Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bozuklukları Nasıl Anlaşılır?

Bu sayfada ebeveynler için önemli bir konuya değineceğiz. Çocuk ruh sağlığı bozuklukları ve ergen psikolojisi hakkında bilgiler alacağız. Çocuklarda ruh sağlığı bozukluğu nasıl anlaşılır? Çocuk ve ergenlerde ruh sağlığı hastalıkları belirtileri nelerdir? Çocukların psikolojik sorunları olduğu nasıl anlaşılır? Çocuğu ne zaman doktora götürmeli? Bunlara benzer sorulara cevaplar arıyoruz. Çocuk psikolojisi ve ruh sağlığı hakkında önemli bilgiler alacağız.

04.07.2023
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bozuklukları Nasıl Anlaşılır?

Güldane ailesi olarak psikoloji ağırlıklı konularımıza anneler için oldukça önemli bir konu ile devam ediyoruz. Bu sayfamızda çocuk ruh sağlığı bozuklukları ve ergen psikolojisi hakkında önemli bilgiler alacağız. Çocuklarda ruh sağlığı bozukluğu nasıl anlaşılır? Çocuk ve ergenlerde ruh sağlığı bozukluklarının belirtileri nelerdir? Ne zaman doktora götürmeli? Çocukların psikolojik sorunları olduğu nasıl anlaşılır? Bunlara benzer sorulara cevaplar arıyoruz. Çocuk psikolojisi ve ruh sağlığı hakkında önemli bilgiler alacağız.

Çocuğunuzun sağlığı söz konusu olduğunda fiziksel sağlığı kadar zihinsel sağlığı da önemlidir. Akıl sağlığı, arkadaş edinme ve arkadaş tutma becerileri, okuldaki performansları ve fiziksel sağlıkları dahil olmak üzere çocuğunuzun esenliğinin birçok yönünü etkileyebilir.

Ruh sağlığı bozukluğu olan yetişkinler, genellikle çocuk veya ergenlik çağında semptomlar göstermiştir. Ancak, pediatrik ruh sağlığı hizmeti almamışlardır. En iyi sonuçlar için pediatrik ruh sağlığı sorunlarını erken teşhis etmek ve tedavi etmek önemlidir. Çocuk ruh sağlığı hakkında bilgi sahibi olmak, çocuğunuza yardım etmenize yardımcı olabilir.

Yaygın Olan Çocuk Ruh Sağlığı Bozuklukları Çeşitleri

Çocuk ruh sağlığı hastalıkları

Çocuk ruh sağlığı hastalıkları

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda çocuk ve ergenlerde görülen ruh sağlığı hastalıkları, zihinsel ve davranışsal sağlık bozuklukları şunlardır:

 • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB): 2 ila 17 yaş arası çocukların yaklaşık %10’unda Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görüldüğü anlaşılmıştır. %10 oldukça yüksek sayılabilen bir orandır.
 • Davranış Bozuklukları: Karşı gelme ve davranışlarında tutarsızlık gibi davranış bozukluğu gibi durumlar, 3 ila 17 yaş arası çocukların yaklaşık %8’inde görülmüştür.
 • Kaygı Bozukluğu: 3 ila 17 yaş arası çocukların yaklaşık %7’sinde anksiyete bozukluğu vardır.
 • Depresyon: 3 ila 17 yaş arası çocukların yaklaşık %3’ünde depresyon belirtileri görülür. Depresyon genel olarak en çok yetişkinleri etkilese de çocuk ruh sağlığı bozuklukları arasında yer alan bir psikolojik hastalıktır.

Bu Konuyla Alakalı Yazı: Dışlanan İnsan Ne Yapmalı ?

Toplumda Çocuğun Ruh Sağlığını Etkileyen Faktörler

Diğer birçok sağlık sorunu gibi genetik, aile öyküsü ve çevre gibi faktörler, çocuğun ruh sağlığını doğrudan etkiler. Ergen ve çocuk ruh sağlığı bozukluklarında rol oynar. Çocukları ruh hastalıkları sorunları açısından risk altına sokan diğer faktörler şu şekilde sıralanır;

çocuk ruh sağlığı bozuklukları ve ergen psikolojisi

çocuk ruh sağlığı bozuklukları ve ergen psikolojisi

 • Cinsiyet: 2 ila 8 yaş arası çocuklar arasında erkek çocuklarında zihinsel, davranışsal veya ruhsal bozukluk teşhisi konma olasılığı kız çocuklarına kıyasla daha fazladır.
 • Ekonomik Sorunlar: Yoksulluk sınırının altında yaşayan çocukların yaklaşık %22’sinde ruh sağlığı bozuklukları gözlemlenmiştir.
 • Yaş: Çocuklar büyüdükçe depresyon ve anksiyete bozukluğu riski de artar.

Akıl ve ruh sağlığı bozukluğu hastalığı, genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar. Ancak, son zamanlarda yapılan araştırmalardan birinde çıkan sonuca göre; ABD’de 3 ila 8 yaş arasındaki her 6 çocuktan birinde teşhis edilmiş bir ruhsal bozukluk vardır.

Çocuklarda Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Belirtileri

Çocukların veya ergenlerin ruhsal sağlık sorunlarının belirmesinin normal bir parçası mı yoksa ruh sağlığı ile ilgili bir şey mi olduğunu söylemek genellikle zordur. Ruh sağlığı bozukluğu olan çocuklarda ve ergenlerde aşağıdaki ruh sağlığı hastalıkları belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtiler şu şekildedir;

 • Sık tekrarlanan öfke nöbetleri
 • Kötü ruh halleri
 • Çabuk ve kolay sinirlenme
 • Genellikle korkuları veya endişeleri hakkında konuşmak.
 • Sessiz oturamamak (Video izleyebilir veya video oyunları oynayabilirler.)
 • Hareketsiz oturamamak.
 • Bilinen bir tıbbi nedeni olmayan sık karın veya baş ağrıları.
 • Çok fazla ya da çok az uyumak. Sık sık kabus görmek ya da gün içinde uykulu görünmek.
 • Yüzünde sürekli yorgun yüz ifadesi belirir.
 • Diğer çocuklarla oynamakla ilgilenmemek veya arkadaş edinmekte zorlanmak.
 • Notlarında keskin bir düşüş
 • Sürekli ellerini yıkamak gibi eylemleri tekrarlamak veya bir şeyleri birden çok kez kontrol etmek. Bunu yapmazlarsa kötü bir şey olacağından endişe edebilirler.
Ergenlerde Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Belirtileri

Çocuklar için yukarıdaki belirtilere ek olarak, ergen olarak adlandırılan 12-18 yaş arası çocuklarda akıl sağlığı bozukluğu belirtileri ise aşağıdakiler gibidir;

çocuklarda ruh sağlığı bozukluğu nasıl anlaşılır

çocuklarda ruh sağlığı bozukluğu nasıl anlaşılır

 • Bir zamanlar yapmayı sevdikleri şeyleri artık yapmaktan zevk almamak.
 • Çok az ya da çok fazla uyumak.
 • Gün içinde uykulu olmak.
 • Düşük enerjiye sahip olmak.
 • Arkadaşları veya aile ile sosyalleşmekten kaçınma.
 • İçe kapanıklık. Daha çok yalnız başına vakit geçirmek.
 • Sağlıksız yemek veya egzersiz seviyelerine yol açabilecek kilo alma konusunda endişelenmek.
 • Kendini kesmek gibi kendine zarar verme davranışları.
 • Yaşamak istemiyorum, intihar etmek istiyorum gibi sözler söylemek. İntihar düşünceleri ve söylemleri. (Bu aşamaya gelen çocuklar veya ergenler ağır depresyon belirtileri altındadır. En kısa sürede uzman bir psikoloğa görünmesi gerekir.)
 • Sigara, alkol, uyuşturucu gibi alışkanlıklar edinme.
 • Çok hızlı araba kullanma gibi riskli veya yıkıcı davranışlarda bulunmak.
 • Yüksek enerjiden depresyona geçmek gibi hızlı ruh hali değişiklikleri.
 • Birinin zihnini kontrol etmeye çalıştığı ya da sizin duyamadığınız şeyleri duyduğuna dair düşünceler.
Ruh Sağlığı Hastalığı Görülen Çocuklar Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Akıl ve ruh sağlığı taramaları, her ebeveynin yapması gereken rutin bir uygulama olmalıdır. Ancak, çocuklarda veya ergenlerde ruh sağlığı hastalıkları belirtileri ortaya çıkmadan kimse bir doktora ihtiyaç duymaz. Aşağıdaki belirtiler çocuğunuzda varsa, çocuğunuzu bir ruh sağlığı doktoruna götürmenin zamanı gelmiştir demektir.

İlginizi Çekebilir: Panik Atak Bozukluğu Nedir?

Yukarıda saymış olduğumuz çocuklarda akıl sağlığı bozukluğu belirtileri çocuğunuzda 3 haftadan fazladır görülüyorsa, bu, çocuğunuzun profesyonel destek alması anlamına gelir. Ayrıca, gözle görülebilecek şekilde aşırı içine kapanıklık yaşıyorsa (okula gitmemek, kimseyle konuşmamak, sürekli yalnız kalma ihtiyacı duyuyorsa) artık çocuğu doktora götürmenin zamanıdır.

Çocuğunuzun ruh sağlığı hakkında endişeleriniz varsa, önce aile hekiminizle konuşun. Çocuğunuz ne kadar erken teşhis ve tedavi olursa, kendini o kadar çabuk iyi hissetmeye başlayacaktır. Erken teşhis ve erken başlanan tedavi, çocuğun ruh sağlığı durumunun kötüleşmesini de önleyebilir. Çocuğunuzun durumuna bağlı olarak tedavi, psikoterapi, danışmanlık, ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir.

Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları

Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları

Çocukların Psikolojik Sorun Yaşadığı Nasıl Anlaşılır?

Buraya kadar çocuk ruh sağlığı bozuklukları ve ergen psikolojisi, çocuk psikolojisi ve ruh sağlığı hakkında önemli bilgiler aldık. Çocuk ve ergenlerde ruh sağlığı bozukluğu hastalıklarının belirtileri nelerdir? Ne zaman doktora götürmeli? Bütün bu sorulara cevaplar almaya çalıştık. Ancak, çocuk ve ergenlerde ruh sağlığı bozukluğu hakkında bir de uzman görüşü alalım.

Eğer çocuklarda ruh sağlığı bozukluğu nasıl anlaşılır? Çocukların psikolojik sorunları olduğu nasıl anlaşılır? tam olarak anlamak için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Umarız hepimiz çocuklarımızla birlikte nice sağlıklı günlere erişiriz.

Video Kaynağı; Youtube Daha İyi Yaşam TV Kanalı

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.