Türkiye’nin En Güzel 7 Plajı

23.03.2022
Türkiye’nin En Güzel 7 Plajı

Türkiye’nin birbirinden güzel 7 plajı. Hepsi de doğa harikası sayılabilecek güzellikte ve saflıkta bu plajlar şöyle:

Bu yaz havalar her ne kadar biraz dengesiz, bazen bulutlu, bazen yağmurlu olsa da, güneş ve sıcak yeterince gösterdi kendini bize. Denize girmek, güneşlenmek, kumsala uzanıp keyif yapmak için çok vaktimiz oldu.

Daha da olacak zaten. Yaz aylarının en güzel günlerini yaşadığımız şu dönemde özellikle çalışanlar için en önemli şey kısıtlı tatili en iyi şekilde geçirmek gerekliliği. Bunun için de şüphesiz tatillerin olmazsa olmazı olan deniz ve kum en önemli unsur. Yani gidilecek plajın iyi seçilmesi iyi bir tatil geçirmenin ilk koşullarından.

İşte sizi tatil öncesi telaşın içinde bir de gidilecek yer aramakla uğraştırmamak, tatili hevesinizin çileye dönüşmemesi için bu yazıyı hazırladık.

 

1.Dalyan İztuzu Plajı

Dalyan Iztuzu Plaji

Dalyan başlı başına zaten çok güzel bir denize, çok güzel kumsallara sahip, doğa harikası bir yer. Ancak İztuzu, Dalyanın tüm güzelliğinin toplamı, doruk noktası sanki. Altın renginde yaklaşık 6 kilometrelik bir kumsal düşünün.

 

Kumsalın bittiği yerde ise berraklığı göz alan, kristal rengi bir deniz başlasın. İçinde caretta carettalar size eşlik etsin yüzerken. Bir tarafınız da yemyeşil tepeler olsun. İşte rüya gibi, hayali bile içleri kıpırdatan bu yer İztuzu plajı.

Ulaşımı da oldukça kolay olan plajı valilik işletiyor ve bu yüzden çok ucuz. Mutlaka görülmesi gereken plajların başında. Size tavsiyemiz, ilk tercihiniz İztuzu’ndan yana olsun.

 

2.Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Adını bilmeyen, namını duymayan yoktur Kelebekler Vadisi’nin. Ama gidip görmeyen çok fazla insan olduğu kesin. Yanlış seçimler yüzünden bunca zaman boyunca ertelediyseniz, daha fazla beklemeyin, bir an önce Kelebekler Vadisi’ni görün. Fethiye’de Ölü Deniz beldesine bağlı olan plaja Ölü Deniz’den kalkan teknelerle ulaşılıyor.

 

350 metreyi bulan sarp kayalıklarla çevrili vadide yılın belli dönemlerinde bir çok farklı kelebek türünü görmek mümkün.

Eşsiz bir kumsala ve denize sahip olan Kelebekler Vadisi 1. Dereceden sit alanı. Ama siz yine de ertelemeyip bir an önce gidip görün.

 

3.Phaselis Plajı

Phaselis Plaji

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan plaj, kendine özgü, farklı bir havaya sahip. Antik bir kentle iç içe olan plajın kumsalı çakılsız, taşsız, incecik kumlardan oluşuyor. Denizi ise anlatması mümkün olmayan, mavinin her tonunu barındıran, inanılmaz bir berraklıkta.

 

Tarihin ve doğanın güzelliklerini bir arada görebileceğiniz plajda geçirdiğiniz her an sizi tüm stresinizden arındırıp, bambaşka bir aleme götürecek nitelikte.

 

4. Akvaryum Koyu – Bozcaada

Akvaryum Koyu – Bozcaada

Belki Türkiye’nin en el değmemiş, en saf plajlarından biri olan Akvaryum Koyu, içinde barındırdığı birbirinden farklı onlarca çeşit deniz canlısı ve berrak deniziyle insana okyanusta bir yerde olduğu hissini veriyor.

 

Ulaşımın sadece şahsi araçlarla yapıldığı bu koy, Akvaryum adını gerçekten hak ediyor. El değmemiş bir saflıkta ve huzurun doruğunu yaşayabileceğiniz bir sessizlikte olan koya giderken yanınıza deniz gözlüğü ve şnorkel almanız sonradan pişman olmamanız adına belki de en önemli husus.

 

5. Alaçatı Plajları

Alacati Plajlari

Son yılların en gözde tatil bölgelerinden biri Alaçatı şüphesiz. Giderek artan bir ilgiyle her ne kadar eski sakinliğinden uzaklaşıyor olsa da yine de Türkiye’nin sayılı plajlarından biri konumunda.

 

Özellikle sörf yapmak için oldukça elverişli olan Alaçatı sahilleri rüzgar açısından biraz bonkör olsa da uzun mesafesi sığ olan berrak denizi, uzun ve altın rengi kumlarla kaplı kumsallarıyla sadece yüzmek için değil, keyifli yürüyüşler için de oldukça uygun bir yer.

 

6. Çıralı Plajı

Cirali Plaji

Tatilcilerin bir diğer göz bebeği olan, kalabalıktan, kaostan kaçıp, sakin doğanın kollarına sığınmak isteyenlerin tercihi Olimpos’un hemen ilerisinde bulunan Çıralı plajı caretta caretta’lara ev sahipliği yapmasıyla ünlü eşsiz bir plaj.

 

Kayalarla çevrilmiş, dere yataklarıyla beslenen,  hafif taşlı denizi ve incecik kumla bezeli sahiliyle adeta cennetten bir parça Çıralı plajı. Plaj kadar plaja gitmek için kullanılan yol da oldukça büyüleyici. Kral Zeus’un mezarı, antik tiyatro ve hamam kalıntıları arasında  geçerek varacağınız plaj eşsiz bir deneyim için iyi bir seçim.

 

7. Günlüklü Koyu

Gunluklu Koyu

Çam ormanları ve sakız ağaçlarıyla çevrili, adeta doğa tarafından gizlenmiş, insanın her şeyden, herkesten kaçmak istediği anda kendini atabileceği en güzel yerlerden biri Günlüklü Koyu. Göcek-

Fethiye arasında yer alan koy öylesine doğal ki, arada bir koyun sürüleri iniyor. Sakin, kristal berraklığında denizi, hafif çakıllı, ince kuma sahip plajıyla Günlüklü Koyu, huzurlu ve sakin bir tatil geçirmek için bire bir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.