Bebek Şampuanları Zararlı mı? Bebeklere Şampuan Seçimi

22.02.2023
Bebek Şampuanları Zararlı mı? Bebeklere Şampuan Seçimi

Bebek şampuanları denince öncelikle bakmanız gereken şampuanın içeriğinde bulunan kimyasallardır.  Bebek cildi yetişkin cildine oranla daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kullandığınız ürünlere iki kat daha fazla titizlik göstermeniz gerekmektedir. Bebeklerde bilinçsizce seçilen ürünlerden dolayı ciltte kızarıklıklar, alerjik tepkiler, pişik ve mikrobik hastalıklara neden olabilecek hastalıklar görülmektedir.

Bebeklerde banyo temizliği için kullanılan ürünlerde mutlaka ürünün içeriğine bakmalısınız. Ürünlerde bulunan SLS ve SLES maddeleri şampuanlarda köpürmeyi sağlamaktadır ve aynı zamanda cildin yağını da çözdüğünden dolayı kuruluğa sebep olacaktır. Bebek şampuanlarını seçerken içeriklerinde alkol, paraben, parfüm, sülfat, phthalate, SLS, SLES maddelerini bulundurmaması gerekmektedir.  Bebeğinizin bakımı için seçeceğiniz ürünlerin içeriklerini mutlaka kontrol edip ondan sonra ürünü satın almanızda fayda vardır.

Ne Tür Bebek Şampuanı Kullanılmalıdır?

Ne Tur Bebek Sampuani Kullanilmalidir

Bebek şampuanlarının zararlı hakkında bilgi verecek olursak çok hassas ve ince tabakalı bir deriye sahip olan bebeklerde seçeceğiniz ürünlerin içeriklerine bakmadan alıp kullandığınız zararlı ürünler sonucunda bebeğinizde cilt zedelenmeleri, enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir. Bu sebeple içeriklerinde yukarıda bahsettiğimiz maddelerden olmayan ürünleri tercih etmenizde bebeğinizin sağlığı açısından yarar vardır.

 

Bazı durumlarda bebeklerin hassas tenleri ve kullanılan ürünün içeriğindeki başka bir özden alerjisi olan bebeklerde de kullanılan ürün her ne kadar sağlığa uygun olsa da bebekte kızarıklar görülebilmektedir. Bu da bebeğinizin o ürünün içeriğindeki bir maddeye karşı hassas olduğunun göstergesidir. Onun dışında zararlı olduğunu düşünüp bebek şampuanlarını kullanmayan anneler için ise önerimiz içeriklerinde bulunan maddeleri kontrol edip aldığınızda bebeğinizde herhangi bir sıkıntı yaşamayacağını göreceklerdir.

 

Saf içerikli, içeriğinde phthalate, SLS, SLE. paraben, parfüm, sülfat ve alkol olmayan ürünleri bebeğinizin temizliği için tercih etmelisiniz. Ürünleri almadan önce içerik kısımlarına bakmalısınız ve bahsettiğimiz kimyasalların olmadığı ürünleri bebekleriniz için tercih etmelisiniz. Buna rağmen bebeğiniz aldığınız ürünü kontrol ettiğiniz halde reaksiyon gösteriyorsa bebeğinizi bir cilt hatalıkları uzmanına göstermenizde yarar olacaktır.

Belki bebeğinizin alerjik reaksiyona uğradığı başka bir kimyasalın o ürünlerde olması sonucunda böyle bir durumla karşı karşıya kaldınız. Bu durumu ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Bu yazımıza da bakın:

Dehidrasyon Nedir?

Yürüyüş Yapmanın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir ?

40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı İçin İpuçları

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.