Çocuklarla Evde Yapılabilecek Eğlenceli ve Eğitici Etkinlikler

30.05.2022
Çocuklarla Evde Yapılabilecek Eğlenceli ve Eğitici Etkinlikler

Eğer çocuklarınızın zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlamak isterseniz mutlaka çocuklarla yapılabilecek etkinlikler düşünmeniz ve bu yönde çocuklarınızın gelişimlerine katkı sağlamanız gerekiyor.

Eskiden çocuklar dışarıda, okulda ve arkadaşları ile beraber dilediklerince koşup oynama imkanına sahipti. Ama günümüzde artık çocukların dışarıda oyunlar oynaması ve enerjilerini atması mümkün değildir. Bu nedenle çocukların evde daha verimli vakitler geçirmesi için anne ve babalara büyük görevler düşmektedir çünkü çocuklar evde kaldıkları sürece sürekli olarak teknolojiye yönelecekleri için düşünme ve üretme yetilerini kaybedeceklerdir.

 

Bu durum ileride olaylara karşı daha savunmasız bir hale gelmelerine neden olur. Ayrıca sürekli televizyon ya da telefon ile haşır neşir olan çocukların derslerinde de büyük oranda gerileme görülmektedir.

 

Evde Eğlenceli Neler Yapılır?

Evde çocukları ve tüm ailesi ile birlikte kaliteli zaman geçirmek isteyen kişilerin ilk sorduğu soruların başında evde eğlenceli neler yapılır? Sorusu gelmektedir. Eğer çocuğunuz ve tüm aileniz ile birlikte eğlenceli vakitler geçirmek isterseniz, bunun için evde çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Ayrıca evde bulunan pek çok malzeme sayesinde çocuklarınıza üretme yetisi de kazandırabilirsiniz. Bu tür aktiviteler, hem çocuğun hayal dünyasını geliştirecektir hem de üretme fonksiyonlarına katkı sağlayacaktır.

 

Çocuklarla Evde Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Evde çöpe attığınız pek çok eşya ve artık materyaller sayesinde çocuklarınızla harika vakitler geçirebilirsiniz. Bunun için sizlere vereceğimiz güzel fikirleri yapmayı düşünebilirsiniz.

  • Islak mendil kapaklarından oyun kartı hazırlama
  • 3 – 5 yaş aralığı çocuklarınızla yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri de ıslak mendil kutularının kapakları ile oyun kartı hazırlamak olacaktır.
  • Bunun için ilk olarak 14 adet ıslak havlu kapağı biriktirmek olacaktır.
  • Daha sonra bir mukavva üzerine bu kapakları, soğuk silikon yardımı ile yapıştırabilirsiniz.
  • Kapakların içine sığabilecek şekilde resimler hazırlamanız gerekmektedir.
  • Resimleri çocuklarınızdan boyamasını isteyebilirsiniz.
  • Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise her resimden iki adet olmasıdır.
  • Daha sonra resimleri ıslak havlu kapaklarının içine yerleştirin ve kapakları kapatın,
  • Çocuklarınızdan kapakların içindeki resimleri eşleştirmesini isteyebilirsiniz.

Bu aktivite, çocuklara hem halay kurma yeteneğini artıracak hem de hızlı düşünme becerisini artıracak en güzel oyunlardan biri olacaktır.

 

Bitki Yetiştirme

Çocukların doğaya karşı büyük merakı ve ilgisi vardır. Özellikle çocuklarına doğa ve bitki sevgisi aşılamak isteyen kişiler, çocukları ile beraber evde bitki yetiştirebilirler. Bitki yetiştirme çocuklara hem sorumluluk bilinci aşılar hem de meraklarının artmasına yardımcı olur. Bunun için saksıda birkaç soğan, sarımsak veya fasulye gibi bitkiler yetiştirilebilir. Çocuklara bir çizelge hazırlayarak, bitkinin toprağını havalandırmasını söyleyebilirsiniz. Veya bitkiye su vermesini isteyebilirsiniz.

 

Boyama Etkinlikleri

Eğer stresli ve sürekli ağlayan çocuklarınız varsa kesinlikle boyama etkinlikleri yapmanız önerilir. Özellikle el baskısı ve ayak baskısı gibi resimlere karşı çocukların büyük ilgi ve alakaları vardır. Ayrıca çocuklarınıza bu sayede renklerin isimlerini öğretebilirsiniz. Eğer yetişme döneminde çocuğunuz varsa boyama etkinlikleri ile psikolojilerini ölçmeniz de mümkün olacaktır. Çocuğun yaptığı görsellerden veya seçtiği renklerden hangi ruh halinde olduklarınız kolaylıkla anlayabilirsiniz.

 

Bebek Kıyafetleri Dikmek

Kız çocuklarının en sevdiği eğlenceli aktivitelerin başında bebek kıyafeti dikmek gelir. Kız çocuklarınızın bebekleri için beraber, kıyafet dikebilirsiniz. Bu sayede hayal kurma yetenekleri ve tasarlama yetenekleri de gelişecektir. Pek çok ünü modacı, mesleklerine bebek kıyafeti dikerek ilgi duyduklarını anlatmıştır.

Tüm bunların yanında çocuklarınızla mutfakta da keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Örneğin çocuklarınızla beraber pasta yapıp, ondan süslemesini isteyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.