TSH Normal Değeri, Kaç Olursa Tehlikeli?

24.06.2023
TSH Normal Değeri, Kaç Olursa Tehlikeli?

TSH için normal kabul edilen değerlerin kaç olması gerektiği bilinmelidir. TSH normal değeri sağlık açısından göz önünde tutulması gereken önemli konuların başında yer almaktadır.

 

TSH Normal değeri kaç olmalı, ne kadar olursa tehlikeli olmaya başlar konusu önemlidir. Çünkü sağlıklı bir bireyden söz edebilmek için TSH normal değeri olmalıdır. TSH belirleme işlemleri de yapılacak olan testler sonrasında ortaya çıkar. Bu sayede test sonucuna bağlı olarak düşük mü yüksek mi olduğu tespit edilmiş olacaktır. Yapılan test ölçümleri sayesinde Troid Hormonları ile ilgili olarak değerlerin kaç olduğu ölçülmüş olur.

 

TSH Kaç Olursa Tehlikeli Olur?

 

TSH kaç olursa tehlikeli olacağı sağlığı yakından ilgilendiren bir konudur. Eğer TSH normal değeri yukarısında bir durum olursa o zaman doktor tarafından Tiroid hastalarına tedavi yapılması gerekmektedir. Tiroidin normal değeri 0,35-4,5 mIU/L olarak kabul edilirken,  4,5 mIU/L üstünde olması durumunda hastalar açısından ciddi risk sorunlarının açığa çıkmasına neden olmaya başlayacaktır. Böyle bir durumda ilk müdahale edilmesi gereken işlemlerden biri de TSH düşürülmesi olacaktır. TSH yüksekliği hangi hastalıklara yol açar diye bakıldığı zaman şu tür bir sağlık sorunlarını yaşanmaya başlamasına da neden olacaktır. Bunlar şu şekilde ifade edilebilir:

 

 

*Depresyon durumu

*Unutkanlık

*Halsizlik

*Kilo alma ve kilo verememe sorunlarının yaşanmaya başlaması

*Cinsel isteksizliğin açığa çıkması

*Kadınlarda ise adet düzensizliği sorunlarının yaşanmaya başlaması

*Kısırlık en sık karşılaşılan sorunlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır

 

Ayrıca TSH yüksek olduğu zaman göz etrafında şişkinlik gibi bazı durumlar da gün yüzüne çıkmaya başlar.

 

Sağlıklı Bir Bireyde TSH Kaç Olur?

 

Sağlıklı bir birey diyebilmemiz için TSH normal bir değerde olması oldukça önemli diyebileceğimiz konulardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. TSH kaç olursa tehlikeli? olur aşamasına geldiğimiz zaman 4,5 mIU/L üzerinde olduğu zaman bu durum sağlık problemlerine yol açar.

 

TSH test yapıldığı zaman tiroid hormonları ile ilgili olarak daha kesin bir sonuçlara ulaşılması açısından büyük bir önem arz etmeye başlayacaktır. Yetişkinler için TSH normal değeri 0.5  altında olduğu zaman düşük olarak tespit edilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.