Doğru ve Kusursuz Makyaj Yapma Önerileri

02.04.2022
Doğru ve Kusursuz Makyaj Yapma Önerileri

Korkmanıza gerek yok! Makyaj yapan herkes bir make-up artisti olacak diye bir kural yok.

Önemli olan yüzünüzü tanımanız, sizi boğacak renklerden uzak durmanız ve tecrübenizi artırarak daha iyi makyaj yapabilmeniz.

Kadınların çoğu makyaj yapmayı çok sever.

Böylece daha bakımlı ve daha güzel hissedilir. Fakat makyaj yapmak sanıldığı kadar kolay değildir.

Öncelikle makyaj tekniklerini bilmeniz gerekir.

Ayrıca yüz şeklinize en uygun teknikleri başarıyla uygulamak ve kendinize yakışan tonları kullanmak da oldukça önemlidir.

 

Makyajınızı Kusursuz Gösterecek 10 İpucu

Siz de kusursuz bir makyaj hayal ediyorsanız aşağıda sıraladığımız taktiklerden faydalanabilirsiniz.

 • Fondöten makyajın en hassas noktalarından biridir. Küçük ya da büyük çaptaki cilt kusurlarımızı kapatmak için iyi bir fondötene ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Ve fondöten seçerken cildinizin bir ton açığı ya da koyusunu seçin. Sakın daha açık ve daha koyu tonlara yönelmeyin. Yoksa fondöten sürmüş gibi değil, maske takmış gibi olursunuz. Peki fırça, sünger ya da elle uygulayabileceğiniz fondöteninizi ne zaman uygulayacaksınız?
 • Çoğumuzun bu konu hakkındaki gene fikri ilk olarak fondötenin uygulanacağı doğrultusunda. Oysa bu yanlış bir bilgi! Fondöteninizden daha iyi bir verim almak istiyorsanız, göz makyajı yaptıktan sonra uygulamayı tercih edin. Aslında make up artistleri de böyle yapar. Özellikle makyaja yeni başlayan biriyseniz far sürerken zorlanabilirsiniz. Ve tozutan farlar uygulama yaparken dökülme yapar.
 • Eğer fondöteninizi önce sürerseniz, farı uygularken fondöten sürdüğünüz yerlerde lekeler oluşur. Ve lekeleri temizlerken de fondöteninizi kaydırırsınız. Kusursuz bir cilt için uyguladığınız fondöten de, cildinizin daha kötü görünmesine neden olur.

 

fondoten

 

 • Her kadın dudaklarının görüntüsünden memnun değildir. Eğer siz de dudaklarınızı daha dolgun göstermek isteyen kadınlardansanız bu tavsiyemiz çok işinize yarayacak! Aydınlatıcı ve kapatıcı kullanarak daha dolgun dudaklara sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz? Dudağınızın kenarından ince bir çizgi halinde kapatıcı geçin.
 • Dudaklarınızın orta kısmına da aydınlatıcı sürün. İkisini de yedirdikten sonra rujunuzu her zamanki gibi uygulayabilirsiniz.
 • Unutmayın daha dolgun dudaklara sahip olmak istiyorsanız mutlaka rujunuzun tonuna uygun bir dudak kalemi de kullanmalısınız. Dudağınızı dolgun göstermek için uygulayacağınız bir diğer taktik içinse sadece işaret parmağınıza ihtiyacınız var.
 • Rujunuzu sürdükten sonra dudağınızın orta kısmına işaret parmağınızla 3-4 kere hızlıca dokunmak dudaklarınızı daha dolgun gösterecektir.

 

dudak aydınlatıcı

 

 

 • Maskara kadınların en sevdiği makyaj ürünlerinden biridir. Gözlerimizi daha çekici kılmak ve kirpiklerimizi daha belirgin hale getirmek için maskaraya ihtiyacımız var.
 • Özellikle yaz aylarında tercihimiz waterproof yani su geçirmez maskaralar oluyor. Böylece makyajımızı yaptıktan birkaç saat sonra akan maskara görünümünden kurtulmuş oluyoruz. Fakat her güzelliğin de ayrı bir zorluğu var. Su geçirmeyen maskaraları çıkarmak da ayrı bir zorluk! Eğer iyi bir micellar su kullanmıyorsak maskaramızı çıkarmak bir hayli zor olacaktır.
 • Elbette bunun için de bit taktiğimiz var! maskara bildiğiniz gibi iki kat sürülür. Ve eğer siz ilk katınıza normal bir maskara ikinci katınıza da su geçirmez bir maskara sürerseniz, makyajınızı çıkarırken zorluk yaşamazsınız.

 

maskara çekmek

 

 

 • Son dönemde makyajın altın çocukları bronzerlar ve highlighterlar oldu. Yaz mevsiminin sıcaklığını yüzüne de yansıtmak isteyenler bronzer kullanmaktan vazgeçmezken, ışıl ışıl ve sağlıklı bir cilt görünümünün peşinde olan kadınlar da highlighter kullanmayı seviyor. Fakat eğer eliniz yatkın değilse ve kullandığınız malzemeyi pek tanımıyorsanız bu ürünleri kullanmak biraz riskli! Çünkü hata yapma payınız oldukça yüksek.
 • Fazla bronzer yüzünden boynunuz ve yüzünüz iki farklı kişiye aitmiş gibi gözükebilir ya da highlighterı çok uyguladıysanız bir lamba gibi parlayabilirsiniz.
 • Makyajın bitmesi yakın sürülen bu ürünleri çıkarmak ise ayrıca zordur. Çünkü bunları çıkarayım derken bütün makyajınızı bozabilirsiniz.
 • Artık dert etmeye gerek yok! Fazla sürülen bronzer ya da highlighterın üzerine biraz pudra geçerseniz ikisinin de yoğun etkisini ciddi ölçüde azaltmış olursunuz.

 

highlighter sürmek

 

 

 • Kaşlar yüzün görünümü için son derece önemlidir. Kadınlar kaşlarını yüz şekline uygun olarak aldırmanın önemini çok iyi bilirler! Son dönemde pek çok marka birbirinden farklı kaş ürünleriyle bizleri buluşturdu. Artık her türlü soruna ve neredeyse her kaş tonuna uygun bir ürün bulmak mümkün. Fakat bu ürünleri uygularken son derece dikkatli olmak gerekir. Eğer sizde kaşlarınızı dolduruyorsanız, uygulama yaparken aynaya çok yakın durmamaya özen gösterin. Eğer çok yakın durup sadece kaşlarınıza odaklanırsanız hata yapabilirsiniz. Kaş doldururken altın kural detaya değil, bütüne odaklanmak! Sadece kaşlarınıza odaklanırsanız gereğinden çok daha kalın kaşlar yapabilirsiniz. Ya da kaşlarınızın rengini olması gerekenden çok daha koyu bir hale getirebilirsiniz. Bu sebeple aynadan iki adım geride durarak kaşlarınızı doldurmanızda fayda var. Yüzünüzle orantılı kaşların güzelliğinize güzellik katacağını unutmayın.

 

kaş doldurmak

 

 

 • Allık daha sağlıklı bir görünüm için en çok tercih ettiğimiz makyaj ürünlerinden biridir. Makyaj yaparken yanınızda allık yoksa ya da makyajınıza uygun tonda bir allığınız yoksa üzülmeyin! Rujlarınızı da allık olarak kullanabilirsiniz. Rujunuzla küçük bir dokunuş yapmak ve fırçayla güzelce dağıtmak krem allık etkisi yaratacaktır. Tabii mat rujlar ve parlatıcıları allık olarak denememeniz gerekiyor. Allıkla ilgili bir diğer taktiğimiz ise ürün tercihiniz konusunda olacak. Eğer yüksek pigmentli bir ürün kullanıyorsanız fırçanızın ucuyla allığınıza dokunmanız yeterli olacaktır. Fazlası aşırı kızarmış yanaklara neden olur ve sizi komik gösterebilir. Eğer düşük pigmentli bir ürün kullanıyorsanız allığını fırçanıza daha çok alabilir ve daha rahat dağıtabilirsiniz.

 

allık sürmek

 

 

 • Sırada makyaj yaparken kadınların korkulu rüyası haline gelen ürün var. Elbette eyeliner! Son dönemde ise farklı renklerdeki eyelinerlar da moda oldu. Ve pek çok marka birbirinden güzel eyelinerları koleksiyonlarına ekledi. Fakat renkli eyeliner almak ne kadar iyi bir yatırım düşünmek gerek. Unutmayın, gündelik makyajınıza dahil edemeyeceğiniz makyaj ürünleri eninde sonunda dolabınızın bir köşesinde bozulmaya mahkum oluyor. Siz de hem boşuna para harcamayayım hem de renkli eyeliner modasına uyayım diyenlerdenseniz taktiğimize bayılacaksınız. Elinizdeki ince far fırçasını alıp ıslatın. Sonra da far paletinizi açın ve hangi renk eyeliner sürmek isteyeceğinize karar verin. Islak fırçayla uyguladığınız farınızı rahatlıkla eyeliner gibi kullanabilirsiniz. Eğer far fırçanızın üzerine çok az makyaj sabitleyici de sıkarsanız, çok daha kalıcı bir sonuç elde edeceksiniz.

 

eyeliner çekmek

 

 

 • Yukarıda eyeliner sürmenin zorluklarından bahsetmiştik. Eşit kalınlıkta ve uzunlukta eyeliner çekmek bir hayli zor! Unutmayın herkes birden bire şahane kedi gözlerine sahip olmaz. Eyelinerı kullandıkça ve elinizin yatkınlığı arttıkça daha güzel uygulayabilirsiniz. Eğer makyaja yeni başlayan biriyseniz ve eyeliner sürerken hata yaptıysanız sakın elinize pamuğu alıp silmeye başlamayın! Bu yaptığınız, tüm makyajınızın bozulmasına neden olacaktır. Bunun yerine hata yaptığınız yere ince bir fırçayla kapatıcı geçmek bozulan görüntüyü ortadan kaldıracaktır. Ayrıca eyeliner çekerken göz kenarına yapıştırdığınız bir banttan da yardım alabilirsiniz. Makyajınızı bitirdikten sonra bantı yavaşça kaldırın ve kusursuz bir göz makyajına sahip olun!

 

 • Eğer gözaltındaki koyu renkli halkalardan ya da torbalardan şikayetçiyseniz renklerin yardımına başvurun. Sıcak alt tonlu bir kırmızı ruj alın ve hafifçe gözaltınıza sürün. Ruju iyice yedirdikten sonra da üzerinden kapatıcınız ile geçin. Kırmızı renk, gözaltı morluklarını eşitleyecek ve bu uygulama sayesinde pahalı kapatıcılara para vermek zorunda kalmayacaksınız!

 

2016 Parlak Ayakkabı Modelleri 5

 

 • Nude makyaj son dönemde hanımların gözdesi haline geldi! Eğer nude bir makyaj yapmak ama fazla ürün satın almak istemiyorsanız kolayı var! Cildinizin renginden daha koyu tonda bir nude tonlu bir aydınlatıcı alın ve onu hem göz kapaklarınıza, hem yanaklarınıza hem de dudaklarınıza uygulayın. Böylece tek bir ürün kullanarak son derece doğal ve hoş bir görüntü elde etmeniz sadece birkaç dakikanızı alacak!

 

nude makyaj

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.