Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Tüyoları

05.06.2022
Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Tüyoları

Yazın gelmesiyle birlikte hem güneşin zararlı ışınlarından korunmak hem de tarzınızı konuşturmak için güneş gözlüğü kullanmak gerekmektedir. Elbette güneş gözlüğü seçerken rengi, şekli ve tarzı önemli olsa da göz sağlığımız için uygun olan gözlüğü tercih etmeliyiz. Peki doğru güneş gözlüğü nasıl seçilmelidir?

 

Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle seçilecek güneş gözlüğünün orijinal olması önemlidir. Herkesçe bilinen, güvenilir markalar tercih edilmelidir. en önemli özelliklerinden biri olan UV filtreli camlar kullanılmalıdır. aldığımız güneş gözlüğünün sertifikalı olup olmadığı kontrol edilmelidir. seçtiğiniz güneş gözlüğünün mutlaka CE işareti olmalıdır.

Bunların yanı sıra aldığınız güneş gözlüğünü camlarının rengi de oldukça önemlidir. Örneğin kahverengi, gri ve yeşil camlar parlak ışıklı ortamlarda faydalıdırlar. Özellikle plaj ve havuz gibi yerlerde kullanılması uygun olur. Sarı tonlarını barındıran camlar ise kayak ve avcılık sporları için kullanılmalıdır. Kırmızı ve tonlarını barındıran camlar ise düşük ışıklı ortamlarda kullanılmalıdır.

 

Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Tercihi

Alınacak olan güneş gözlüğünün yüze tam olarak oturması kullanım kolaylığı açısından oldukça önemlidir. Çok küçük ya da çok büyük kalan güneş gözlüklerinin komik kaçan bir görüntü ortaya saçmasından ötürü tam olarak oturmuş, ortalanmış bir güneş gözlüğünün tercih edilmesi gerekir. Güneş gözlüğü çerçevesinin kaş ile aynı hizada olması ve yanaklara değmemesi kullanım açısından bireyin rahat etmesine yardımcı olur.

Gözlüğün rengi ve biçimi de yüz hatları ile uyum içinde olmalıdır. İnce ve dar yüz hatlarına sahip olan kişilerin ince gözlükleri tercih etmesi, kemerli bir burna sahip olan kişilerin ise burnu kapatacak kalınlıkta güneş gözlüklerini tercih etmeleri tavsiye edilir.

 

Eğer oval bir yüze sahipseniz, ince bir çene ve belirgin elmacık kemikleriniz varsa güneş gözlüğü seçiminde işiniz diğer yüz tiplerine göre daha kolaydır. Çünkü neredeyse her gözlük modeli oval yüze yakışıyor. Köşeli, oval ya da yuvarlak güneş gözlüğü modellerini tercih edebilirsiniz.

Oval Yüzler İçin Güneş Gözlüğü Modeli

Eğer kare yüz şekline sahipseniz kalın saplı ve çekik çerçeveli modelleri seçebilirsiniz. Böylece belirgin olan yüz hatlarınız biraz daha yumuşayacaktır.

Kare Yüzler İçin Güneş Gözlüğü Modeli

Köşeli yüz tipine sahipseniz yuvarlak, oval ve çekik modelleri tercih edebilirsiniz.

Köşeli Yüzler İçin Güneş Gözlüğü Modeli

Kalp yüz şekline sahipseniz; yani dar çeneli ve geniş bir alına sahipseniz çerçevesiz ya da oval güneş gözlüklerini kullanabilirsiniz. Böylece alnınıza göre daha dar olan çene yapınızı daha geniş gösterebilirsiniz.

Kalp Yüz Şekilleri İçin Güneş Gözlüğü Modeli

Eğer üçgen yüz şekline sahipseniz pilot ve çekik modelleri deneyebilirsiniz. Böylece dar çene yapınız biraz daha dengelenecektir.

gen Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Modeli Yuvarlak yüz şekline sahipseniz dikdörtgen, köşeli veya kedigözü gözlük modellerini seçebilirsiniz. Bu sayede yuvarlak olan yüz yapınız daha ince bir görünüme sahip olacaktır.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Modeli

Bu sene geçen yıl da sık sık karşılaştığımız renkli camlar yine çok moda. Yüzün büyük bir kısmını kaplayan aynalı modeller de oldukça ilgi çekiyor. Tarzın doruğa ulaştığı geometrik ve asimetrik modellerse göz kamaştırıyor. Birçok ünlünün kullandığı ince camlı gözlükler ise bu yaza damga vuracağa benziyor.

 

Gigi Hadid ve Kendall Jenner gibi isimlerin de arasında bulunduğu pek çok ünlünün tercihi bu yönde. Ayrıca gözlük cam ve çerçevelerinin kenarlarını süsleyen parlak taş ve işlemelerle de stilinizi konuşturabilirsiniz.

nce Camlı Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü günlük hayatta özellikle yaz aylarında güneşin kendisini göstermesi ile beraber kullanılan aksesuarlardan bir tanesidir. Yeni güneş gözlüğü alacak kişiler için seçim yapmak kimisine göre oldukça kolay olurken kimi kişilerin de zorlandıkları bilinmektedir. Zorlanan kişiler için güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli? Sorusu ortaya çıkar ve bunun için bir kaç etmenin göz önünde bulundurulması gerekir.

 

Cam Özelliklerine Göre Güneş Gözlüğü Tercihi

Satın alınacak olan güneş gözlüğünün cam kalitesi güneşe dayanıklılık açısından önem arz etmektedir. Bilinen satış noktalarından alınmış olan bir gözlük gönül rahatlığı ile kullanılabilmekte ve bakımı yapıldığı takdirde çok uzun yıllar kullanım sağlanabilmektedir.

Güneş gözlüğünün camının UV ışınlarından korunacak şekilde tasarlanmış olması cam özellikleri arasında birincil öncelik kabul edilir. UV filtresine sahip olan güneş gözlüğü camlarının güneşin zararlı ışınlarının direk göze gelmesini engellediği için satın alırken buna oldukça dikkat edilmesi gerekir.

gunes gozlugu severken nelere dikkat edilmelidir

 

Orijinalliğine Göre Güneş Gözlüğü Tercihi

Süslü Çerçeveli Güneş Gözlüğü

Her üründe olduğu gibi güneş gözlüklerinde de replika ürün satışları gerçekleşmektedir. Görünüşte birebir aynı olan ancak detaya inildiği zaman farklılıklar gösteren replika ürünler UV ışınlarından korumak yerine göze daha fazla zarar verir. Bilinen bir satış noktasından alınmış ürün orjinal olmakla birlikte internet sitelerinde satışı yapılan ürünler için orijinallik aranması gerekmektedir.

 

Güneş gözlüğünün sap kısmında ya da yan kısmına konumlandırılmış olan barkodlar kontrol edilerek orjinal olup olmadığı kontrol edilebilir. Orijinal adı altında satılan güneş gözlüğünün sahte olduğu ortaya çıkarsa ürün hakkında yasal işlem başlatabilme hakkı tüketicide mevcuttur.

 

Marka Tercihine Göre Güneş Gözlüğü Tercihi

Piyasada birbirinden farklı markaların olduğu onlarca çeşit güneş gözlüğü bulunur. Her marka güneş gözlüğü için yeterli olmamakla birlikte CE damgası olsa bile göz sağlığına iyi gelmeyen güneş gözlükleri bulunmaktadır. Bu nedenle satın almadan önce gözlük markasına dair kullanıcı yorumlarının internet üzerinden araştırılması gerekir.

 

2018 Güneş Gözlüğü Trendi

Güneş gözlüğü markaları sektör içerisinde genellikle sınırlı markalar üzerinde yer alsa da bu durum satış noktaları içerisinde geçerlidir.

Elektronik alışveriş ortamında envai çeşit güneş gözlüğü markası bulunmakla beraber her marka güvenilir ve kaliteli ürün satışı yapmaz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.