak bir demliğe konur ve kısa süre beklenir. Demlikten limonumsu kokular yayılmaya başladığında çay hazır demektir.

 

Melisa çayının en belirgin faydası stresi azaltması ve vücudu gevşetmesidir. Ayrıca uyku sorunu yaşayanlara büyük oranda yardımcı olur. Gaz giderici özelliğe sahip olması, hekim kontrolünde bebeklerde de kullanılmasını sağlar. Tüm bunların yanında bir özelliği daha vardır ki, kullananlara şifa niyetine gelir. Ciltte oluşan egzama hastalığına iyi geldiği birçok hekim tarafından ortak kanıdır.

Fakat melisa çayı doğru miktarda ve doğru zamanda tüketilmediğinde vücutta birçok farklı yan etki gösterebilmektedir. Bu sebeple kullanım oranında aşırıya kaçınılmaması gerekir. 1 içimde 1 çay kaşığı melisa tozu kullanmak ideal olanıdır.

 

 

Adaçayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Adacayi Nedir Faydalari Nelerdir

Adaçayı bitkisinin Latincedeki ismi ‘Salvia’ olarak geçer. Bu bitkinin birçok farklı alttürü bulunur. Ülkemizde adaçayı bitkisi en çok Anadolu bölgesinde yetişir. Bu sebeple ürün temini oldukça ucuz ve kolaydır. Günümüzde sağladığı faydalar yönüyle meşhur olan adaçayı, toplum içerisinde hayli yüksek tüketim popülasyonuna sahiptir.

 

2 tür adaçayı satılır, biri ot olarak diğeri ise toz olarak. İkisinin de hazırlanış şekli aynıdır. Bir kupa bardağının içerisine sıcak su koyulur. Ardından 1 dal adaçayı bitkisi ya da tozu bardağın içerisinde bırakılır. Üzeri kapatılarak 5 dakika deminin alması beklenir. Burada dikkat edilmesi gereken şey uzun süre beklenmemesi gerektiğidir. Çünkü içerisindeki maddeler yoğun olarak suya işleyeceği için acı bir tat bırakabilir. Ayrıca soğuk algınlığına önlem için ağızda gargara da yapılabilir.

 

Adaçayı strese çok iyi gelmesiyle bilinir. Ruhu dinlendirici, bedeni gevşetici, zihni sakinleştirici bir yapısı vardır. Ayrıca iltihap giderici etkisi de vardır. İltihaplı yaralarda bu bitki düzenli olarak tüketilmelidir. Tüm bu faydalar göz önüne alındığında adaçayı için halk ilacı demek mümkün.

 

 

Lavanta Bitki Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Lavanta Bitki Cayi Nedir Faydalari Nelerdir

Lavanta sadece sunduğu şifalarla değil, aynı zamanda da görüntü ve kokusuyla da stresi azaltan bir bitki çayı olarak öne çıkıyor. Doğanın mor güzeli olarak ifade edilen bu bitki yaşamın her alanında kullanılıyor. Gündelik hayatta çantada bir şişe lavanta yağı taşımak, neredeyse ilk yardım çantasına sahip olmakla eşdeğer.

Tek kişilik lavanta çayının tarifi oldukça basittir. Bir kupa bardağına kaynamış su dökülür ve içine bir çay kaşığı kurutulmuş lavanta eklenir. Ardından ortalama 10 dakika demlenir. Son olarak da süzme işlemi gerçekleştirilerek afiyetle tüketilir.

Eğer stres için en etkili çay nedir diye sorulsa kesinlikle lavanta deriz. Çünkü içerisinde bulunan maddelerle tam bir sakinleştirme ve dinginleştirme aracı. Günde bir bardak lavanta çayı, gündelik hayattaki stresinize, kaygılarınıza ve yorgunluklarına çok iyi gelecek.

 

 

Ihlamur Nedir? Faydaları nelerdir?

Ihlamur Nedir Faydalari nelerdir

Yaz aylarında filizlenen ıhlamur çiçekleri toplanarak kış aylarının vazgeçilmez bir şifalı ürünü olarak öne çıkar. Birçok farklı faydası olsa da özellikle stres ve ruh gerginliğine iyi geliyor olması, onun tüketimdeki popülasyonunu her zaman için yüksek kılmıştır.

 

Ihlamur stres için şifa niyetinden olsa da doğru hazırlanmadığı taktirde tüm yararını yitirebilir. Bu sebeple doğru pişirme çok önemlidir. Ihlamur, üzerinde bulunan sarı ve uzun yapraklarıyla birlikte demlenir. Yarım avuç miktarında ıhlamur bir bardağa konulur ve üzerine sıcak su ilave edilir. Üzeri kapatılmalıdır, aksi halde içerisinde bulunan uçucu yağlar etkisini yitirir. 10 dakika kadar bekledikten sonra afiyetle içilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus demlenme süresinin 10 dakikayı geçmemesi gerektiğidir. Zira fazla kaynayan ıhlamur şifa özelliğini kaybeder.

Ihlamurun en belirgin özelliği strese iyi gelmesi ve bireylerin bedenini dinginleştirmesidir. Bunun yanında daha birçok farklı faydası bulunur. Özellikle kış aylarında sıkça görülen soğuk algınlığına birebirdir. Göğsü yumuşatarak öksürük sorununu hafifletir. Ayrıca bağışıklık sistemine de iyi geldiği bilinmektedir.

 

Papatya Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Papatya Cayi Nedir Faydalari Nelerdir

Papatya çayı geçmişten bugüne alternatif tıbbın en önemli unsuru olarak öne çıkıyor. Hem lezzetli oluşu hem de sağlık yönünden zengin besin içeriklerine sahip oluşu onun günümüzde en sık tüketilen bitki çayı konuma getirmiş durumda. Peki papatya çayının bizlere sunduğu faydalar nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim…

Papatya çayının en bilinen faydası sinirleri gevşetmesi ve stresi azaltmasıdır. Günlük yaşantısı stresli geçenler için birebir çözümdür. Ayrıca bireylerin kaliteli uyku uyumalarını sağlar. Bir diğer önemli faydası da sindirim sisteminedir. Sindirimi kolaylaştırarak mide sorunlarının önüne geçilmesinde etkili olur.

  Papatya çayını aktarlardan ya da eczanelerden temin edebilirsiniz. 1 kupa bardağının içerisine kaynamış su dökülür ve üzerine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya ilave edilir. Ortalama 3 dakika kadar deminin alması beklenir. Sonrasında süzülerek afiyetle içilebilir. İstendiği taktirde içerisine ekstra olarak bal ve limon da eklenebilir. Ancak diğer bitki çaylarında olduğu gibi papatya çayı da aşırı kaynatılmamalıdır. Aksi halde içerisindeki faydalı unsurlar yok olur. Spor Yapmanın Yararları Saymakla Bitmez

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.